Преамбула: Правосуддя простих рішень
Як завжди, читачів нового номера журналу вітає український юрист
8 лютого 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо удосконалення перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку».
Законопроєкт № 2314, що став основою цього закону, приймався Верховною Радою України у сумнозвісному «турборежимі» (проєкт зареєстровано у Верховній Раді 25 жовтня 2019 року, а вже 15 січня 2020 року прийнято та підписано Президентом).
Автори законопроєкту № 2314 зазначають у пояснювальній записці як одну з основних цілей намір «запровадити систему допуску та фільтрів для касаційного оскарження, передбачивши, що таке оскарження може мати місце у виключних випадках, коли потребує вирішення саме питання застосування норми матеріального та/або процесуального права, а не можливість проведення «розгляду заради розгляду».
На думку законотворців, запропонована система допуску до касаційного оскарження не тільки забезпечить формування єдиної судової практики, але й дасть змогу зменшити навантаження на Верховний Суд.
Реалії існування юридичного ринку у 2020 році на тлі загального спаду ділової активності, пов’язаної з пандемією коронавірусу COVID19, хоча й відзначаються зменшенням загальної кількості касаційних скарг, які надійшли на розгляд до Великої Палати Верховного Суду, Касаційного цивільного, Касаційного адміністративного та Касаційного господарського судів Верховного Суду приблизно на 10 тисяч порівняно з аналогічним періодом 2019 року (тобто менше на 17 %), все ж у питаннях прийнятності касаційних скарг для розгляду судами касаційної інстанції статистика практично не змінилась.
Основним спрямуванням цього закону, на нашу думку, було втілення ідеї Президента України про реальність скорочення чисельності суддів Верховного Суду до ста осіб без будьякої шкоди для якості судових рішень.
Формування єдиної судової практики в цілому є позитивним для стабільності системи правосуддя та усвідомлення «правил гри», якщо не всіма громадянами, то принаймні юридичною спільнотою.
Водночас постійні зміни практики Верховного Суду призводять до неоднакового розуміння норм матеріального та процесуального права не лише громадянами, але й адвокатами, прокурорами та суддями.
На практиці вже після запровадження «касаційних фільтрів» три з п’яти касаційних скарг, як і раніше, приймаються касаційною інстанцією до розгляду.
Таким чином, юридична спільнота знайшла можливість обходити зазначені «касаційні фільтри» та досягати відкриття касаційного провадження у справі, коли це необхідно для захисту інтересів клієнтів.