Форум: Судочинні реформи
Хід судової реформи в Україні та численні проблеми судочинства обговорили представники юридичної спільноти під час VІІІ Міжнародного судово-правового форуму
Протягом двох днів, 5–6 серпня 2020 року, тривав цьогорічний, уже VІІІ Міжнародний судовоправовий форум. Захід, організований видавництвом «Юридична практика» та під егідою Вищої ради правосуддя, Конституційного Суду України й Організації безпеки та співробітництва в Європі, отримав акредитацію Національної асоціації адвокатів України. Генеральним партнером виступила Юридична група LCF, експертним партнером — ЮК EQUITY, професійним партнером — ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», галузевим партнером — ЮК MORIS GROUP.
У фокусі уваги були основні проблеми і тенденції судової реформи: законодавчі ініціативи, роль Конституційного Суду України в процесі реформування, перспективи запровадження альтернативних способів вирішення спорів тощо. Приблизно за тиждень до проведення форуму суддівський корпус поповнився новими суддями, і понад 200 з них склали посадову присягу вперше. Але кадровий голод, відсутність ВККС, труднощі конкурсних процедур, тиск на суддів та їх почасти напружені взаємовідносини з адвокатами все ж залишались предметом палких обговорень учасників.
Серед нагальних питань, що викликали особливу стурбованість представників юридичного ринку, також можна назвати вплив карантинних обмежень. Внесення змін щодо набуття законної сили судовими рішеннями на період карантину, питання продовження мораторію на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті, впровадження процедури банкрутства фізичних осіб, що впливають на роботу з проблемною заборгованістю — ці та інші питання стали предметом дискусій серед провідних фахівців юридичного ринку.
Окремо учасники поділились власним досвідом дистанційних слухань, оцінили перспективи електронного судочинства і перші спроби впровадження Єдиної судової інформаційнотелекомунікаційної системи (ЄСІТС), яка виявилась не надто невдалою. Тож у ході «роботи над помилками» було напрацьовано нову концепцію побудови ЄСІТС та її поетапного провадження до 2023 року.
Не оминули учасники і юрисдикційні рішення Верховного Суду, межі дискреції держорганів, податкові спори, спори з проходження публічної служби, адміністративні спори за участю агрокомпаній, роботу інституту представництва, адвокатську монополію, впровадження «касаційних фільтрів», доступ до правосуддя та інші актуальні питання і проблеми судочинства.
У цілому судова реформа в тому вигляді, як вона була започаткована у 2015 році, підходить до свого завершення, проте такі чинники, як питання комплектації судової системи професійними кадрами та питання довіри суспільства, залишаються відкритими.