Історичне право: Першість леді

Ксенія ВЕНГЕР,
історик

Як генерував та розвивався інститут першої леді країни у світі

Декотрі з них були та є справжніми політикинями та громадськими діячками. Інші — лише господинями в президентському маєтку. Але всі вони були та є справжніми леді. Першими леді своєї держави.

 

Історія з некрологу

 

Найбільше з титулом першої леді асоціюються, звісно, президентські дружини у Сполучених Штатах. Уперше так назвали дружину четвертого президента Джеймса Медісона — Доллі. Власне кажучи, «перша леді» — це слова з некрологу. Але ж у такий спосіб уся держава дякувала Доллі Медісон за її значний внесок у розвиток політичного сполучення нової держави. Завдяки салону Доллі Медісон американські політики вільно спілкувалися та обговорювали можливість саме двопартійної співпраці. Це сталося вперше в історії США. Раніше всі суперечки закінчувалися… дуеллю! Так, справді, у XVIII та на початку XIX сторіччя це було майже нормою. Доллі Медісон була істинною американкою, відкритою до всього нового. Саме вона першою отримала телеграму. Ставши справжньою національною героїнею, була похована на цвинтарі Конгресу.

 

Дружина — заступниця міністра

 

ХХ сторіччя багате на яскравих дружин президентів. Американське суспільство не є одноріднім та водночас є доволі консервативним. Перші леді країни мусили, залишаючись у колі традиційних родинних цінностей, демонструвати приклад прогресивного мислення та дій. Так, одна із найбільш шанованих особистостей ХХ сторіччя Елеонора Рузвельт ніколи не ховалася за спиною свого чоловіка — одного із найвидатніших президентів за всю історію США — Франкліна Делано Рузвельта, особливо в часи його важкої хвороби. Вона не просто стояла за його інвалідним візком, а була голосом свого чоловіка — не тільки як дружина, а й як представниця Американської спілки журналістів.

У 1941 році після вступу США в Другу світову війну Елеонора Рузвельт отримала посаду заступниці міністра оборони та бувала у військових частинах, спілкувалася з солдатами та офіцерами. Навіть після того, як Франклін Делано Рузвельт пішов з життя, Елеонора залишилася у політиці, була од­нією із засновниць ООН та делегаткою Генеральної Асамблеї ООН. Як говорив наступний президент Гаррі Трумен, вона була першою леді цілого світу. Адже й у своїй країні пані Рузвельт не полишала політичний світ, боролася за цивільні права, особливо за права жінок.

 

Такі різні, але перші

 

Зовсім іншою була і до нині залишається обожнюваною всім світом Жаклін Кеннеді. Першою леді вона була лише три роки, але встигла додати справжнього лоску та стилю американській адміністрації. Старий світ повсякчас дещо зверхньо дивився на Новий. Вашингтону бракувало саме Джекі Кеннеді, аби виправити цю несправедливість. Вона мала ступінь бакалавра мистецтв, була фахівцем у галузі французької літератури. Жаклін Кеннеді довела, що Америка у новому післявоєнному світі не тільки далека і трохи «дика» держава, але ще й законодавиця мод та значний культурний осередок.

Сучасницею пані Рузвельт і пані Кеннеді та водночас повноправною учасницею політичного процесу була радянська перша леді, яка не побоялася виїхати за кордон, — Ніна Кухарчук, більш відомі як Хрущова. Насправді шлюб між нею та Микитою Хрущовим було укладено лише у 1965 році. Вона була освіченою, розмовляла декількома іноземними мовами, справжня бойова подруга, мати трьох власних та двох прийомних дітей. У часи, коли Радянський Союз був винятково закритою державою, обов’язок першої леді полягав у тому, аби бути лагідною та привабливою. Утім, вона не соромилася навіть за межами країни стояти поруч зі своїм чоловіком такою, як була — без прикрас. Зустрічалася з Елеонорою Рузвельт та Жаклін Кеннеді. Із зовнішнього вигляду Ніни кепкували, але проста дівчина з русинського села не бентежилася співпрацювати з американськими аристократками щодо питань розвитку жіночих прав.

Катерина Ющенко та Марина Порошенко стали прикладом сучасної української першої пані. Багатодітні матері та водночас добре освічені, вони були провідниками поміж звичайними людьми та українським політичним істеблішментом. Марину Порошенко називали «ковтком свіжого повітря», адже вона добре усвідомлювала, що обов’язки першої пані країни — не лише світські раути, як­то говорив колишній президент Віктор Янукович про свою дружину.

 

Посадова інструкція

 

Традиційно перша леді звертає суспільну увагу на різноманітні проблеми на кшталт охорони здоров’я, освіти, прав жінок. Але ж ніколи суспільство не звертало уваги на проблеми самої першої леді. Обов’язки дружини президента ніяк не регулюються, вона завжди перебуває під прицілами фотокамер, має усміхатися. Офіційно вона — домогосподарка! Уперше увагу цьому приділили за часів президентства Барака Обами. Його дружина Мішель займалася проблемами безхатченків, боролася з дитячим ожирінням. На виступі в Лондоні вона звернулася до дівчат­школярок зі словами «Бути освіченою — це найкраще у світі!». Але ж вона працює фактично у режимі 24/7 і при цьому не має власного доходу, бо не є офіційно працевлаштованою!

ХХ сторіччя внесло багато змін до традиційних суспільних стандартів. Відтепер президент країни — не лише чоловіча посада. Зараз дев’ять країн очолюють жінки­президентки. Відповідно, їхні чоловіки є першими панами та мають такі ж зобов’язання, як їхні дружини. Наприклад, чоловік президентки Мальти мусить залишити власну кар’єру та очолити благодійний фонд голови держави. Едгар Прека — чоловік чинної президентки Мальти Марі­Луїз Колейро Преки, який понад тридцять років працював у мальтійській авіакомпанії, все одно пішов з посади у 2012 році задля допомоги дружині в її виборчій кампанії. На жаль, найімовірніше чоловіки президенток та прем’єр­міністерок не складають власних професійних повноважень, залишаються фахівцями в обраній галузі. Яскравий приклад: чоловік канцлерки Німеччини Ангели Меркель Йоахім Зауер був та залишається професором університету Гумбольдта у Берліні. Він завжди підкреслює, що не втручається у будь­які політичні ігри, його навіть не було на першій інаугурації дружини!

У нашому сторіччі зміни торк­нулися не лише традиційних родин. У 2010 році в Ісландії було зареєстровано шлюб між тодішньою прем’єр­міністеркою Йоганною Сігурдардоттір та її партнеркою, а у 2015­му — між прем’єр­міністром Люксембургу Ксав’є Беттелем та його партнером.

Відтак, коло перших пані та панів урізноманітнюється.

-->