Тема: Підсумковий баланс

Завершення року завжди передбачає підбиття певних підсумків, результатів та досягнень, аналіз помилок та висновків на майбутнє. Не гадаючи довго на кавовій гущі, ми запросили експертів розповісти, яким був цей рік для юридичного ринку, компаній, що працюють на ньому, практик та індустрій. Тож неквапливо гортаймо сторінки та згадуймо разом

Практики року. Які практики, на вашу думку, цього року були найбільш затребуваними ринком? Як вони розвивались, зокрема, у вашій компанії? Які з практик та з яких причин не виправдали сподівань чи виявились менш цікавими клієнтам? Що нового в практиках відбулось цього року, які зміни? В яких напрямах була найбільша конкуренція і чому?

Микита НУРАЛІН, адвокат VB PARTNERS

 

Наша компанія спеціалізується на практиках White­Collar Crime та Dispute Resolution. І, звичайно, як на мене, саме ці практики були найбільш затребуваними ринком. За результатами 2018 року я давав прогнози, що попит на послуги практики White­Collar Crime щороку зростатиме. Прогнози здійснилися.

У 2019 році однією із головних причин такого зростання стала зміна влади за результатами президентських та парламентських виборів. Володимир Зеленський оголосив боротьбу з корупцією головним пріоритетом країни на найближчі п’ять років. У зв’язку з цим очікуємо ще більший сплеск кількості кейсів White­Collar Crime, пов’язаних з корупцією, особливо топ­чиновників.

Іншою причиною подальшого розвитку практики є посилення антикорупційної вертикалі НАБУ/САП новоствореним Вищим антикорупційним судом. Наш досвід показує, що цей суд став справді взірцем для інших щодо дотримання розумних строків розгляду. Однак суспільний запит на «посадки» та швидку розправу з корупціонерами все ж таки впливає на ВАКС. На мою думку, він не зміг стати повністю незалежним від необхідності задоволення такого запиту.

Також відзначу такий тренд, як транснаціональний характер злочинів. Усе частіше злочини «білих комірців», які були вчинені як у приватній сфері, так і в державній, охоплюють кілька країн. Кошти перераховуються на іноземні банківські рахунки компаній­нерезидентів.

Спостерігаємо також відкритість даних і посилення міжнародного співробітництва. Зазначена тенденція безпосередньо пов’язана з «розширенням території злочинної діяльності». На цей момент правоохоронним органам усе простіше отримувати дані про банківські рахунки та їх бенефіціарів, контролерів компаній нерезидентів за кордоном, а також іншу інформацію з обмеженим доступом. Наприклад, ще недавно запити про міжнародну правову допомогу реалізовувалися від шести місяців і довше. Зараз такі структури, як, наприклад, АРМА, мають безперешкодний доступ до баз на кшталт СARIN, StAR, Інтерпол, Європол, і можуть отримати необхідні дані протягом декількох днів.

 

Віктор МОРОЗ, керуючий партнер АО Suprema Lex

 

Виходячи з економічної ситуації в Україні, цього року найбільш затребуваними були практики податкового, корпоративного права, захисту бізнесу, або кримінального права, і банкрутства. Це пояснюється тим, що, на жаль, вітчизняна економіка досі перебуває у стані стагнації, а бізнесу доводиться боротися за своє виживання. В адвокатському об’єднанні Suprema Lex найбільш активно розвивалися цього року практики захисту бізнесу та податкового права. Так, у нас було дуже багато звернень як наших постійних, так і нових клієнтів щодо захисту їхнього бізнесу від претензій податківців щодо нарахування та сплати податків. Напевно, найбільш поширеним було визнання податківцями тих чи інших операцій наших клієнтів фіктивними з подальшим донарахуванням податкових зобов’язань за такими операціями. Варто зазначити, що Верховний Суд уже сформував досить стійку практику на користь платників податків, що забезпечило успішність захисту наших клієнтів. Крім того, досить активними були у цьому році правоохоронні органи, які забезпечували нас роботою щодо захисту клієнтів у кримінальних провадженнях, зокрема, при проведенні обшуків, арешті майна та інших слідчих діях.

Клієнти цього року демонстрували ще більш активне бажання залучити не просто фахівців у галузі права, а партнерів, які добре розуміються на специфіці їхнього бізнесу та готові розділяти відповідальність за прийняття тих чи інших рішень. Зокрема, це проявилося у зростанні попиту на аналіз ризиків, що містять угоди, які укладаються клієнтом з його контрагентами. На мій погляд, це свідчить про якісне зростання бізнесу.

Варто зазначити, що практика захисту бізнесу, якою ще кілька років тому через складність та специфічність роботи в ній хотіли займатися далеко не всі, стає висококонкурентною, і сьогодні майже в кожній юридичній компанії є адвокат або й ціла практика, які спеціалізуються на питаннях кримінального права та процесу. Це обумовлюється як високою активністю ­правоохоронців, так і відносно високими ставками в практиці захисту бізнесу. Але чи готові всі ці фахівці з питань захисту бізнесу забезпечити дійсно якісну правову допомогу своїм клієнтам — питання залишається відкритим.

Сподіваюсь, що наступного року економіка України продемонструє зростання та більшу орієнтованість держави на потреби бізнесу, як це заявляють урядовці, і зростання покажуть не лише практики захисту бізнесу, а й практики розвитку бізнесу, як от, наприклад, практика земельного права або практика права інтелектуальної власності, в яких ми також готові надавати клієнтам якісні послуги.

Максим ЛЕБЕДЄВ, партнер ЮФ GOLAW, адвокат

 

2019 рік однозначно став бумом розвитку для практики відновлюваної енергетики юридичної фірми. Незважаючи на те, що сектор сам по собі є доволі молодим, експерти­юристи мали в один момент поглибити знання та зробити свої поради максимально практичними. Цікавим стало те, що «лоєри» були вимушені не тільки перфектно володіти знаннями законодавства, але й розбиратися в доволі складних технічних та економічних питаннях.

Питання підключення до електромереж, проведення оцінки впливу на довкілля, детальні EPC­контракти та нюанси поставки обладнання стали нормальною практикою для юристів сектора альтернативної енергетики. Більше того, в трансакційних документах радники мали також передбачити всі потенційні ризики проєктів, які навіть не могли собі уявити. Як приклад, будівництво сонячної електростанції за одним із проєктів було заморожено на тривалий час через проблеми з гризунами. Водночас будь­яка затримка за такими проєктами є наслідком колосальних збитків.

Наші клієнти хотіли б, аби ми говорили з ними однією мовою, саме тому ми, не зволікаючи, почали вивчення термінології сектора, яка є загальноприйнятою в міжнародній практиці.

Додавала значної роботи й активність регулятора, Мінекоенерго та парламенту в прийнятті нових підзаконних актів та постійного обговорення зміни системи держаної підтримки «зелених» проєктів. Новини з таких нарад прямим стрімом транслювалися для клієнтів, адже до проєктів залучалися величезні інвестиції.

Ми давно не спостерігали такої активності та зацікавленості від іноземних інвесторів щодо проєктів в Україні, що, звичайно ж, додавало оптимізму та енергії до самовдосконалення.

Антон КОВАЛЬ, партнер ПЮА «Дубинський і Ошарова», адвокат, патентний повірений

 

У 2019 році у нашій практиці продовжився активний захист прав інтелектуальної власності правовласників.

Зокрема, у справі № 910/13209/18, яка пройшла всі судові інстанції і стосується відстоювання прав на добре відомий знак «Мс» компанії «McDonald’s», суди України, слідуючи практиці Європейського суду справедливості у спорах щодо торговельних марок, викладеній, зокрема, у рішеннях цього суду від 7 липня 2005 року у справі Nestle, C­353/03, щодо рекламного слогана «HAVE A BREAK…HAVE A KIT KAT» та від 18 квітня 2013 року у справі між Colloseum Holding AG та Levi Strauss & Co., визнали належним використанням знака його застосування у складі інших зареєстрованих знаків, комерційного (фірмового) найменування, назв продуктів, доменних імен та вебсайтів правовласника. Крім того, суди виклали однозначно правильний підхід з питань процесуального права стосовно того, що власник добре відомого знака у разі оскарження будь­якими третіми особами відповідного рішення апеляційної палати про визнання його знака добре відомим має обов’язково виступати у справі саме відповідачем поруч із адміністративним органом, який прийняв оскаржуване рішення. При цьому Велика Палата Верховного Суду в аналогічній справі № 910/17792/17 (провадження № 12­280гс18) відзначила, що недотримання цього процесуального статусу власника добре відомого знака є прямим порушенням його прав та норм процесуального права і, відповідно, підставою для скасування прийнятих у таких категоріях справ судових рішень у касаційному порядку. Це має попередити можливе зловживання правами скаржників у таких категоріях справ, які намагаються ініціювати такі справи та їх розгляд без участі власників добре відомих знаків. У цьому зв’язку хочеться сподіватись, що відповідні позиції судів будуть хорошими прецедентами для подальшого розвитку судової практики.

2019 рік відзначений і великою кількістю справ щодо захисту правовласників від дій недобросовісної конкуренції. Зокрема, у двох справах № 127­26.4/46­19 та № 127­26.4/51­19 Антимонопольний комітет України повторно визнав діями недобросовісної конкуренції за статтями 4, 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» у вигляді неправомірного використання позначень та поширення інформації, що вводить в оману, дії місцевої компанії, яка порушувала права на раніше застосоване на ринку оформлення упаковки (етикетка та пляшка) лікерів добре відомої торговельної марки «BAILEYS» шляхом використання схожої назви та оформлення упаковки (етикетка та пляшка) лікерів «O’DAILY», а також поширювала недостовірну інформацію щодо ірландського походження цієї вітчизняної продукції.

При цьому варто звернути увагу на те, що торік уже були визнані порушеннями статей 4, 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» аналогічні дії тієї ж місцевої компанії щодо назви та оформлення упаковки (етикетка та пляшка) лікерів «O’DAILYS», а також поширення недостовірної інформації щодо ірландського походження даних лікерів.

Ці кейси засвідчують принципову позицію АМКУ щодо недопущення продовження дій недобросовісної конкуренції на ринку та недопустимості невиконання відповідних рішень АМКУ або формального (поверхового) підходу (зміна назви на одну літеру) недобросовісних конкурентів до рішень АМКУ. Це, у свою чергу, має позитивно вплинути на розвиток добросовісної конкуренції на ринку в цілому.

Крім того, адвокати нашої фірми цього року продовжували активну роботу щодо мирного врегулювання порушень прав інтелектуальної власності, зокрема, на такі торговельні марки, як «McDonald’s», «JOHHNIE WALKER RED LABEL», «МИСС ОДЕССА». Протягом року багато таких справ були мирно врегульовані після звернення правовласників до порушників. Приємно бачити, що потенційні порушники прав інтелектуальної власності дедалі частіше дослуховуються до правовласників та добровільно усувають відповідні порушення прав, не доводячи їх до судових та правоохоронних органів.

Просування на ринку. Які цікаві кейси вдалось реалізувати для просування компанії на ринку?

Анастасія РИДАННИХ,
директор з розвитку бізнесу ЮФ GOLAW

 

Як ми знаємо, споживачі найкраще ре­агують на той маркетинг, який емоційно їм близький. Інтеграція теми соціальної відповідальності може стати важливим елементом у створенні емоційного зв’язку аудиторії з брендом у цілому.

У просуванні юридичних послуг в нашій фірмі закладений один принцип. Немає різниці, організовуємо ми семінар, форум або соціальну активність — будь­який проєкт завжди повинен починатися з відповіді на запитання: яку цінність ми принесемо? І ця цінність повинна бути стійкою.

Цього року ми реалізували нашу мрію про книгу для дітей, яка в ігровій формі могла б розповісти про те, що таке право і хто такий юрист.

Майже рік команда GOLAW працювала над контентом — сюжетом та ілюстрацією, — що міг би бути органічно інтегрований в дитячу історію про хлопчика Даню, який відкриває нові горизонти та досліджує світ, ставлячи безліч запитань. Так, на початку 2019 року ми презентували книгу «Хто такий юрист?», орієнтовану на вікову групу 6–11 років.

Щоб активно цікавитися світом, дитині потрібно відчувати до нього довіру, а щоб бути зрозумілим дитині, потрібно говорити її мовою. Саме тому, крім юристів фірми, для створення розповідної історії ми залучили дитячого психолога, і в книзі «Хто такий юрист?» багато прикладів, як говорити з дітьми на складні теми простими словами.

Таким чином, книга розповідає юному читачеві не просто про право і закон, хто такі адвокати і судді, які бувають права і обов’язки, а й чому так важливо дотримуватися порядку в державі, і які права має кожна дитина.

Юридична професія займає відповідальне місце серед інших важливих професій. Для нас було дуже важливо передати всі тонкощі та особливості професії юриста для молодого покоління. Любити свою роботу — означає бути щасливим, і дуже важливо не помилитися при виборі справи твого життя в молодому віці.

Ми віримо, що молоді громадяни нашої країни через 10–20 років будуватимуть державу, в якій «верховенство права» буде не просто поняттям, а реальністю, де права людини завжди будуть на першому місці. Ця книга для них.

Крім юридичних аспектів, у книзі також за допомогою сюжету формується поняття міцної і дружної сім’ї, заснованої на взаєморозумінні та повазі один до одного. Зрозуміло, ці ж принципи взаємоповаги і розуміння у дитини повинні переходити і в доросле життя, а ми, як бренд GOLAW, дотримуємося цих понять і в своїй діяльності: як всередині колективу, так і у відношенні до наших клієнтів.

 

-->