Інтерв’ю: Олексій КОЛЧАНОВ:
«Зробити навчання звичкою»

Якщо жагу знань закладено у людській природі, то навчання — одна з тих хороших звичок, яка багато в чому визначає наше майбутнє. Партнер та співзасновник StudyDive Олексій Колчанов переконаний, що знання варто здобувати і ніколи не зупинятися на досягнутому. Тож чому сучасна людина має постійно оновлювати свої знання, як це впливає на свідомість та світосприйняття, пан Колчанов розповів читачам «УЮ»

Олексію, ви маєте значний досвід як практикуючий юрист, разом із тим сьогодні сфера ваших професійних інтересів дещо змістилася — ви допомагаєте іншим навчатися, розвиватися, самовдосконалюватися. Чому так сталося і як ви до цього дійшли?

Як в одній пісні — «це сталося саме собою». Але якщо серйозно, то це органічне продовження того, чим я вже займався тривалий час. Мені щастить на вчителів і людей, в яких я вчусь.

Так чи інакше, особистість кожного із нас, у тому числі й професійна, складається з того, що ми дізнались, почерпнули або чим надихнулися від іншої людини. Як фахівці, ми формуємось і трансформуємось у постійному та іноді несвідомому «діалозі» з іншими фахівцями. У школі — це наші вчителі, в університетах — наші професори, а далі — наші старші колеги, які стають рольовими моделями. Я завжди був спраглий до нових знань, тож питання, де і у кого вчитись, виникало досить часто.

Крім того, дуже мало хто займається андрагогікою зараз. І тут я в якийсь момент згадав, що моя прабабуся ще на початку ХХ сторіччя займалась тим, що навчала не лише дітей у школі, а й дорослих, та ще й такими досить сучасними (навіть зараз) методами: через гру — театр.

А остаточно переконав мене на створення освітнього стартапу мій партнер у StudyDive Юрій Бугай, який уже мав за плечима масштабні реформаторські проєкти, а наші погляди на кризу освіти та ідеї платформи збігалися на сто відсотків.

 

Вважаєте, що сучасному правнику замало лише юридичних знань?

Сучасний юрист у першу чергу — це сучасна людина, професіонал та громадянин. І це, напевно, головне. Ви точно знаєте про ключові навички, які час від часу публікує Світовий економічний форум. Там усе про сучасного юриста — від вміння вирішувати складні завдання до когнітивної гнучкості! Обмежити себе лише знаннями права або тими знаннями, які ми здобули колись раніше, означає зупинити себе, відгородити від сучасного світу, заперечити нашу людську природу.

Сучасний юрист, якщо він розвивається, набуває максимально різносторонніх знань, які допомагали б розвивати справу. І тут можна сказати і про знання у сферах маркетингу, HR, продажах, ІТ тощо. Що вже говорити про знання мов або тієї індустрії, в якій практикуєш — чи то металургія, чи то спорт, агро або ІТ.

Звичайно, немає універсального складу «мікроелементів», аби сформуватись «здоровим» сучасним юристом, проте вочевидь варто ускладнювати свій щоденний «раціон» знань.

Світ дуже швидко змінюється і до таких змін потрібно постійно адаптовуватись. Відповідно, розуміти тренди та мати базові знання у широкій сфері знань. Ви ж помічали, як зараз ключовими стають soft skills (креативність, адаптивність і навички співпраці з іншими, емпатія, вміння переконувати). 80 % учасників дослідження Global Talent Trends Report 2019 від LinkedIn відзначили, що роль soft skills в успішності стрімко збільшується.

Келлі Палмер, ex­Chief Learning Officer (CLO) в LinkedIn, їх ще називає power skills.

 

Для кого створювався освітній проєкт StudyDive і яку мету ставили його засновники?

Наша місія — зробити навчання звичкою. Сьогодні ми з вами сфокусовані на майбутньому більше, ніж коли­небудь. Ми інвестуємо в себе, в свої знання, щоб завтра сповна повернути свої інвестиції. Нас з вами відрізняє те, як ми бачимо світ епохи глобалізації та космополітизму, а також те, як ми бачимо себе в цьому новому світі.

StudyDive створений для власників бізнесу, стартаперів, діячів мистецтва, IT­спеціалістів, які вже встигли оцінити можливості сьогодення. Вони чітко бачать перед собою безмежні перспективи, які відкриває майбутнє.

Це прогресивні індивідууми, глобалісти за характером. Вони подорожують, розширюють свої горизонти як в особистому, так і в професійному плані. Зрозумівши тенденції, ці люди не припиняють вчитися та не бояться змін. Навіть навпаки, вони прагнуть їх, але воліють, щоб усе було прогнозовано.

Ми створили StudyDive для того, щоб стати для цих людей провідниками у новий світ безмежних перспектив. Надаючи можливість здобувати знання, ми дозволяємо їм бути більш гнучкими в еру постійних змін.

Окрім цього, ми допомагаємо в пошуку себе. У сучасному світі без меж StudyDive підтримує прагнення до нового, пошуку та самовираження, розширення кругозору та своїх можливостей, надає інструмент, який допоможе знайти та пройти необхідне навчання.

Пропагуючи стиль життя never stop learning та пропонуючи нашим клієнтам найширший вибір актуальних курсів, ми надихаємо їх на розширення горизонтів та підштовхуємо до нових перспектив.

 

Ви співпрацюєте, у тому числі, з освітньою платформою Legal High School. У чому саме полягає це співробітництво і про які сюрпризи для слухачів може йти мова?

Це велика честь стати партнером Legal High School. У нас багато спільного в освітньому ДНК, оскільки Legal High School — це, передусім, про якість та широту вибору тем для професійного і різнобічного розвитку. Нам хотілося мати крутого сильного партнера в юридичній сфері.

Окрім того, завдяки онлайн­лекціям та вебінарам доступ у регіонах до сучасних знань стає простішим.

Серед сюрпризів, які ми готуємо разом із Legal High School, це можливість відвідування вибраних подій за умовами нашого освітнього абонемента — StudyDive Pass. Певний час тому ми придумали цей абонемент, аби стимулювати навчатись частіше. Згадайте свій досвід відвідування спортзалу. В якийсь момент уже і уявити себе без щоденного спорту важко. Так само і з освітою. Тож StudyDive Pass дозволяє відвідувати велику кількість подій безкоштовно. До речі, ці абонементи стали досить популярними серед компаній, які їх надають співробітникам як елемент так званого соціального пакета, що нас дуже тішить.

 

Що ви радите людям, які зараз наважуються започатковувати стартапи. Від чого застерігаєте?

Застерігаю від зволікання. Варто не відкладати прий­няття ризику, як би це не звучало «попсово». Також потрібно швидко тестувати гіпотези та експериментувати. Це дає змогу більш­менш прогнозовано знайти свій product/market fit.

Окрім цього, допомагає звичка швидко вчитись, яка у більшості випадків є характерною для юристів.

Неймовірно важливо знайти правильних людей, які, так само як і ви, повірять в ідею і створять справжню команду.

 

Що ви вкладаєте в словосполучення «успішний юрист»? І чи можна вважати успішного юриста щасливою людиною?

У кожного свої критерії успішності. Тут точно не має бути якогось одного мірила.

Особисто для мене центральним елементом є відданість принципам і цінностям.

Щодо пошуку щастя у професії, то тут можна згадати цікаву фразу, на яку я натрапив у статті Кембриджського університету: «юристи є професійними песимістами», оскільки зазвичай повинні оцінювати ситуацію з огляду на найгірший розвиток сценарію. Часто можна знай­ти себе у стані когнітивного дисонансу, який виникає, коли поведінка суперечить поглядам, почуттям або переконанням. На примирення цієї різниці витрачається шалена кількість енергії. Можливо, через це юристи в декілька разів частіше за інші професії страждають на депресію.

 

З огляду на технологізацію нашого життя яким бачите майбутнє правничої професії?

Трансформація відбувається прямо на наших очах. І це неймовірно! Та кількість проєктів LegalTech, яка є зараз не лише в Україні, а й у світі в цілому, вже безповоротно змінила ландшафт юридичної професії.

Проте вважаю, що навряд чи професія може якось докорінно змінитись або зникнути. Швидше, значно зменшиться рутинна частина роботи, але її інтелектуальна складова буде підсилена та удосконалена.

-->