Моя компанія:
ЮК GRACERS: Поставити за мету

Юридична компанія GRACERS розпочала свою діяльність у правовому полі України торік. Щоправда, ім’я керівника компанії — Сергія Лисенка — було відоме юридичному ринку задовго до появи бренда GRACERS. З якою метою він об’єднав команду професіоналів? Відповідь на це запитання шукайте тут. Керуючий партнер Сергій Лисенко, керівниця практики вирішення спорів, адвокатка Людмила Куса, керівник практики кримінального права та процесу, адвокат Максим Ярошевич і радник та адвокат Денис Соловей відверто розповідають про алгоритми захисту клієнтів, діляться стратегією розвитку компанії, їхніми конкурентними перевагами та розмірковують про таке негативне явище, як тиск на бізнес і адвокатів

Сергій Лисенко (С.Л.): Ви можете бути здивованими, але навіть у сучасних правових умовах справу клієнта можна вирішити так, щоб унеможливити подальші проблеми. Попри політичні катаклізми, постійні зміни провладної верхівки, регулярні спроби «законодавчого реверсу» та перманентне реформування кожної галузі є два варіанти розвитку подій. Перший: вирішити питання в рамках правового поля тут і тепер. Або ж приділити трохи більше часу та коштів і розробити таку стратегію захисту, аби нівелювати будь-які спроби перегляду справи у решті компетентних (чи некомпетентних) органів. І це другий варіант. У такому разі ви позбавляєте опонентів можливості знайти в матеріалах справи клієнта «білі плями», можливості розв’язати проблему за межами правового поля, можливості поставити запитання, на які у вас, захисників, не буде відповідей.

Команда юридичної компанії GRACERS пропонує своїм клієнтам саме такі сценарії розвитку подій. Звісно, це не панацея, адже кожна справа — індивідуальна й унікальна. Однак це гарантія того, що у подальшому довести правоту нашого клієнта буде набагато легше. Юридично грамотно підібрані та зібрані докази є універсальним алгоритмом поведінки.

Свою діяльність ми розпочинали з практики White Collar Crimes, але зараз сфера компетенції фірми значно розширилася. Це пов’язано з тим, що захист бізнесу — комплексне завдання, яке охоплює різноманітні сфери життя та юрисдикції судочинства і без глибокого їх розуміння ефективно надавати юридичні послуги неможливо. Наразі ми суттєво розвинули також судову та податкову практики, маємо чимало кейсів у практиці сімейного права. Зі збільшенням кількості практик, збільшуються обсяги роботи і приходять нові юристи, які знають роботу наших опонентів не зі сторони, а зсередини.

 

Максим Ярошевич (М.Я.): Вихідці з правоохоронних органів складають основне ядро нашої команди. З Сергієм я познайомився ще у 2012 році, а з 2016-го займаюся приватною юридичною практикою. Потреба змінити вектор професійної діяльності назрівала давно, а коли випала нагода попрацювати з Сергієм — довго не розмірковував.

Кожен представник нашої команди заслужив своє місце. Спочатку ми придивлялися один до одного, бували випадки, коли співробітники приходили й шли. Це нормальний процес становлення будь-якої команди. Хтось не може підлаштуватися під заданий ритм роботи, а хтось є професіоналом не у тій галузі, яка потрібна нам. Але зараз ми відбулися як команда, за кожним із нас закріплений певний напрям роботи, що забезпечує комплексний захист.

 

Денис Соловей (Д.С.): До роботи в GRACERS я також працював в органах прокуратури. Але обставини склалися так, що вирішив зв’язати свою подальшу кар’єру з юридичним бізнесом та адвокатською практикою. Зараз основними напрямами моєї роботи в компанії є кримінальне право та процес, виконавче провадження та GR.

 

М.Я.: За час нашої співпраці ми вибудували не просто професійні стосунки, а й дружні. Приміром із Сергієм і Денисом ми щороку беремо участь в екстремальних гонках на джипах або квадроциклах. У нашому спортивному заліку є навіть призові місця. Торік під час гонки на квадроцик­лах здобули друге місце. Щоправда, на шляху до фінішу зі мною стався прикрий випадок — зламав ногу. Настільки нам хотілося перемогти (усміхається). І це спільна риса нашої команди — жага перемоги за будь-яку ціну.

Головне в нашій команді — не чітка субординація, а партнерство задля надання найліпшого правового захисту клієнтам. Гадаю, це і є нашою конкурентною перевагою: ми не тільки займаємося вирішенням юридичних викликів на даному етапі, а й працюємо на випередження — помічаємо нюанси, які потребують додаткової ­уваги, адже в подальшому вони можуть стати проблемою для клієнта.

 

С.Л.: Наші клієнти в основному це малий та середній бізнес, у якого виникають питання податкового характеру чи необхідність супроводження в рамках кримінально-правового поля, а також фізичні особи — з питань незаконного відчуження майна чи сімейних конфліктів.

Під єдиним брендом юридичної фірми GRACERS ми запрацювали торік, у травні. Але до того працювали потягом п’яти років як приватнопрактикуючі адвокати. Річ у тім, що у такому комплексному питанні, як захист бізнесу, представляти навіть одного клієнта одному адвокатові неможливо. Обсяги роботи колосальні, оскільки зазвичай йдеться про представництво інтересів компанії чи декількох осіб. Сюжет байки «Лебідь, Щука і Рак» не є прийнятним для юридичної стратегії захисту клієнта — вона має бути логічною, виваженою і рухатися в одному напрямі задля досягнення єдиної мети.

 

М.Я.: Справді, обсяги роботи величезні, але це цікаво. Коли клієнт приходить до нас за стратегією, то наше бачення може вміститися на п’ятьох сторінках формату А4, але за цими п’ятьма листками лежить колосальна праця всієї команди: знайти й проаналізувати судові рішення, підібрати релевантну практику, відстежити зміни до відповідного законодавства, ретельно вивчити всю надану клієнтом документацію (а її може бути дуже багато, і одна кома, поставлена не в тому місці, може вирішити все)…

Перевага нашої компанії в тому, що ми пропонуємо клієнту комплексний захист. Приміром, напрочуд часто економічні та службові справи (так звані White Collar Crimes) виходять за межі кримінального права і зачіпають адміністративні, господарські правовідносини, ба навіть цивільні права та обов’язки. Професійний розбір ситуації та розробка ефективної стратегії захисту потребує глибокого занурення в інші галузі права.

 

Людмила Куса (Л.К.): Власне, можливість розвиватися не тільки в кримінальному праві та процесі, а й в інших напрямах стала вирішальною при обранні мною подальшого шляху розвитку кар’єри. Я вже рік працюю пліч-о-пліч із Сергієм та колегами в юридичній практиці, недавно отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, а до того протягом семи років працювала в одному з районних судів міста Києва (спочатку на посаді секретаря судового засідання, а потім помічника судді). Я більше не бачила себе частиною судової гілки влади, крім того, у той час збільшилися вимоги до кандидатів на посаду судді і я усвідомила: аби отримати змогу реально допомагати людям, потрібно переходити на сторону захисту.

За сім років я набула безцінного досвіду, який допомагає якісніше виконувати мою теперішню роботу. Зараз я працюю над декількома проєктами, зазвичай це судові спори кримінального, господарського та адміністративного судочинства. Але так чи інакше вони пов’язані «кримінальною ниткою», а також з відбиранням майна. Примітно, що кількість справ у цьому напрямі не зменшується, і якихось передумов для зменшення тиску на бізнес немає.

 

С.Л.: Побутує думка, що тиск на бізнес — це проблема недоліків законодавства та менталітету. Але я гадаю, що це негативне явище продукує та частина суспільства, яка має політичні важелі впливу на організацію життя, відповідає за стабільний розвиток та майбутнє країни. Чого ми очікуємо від країни без чіткої та зрозумілої стратегії розвитку? Кожен діє на власний розсуд, робить, що хоче і як може.

І найгіршим є те, що правоохоронні органи деякою мірою залежать від політичних процесів. У цій системі координат адвокатові працюється напрочуд важко, адже нам повсякчас доводиться повертати роботу в правове поле. Найяскравішим прикладом того, що працювати стало важче, є статистика зростання тиску на адвокатуру. На сьогодні кількість обшуків в адвокатів порівняно з торішнім звітним періодом зросла втричі. Це нонсенс!

Перша й найголовніша причина тиску на захисника — вивести його з рівноваги, змусити працювати за їхніми правилами і… помилитися. Отже, необхідно зберігати спокій і слідувати обраній стратегії. Інша ­причина — збільшення кількості антикорупційних правоохоронних органів. Сьогодні таких органів більше, аніж самих правоохоронців, які займаються одним і тим же. Це подвоєння, а іноді й потроєння функцій, що призводить не до захисту прав і свобод громадян — основної мети діяльності таких органів, — а до інституційної конкуренції. Усе це зводиться до показових обшуків та виступів з голослівними обвинуваченнями в ЗМІ.

 

М.Я.: До речі, таку стратегію застосовують не тільки правоохоронці, а й винахідливі рейдери. Вони використовують публічний простір у своїх ганебних цілях та запускають різноманітні піар-кампанії. Уявіть, людина створила компанію «з нуля», все життя присвятила розвитку свого дітища, аж раптом усе втрачає. Це не тільки матеріальний удар, а й психологічний. Постраждалому доводиться не тільки повертати його власність, відновлювати контроль над компанією, а й відбілювати свою репутацію.

У такому разі важливою є своєчасна та правильна комунікація. Варто донести позицію постраждалої від атаки компанії до суспільства та позицію захисту до професійної спільноти. Ми в GRACERS постійно акцентуємо на цьому увагу. Є дуже багато прикладів, коли компанія включалася запізно, не встигала збивати хвилю неправдивої інформації замовного характеру і зазнавала непоправних репутаційних та матеріальних збитків.

 

Л.К.: У цьому контексті не треба забувати про роль держави, особливо законодавчої гілки влади. Особисто я пов’язую рейдерство з очевидними прогалинами у законодавстві. У питанні захисту бізнесу найнагальнішими є зміни до законодавства про реєстраційні та нотаріальні дії. Досі є схеми, які дозволяють роботу так званих чорних нотаріусів. Зазвичай адвокати мають справу вже з наслідками таких правопорушень. Треба вносити нагальні зміни до реєстраційного законодавства і надавати захисникам механізми для упередження будь-яких проявів рейдерства і тиску на бізнес.

Хоча, треба визнати, що мінливість правового регулювання, яка є притаманною для України, — медаль з двома боками. З одного боку, є нагода швидко усунути ті чи інші законодавчі лакуни, а з іншого — зовсім немає правової стабільності. Змінювати законодавство треба один раз, але дієво.

 

Д.С.: Власне, налагодження діалогу із законодавцями та лобіювання законодавчих змін в інтересах клієнта є акцентами діяльності нашого GR-напряму, яким опікуюся я. За нинішньої політичної ситуації розвивати GR-напрям, вибудовувати комунікацію з органами державної влади та місцевого самоврядування нескладно. Адже вміння домовлятися — це в першу чергу вміння слухати співрозмовника й аналізувати почуте.

Інша зона моєї відповідальності — виконавче провадження. Виконання судового рішення — не найлегша процедура. Недарма в юридичному середовищі є вираз, що хороший юрист не той, який отримав позитивне рішення суду, а той, який його виконав. А проведення судової реформи у нашій країні — річ, як відомо, постійна. Виконання рішень у справах «білих комірців» не потребує якихось особливостей, головне — чітка послідовність дій, перевірена практикою. Але я з цікавістю стежу за розвитком законодавства про виконавче провадження і діяльністю приватних виконавців. У цій галузі зміни назріли вже давно.

 

М.Я.: Законодавча швидкоплинність — це природний процес для держави, яка перебуває на етапі становлення. У західноєвропейських країнах правові системи є усталеними, адже вони формувалися віками. Вони цей етап пройшли давно, а ми тільки-но закладаємо підґрунтя. Причому життя пришвидшилося, і законодавству треба відповідати на нові суспільні виклики, на нові правила взаємодії. Аби не залишитися на узбіччі — у правової спільноти немає іншого виходу, окрім як рухатися з відповідною швидкістю. Світ змінюється!

 

С.Л.: І наша компанія змінюється разом із ним. Основ­ними індикаторами нашого успіху є збільшення обсягу роботи, здобуття нових клієнтів та виграні справи, а їх багато ніколи не буває. Потрапити через декілька років в десятку ліпших юридичних компаній України — це, звісно, хороший стимул, але, радше, додатковий. Головний наш стимул — задоволений клієнт. Вважайте це нашою стратегією розвитку.

Ми знаємо, як діяти в будь-якій ситуації. Протягом останніх чотирьох місяців до нас не надійшло жодного клієнтського запиту, де б ми не розуміли, про що йдеться. Це — по-перше. По-друге, кожне питання, яке стоїть перед нами, — це завдання, яке має бути вирішене. Таке рішення може бути нестандартним, але воно упередить майбутні проблеми. По-третє, ми робимо те, що нам подобається, а не займаємося бізнесом. Вважайте це нашою конкурентною перевагою.

 

-->