Тема: Правильні акценти

Віктор МОРОЗ,
керуючий партнер АО Suprema Lex

Юридичний бізнес вимушений пристосовуватися до нових реалій, викликаних поширенням COVID-19 з відповідними карантинними обмеженнями

Із поширенням у світі та Україні короновірусної хвороби COVID-19 в повсякденному житті людей та діяльності бізнесу багато що змінилося, що, безумовно, не могло не відобразитися на діяльності юридичних компаній. Головною проблемою стало запровадження карантинних заходів через необхідність самоізоляції та закриття багатьох підприємств на карантин. Так, більшість трансакційної роботи, яку супроводжували юристи, було відкладено до завершення карантину або взагалі скасовано, а суди взагалі обмежили доступ відвідувачів та активно рекомендують сторонам відкладати судові засідання. Але у юриста робота знайдеться завжди. Тож про те, які послуги є затребуваними під час карантину та як в умовах «коронокризи» будуються відносини між юрбізнесом та клієнтами, говоритимемо в цій статті.

 

Запити і потреби

На початку карантину у нас було чимало запитів на консультації щодо можливості реструктуризації відносин між контрагентами із можливістю застосування механізмів форс-мажору або врегулювання можливого відстрочення чи розстрочення виконання зобов’язань із застосуванням інших механізмів. Безумовно, запровадження карантинних заходів із обмеженням пересувань по Україні, закриттям кордонів, забороною здійснення окремих видів господарської діяльності поставило під загрозу своєчасне та належне виконання зобов’язань за укладеними раніше договорами, і бізнесу потрібно було шукати шляхи розв’язання цієї проблеми. Багато було запитань щодо врегулювання орендних відносин, що знову-таки є наслідком «просідання» доходів бізнесу та неможливості своєчасно і в повному обсязі проводити розрахунки за орендними платежами. Тим більше, законодавець, намагаючись допомогти бізнесу, змінював законодавчу базу, що регулює орендні відносини, але з рівнем законодавчої техніки виникли проблеми, які потребували додаткового консультування юристів. Крім того, на початку карантину у бізнесу виникала потреба і в консультуванні щодо порядку сплати та адміністрування податків. До того ж більшість бізнесу із початком карантину почала міркувати про ­оптимізацію свого кадрового потенціалу, що викликало потребу в юридичному супроводі питань з юридичного права щодо звільнення працівників, запровадження скороченого робочого часу, оптимізації витрат на утримання персоналу тощо.

 

Пішли в актив

Крім того, поки громадяни і бізнес йшли на самоізоляцію, дехто в Україні дуже активізував свою діяльність. Такими «активістами» виявилися правоохоронці та рейдери. Перші за час карантину дуже активно взялися за проведення допитів, обшуків, подаючи до суду численні клопотання та всіма можливими способами підвищуючи показники своєї діяльності. На окрему увагу заслуговує активність правоохоронців щодо перевірки дотримання бізнесом та громадянами карантинних заходів. Сама по собі така діяльність є цілком обґрунтованою та потрібною, але здійснення численних перевірок виробничих підприємств на предмет законності здійснення господарської діяльності вимогам закону не відповідає.

З іншого боку, за час карантину дуже активізувалися рейдери, які всіляко намагалися захопити підприємства та належні їм активи, використовуючи проблеми в діяльності судів та прогалини законодавства. Безумовно, така активність рейдерів потребує ефективної роботи адвокатів із захисту бізнесу.

 

Робота за умовою

Потреби в юридичному супроводі під час карантину виникли й у приватних клієнтів. Так, багатьом клієнтам потрібно було вирішити питання з оплаченими до карантину туристичними подорожами чи авіаквитками. Авіаційні компанії і туристичні агентства зайняли позицію, що відповідні кошти не можуть бути повернуті через виникнення обставин непереборної сили, що потребувало роботи юристів щодо врегулювання відповідних спірних відносин. Когось із приватних клієнтів звільнили чи відправили у відпустку за власний рахунок з початком карантину, що знову ж таки викликало потребу у правовій допомозі. Крім того, збільшилася кількість звернень з питаннями у сфері сімейного права — як сплачувати аліменти, чи буде відповідальність, якщо їх не сплачувати, як врегулювати майнові відносини між подружжям.

Тож у нашому адвокатському об’єднанні з початком карантину кількість роботи не зменшилася. Найбільш затребуваними стали практики кримінального права та захисту бізнесу, трудового права, податкового права та сімейного права, а також окремі послуги щодо врегулювання обставин форс-мажору. Більше того, виходячи з численних запитів клієнтів, «відкладеним» попитом користується судова практика, в якій очікується повноцінне відновлення роботи судів, набирає попит врегулювання спірних відносин із застосування процедури медіації. Водночас «просіла» майже до нуля трансакційна робота.

Карантин викликав не лише перерозподіл попиту на роботу практик, а й порядок та умови надання юридичних послуг. Так, ще на початку карантину ми відправили своїх працівників на віддалену роботу, тож зараз у нашому офісі відбуваються лише поодинокі зустрічі з клієнтами за умови, що такі зустрічі потрібні негайно та не можуть бути проведені в дистанційному режимі. Для нас це не було новинкою, адже свій перший сервіс з дистанційного юридичного супроводу e-lawyer ми запустили ще у 2009 році. Під час карантину ми скоротили маркетингові бюджети та збільшили аркетингові зусилля в мережі інтернет. Наприк­лад, у практиці сімейного права щотижня проводимо вебінар з питань, які найбільше цікавлять наших клієнтів, та запустили «гарячу лінію з сімейного права», в межах роботи якої наші фахівці надають оперативну допомогу клієнтам, у яких виникають ті чи інші питання щодо відносин між подружжям або з дітьми. Ми прийняли рішення, що не звільнятимемо працівників та не скорочуватимемо розмір їхньої заробітної плати, адже кад­ри — наш найцінніший актив, який може забезпечити задоволеність наших клієнтів, і ми не бачимо сенсу сьогодні позбуватися підготовлених фахівців, щоб через якийсь час шукати нових.

Але, безумовно, не все так солодко, і в нашій бочці з медом є ложка дьогтю. Полягає ця гірка пілюля в просіданні дохідної частини наших клієнтів, перед якими постала проблема обмеженості фінансових ресурсів під час карантину. Вважаємо, що ліпше зараз піти назустріч клієнту і зберегти з ними відносини, що можуть сприяти лояльному ставленню клієнта в майбутньому, ніж жорстко вимагати своєчасної оплати рахунків юридичного радника в пов­ному обсязі. Тому задля збереження лояльності клієнтів ми надаємо на свої послуги знижки, йдемо на розстрочку платежів та шукаємо інші шляхи порозуміння з клієнтами.

Головне під час «коронокризи» — залишатися людьми та підтримувати добрі відносини як з працівниками, так і з клієнтами, які потребують розв’язання тих чи інших проблем та готові для цього залучати юристів, яким вони довіряють.

-->