Форум: Податкові міни

Сергій РУЖЕНЦЕВ

Незважаючи на труднощі та природні суперечливості поглядів щодо реформ, податкова система України не тільки намагається утримати баланс між інтересами держави та підприємців, а й знаходити шляхи для розвитку

Поточний рік для податкової системи України став багатим на різноманітні нововведення попри епідеміологічний стан, пов’язаний із коронавірусом, що спричинив істотний вплив на економіку. Але це не стало перешкодою для VII Міжнародного податкового форуму, акредитованого Національною асоціацією адвокатів України, організатором якого виступила газета «Юридическая практика», що проходив протягом 23–25 червня 2020 року у м. Києві. Цьогорічним Генеральним спонсором події виступила Юридична група EUCON, а експертним партнером стала АО «МОРІС ГРУП». Зав­дяки вжитим заходам безпеки та частковому переходу комунікацій в онлайн адвокатська спільнота отримала можливість заочно відвідати захід, якого очікували: фахівці з податкового права змогли­таки «зустрітися» і за допомогою налагодженої відеоконференції спілкувалися один з одним, модераторами та іншими спікерами, які вели трансляцію із зали Legal High School. А поговорити учасникам ринку було про що.

Зокрема, про ряд вжитих парламентом законів, покликаних пом’якшити наслідки роботи в умовах карантину, що передбачали певні податкові преференції для підприємців, такі як заборона деяких планових перевірок, скасування окремих видів штрафних санкцій для платників податків тощо. Говорили й про кадрові зміни, яких зазнала податкова служба у цей період, та реформування податкової міліції в бюро фінансових розслідувань. У ході дискусії учасники порушували питання специфіки імплементації плану BEPS, який ще 2017 року Україна зобов’язалась запровадити після приєднання до Програми розширеного співробітництва в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), що вилився у недавно підписаний Президентом проєкт закону № 1210 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві, а також у доволі резонансний закон № 466.

Один із модераторів форуму, керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук назвав кричущою ситуацію з новоприйнятим законом № 361 про фінансовий моніторинг, який, на його погляд, вбиває клин у довіру між адвокатом та його клієнтом, зобов’язуючи першого (як суб’єкта первинного моніторингу) фактично доносити на клієнта. Такі норми він вважає не­обдуманими та шкідливими для побудови ділових відносин. Крім того, учасники торкнулись теми легалізації доходів, альтернативних варіантів збільшення бюджетних надходжень, балансу інтересів держави та платників податків, обговорили питання податкових канікул для інвесторів. Звернули увагу й на наявні сьогодні податкові виклики для світу та України, обговорили тренди і новели в оподаткуванні, податковому консалтингу і податкових спорах, розвит­ку сфери Digital&Tax та особливості e­резидентства.

-->