Особистість: Вище цілі

Якщо прагнути успіху, цілі мають бути найвищими, а визнання серед колег підтверджуватися відповідними досягненнями. Утім, не потрібно бути великою компанією, щоб стати найкращою у своїй галузі, — це довели у VB PARTNERS, юридичному бутику, визнаному цьогоріч авторитетним рейтингом Best Lawyers «Фірмою року» у практиці Criminal defense. Успіх партнери VB PARTNERS пояснюють рівнем експертизи своїх колег та відданістю інтересам клієнта. Про те, що передувало нагороді, чому кримінальна практика стає дедалі актуальнішою, чого очікувати від співпраці з держорганами, «УЮ» говорив з партнерським складом юридичної фірми

ДЕНИС БУГАЙ, ПАРТНЕР­-СПІВЗАСНОВНИК, КЕРІВНИК ПРАКТИКИ WHITE­COLLAR CRIME, ПРЕЗИДЕНТ АСОЦІАЦІЇ ПРАВНИКІВ УКРАЇНИ

У червні міжнародний рейтинг Best Lawyers оприлюднив результати свого дослідження, визнавши VB PARTNERS «Фірмою року» в практиці Criminal defense. Як невеликий юридичний бутик зміг випередити великих гравців ринку у цій категорії?

Понад п’ять років тому ми змінили стратегію та відмовились від класичної моделі компанії повного циклу, обравши формат юридичного бутика. Прерогативою нашого формату є ексклюзивна якість та орієнтованість на потреби клієнта, поєднана з готовністю приймати відповідні ризики, що йдуть пліч­о­пліч з клієнтською проблемою.

Я виділяю кілька основних передумов нашого успіху. По­перше, це екстрапрофесійна команда, об’єднана спільною метою та цінностями. Саме єдність мети та цінностей перетворює об’єднання юристів у команду та є запорукою синергії.

По­друге, високі стандарти якості та ідеально відпрацьовані бізнес­процеси. Ми приділяємо значну увагу кожному етапу роботи: від методології формування позиції у справі до алгоритму роботи кур’єра під час подання документів. Безкомпромісність у питаннях якості — наша ключова вимога.

По­третє, проактивна професійна позиція кожного члена команди (від юридичного секретаря до партнера­засновника). Йдеться про відданість інтересам клієнтів, щирість намірів, жагу досягнення успіху, постійне бажання самовдосконалення та відточення правової позиції — разом це створює драйв та хімію, які важко описати словами, а потрібно лише відчувати.

Наша перемога — результат плідної роботи протягом останніх років. Особливо приємно, що наші досягнення були визнані авторитетним дослідженням Best Lawyers саме в результаті опитування колег по ринку.

 

Best Lawyers визнав лідерами практики кримінального права відразу чотирьох адвокатів юрфірми. Чи є конкуренція між членами команди?

Ми ніколи не конкуруємо один із одним. Ми конкуруємо з нашими процесуальними опонентами та інколи — з колегами по ринку. Наші адвокати вмотивовані можливістю професійної реалізації, зокрема роботою в найбільш складних проєктах та комплексних кейсах. Вікно кар’єрних можливостей у нашій компанії завжди відчинене, тому кожен адвокат може стати партнером.

Ми керуємося відомим принципом «Grow or Go». Специфіка практики не передбачає перебування в зоні комфорту.

Прозорість у питаннях фінансової мотивації є ще одним із ключових елементів. Має бути проста та зрозуміла система винагород, оформлена у відповідну офіційно затверджену політику.

 

Вочевидь практика WCC щороку стає дедалі затребуванішою. Які послуги найбільше користуються попитом та які очікування мають клієнти від роботи з адвокатом?

Сьогодні можна виділити чотири основних сегменти практики White­Collar Crime, з якими ми найчастіше працюємо.

Перший сегмент практики — це захист бізнесу від спроб протиправного впливу правоохоронних органів. Другий — злочини у діловій сфері (ухилення від сплати податків, розкрадання, шахрайство тощо). Третій сегмент — антикорупційні розслідування і розслідування, пов’язані з державним бюджетом та активами (активна робота НАБУ і САП створює великий потік роботи). Четвертий — питання транскордонних розслідувань, екстрадиції та Інтерполу. Варто окремо виділити представництво інтересів бізнесу, який виступає потерпілим від дій недобросовісних контрагентів або держави.

У клієнта практики White­Collar Crime є власний досвід у корпоративному світі, з його системністю та структурованістю. Тому наш клієнт очікує, перш за все, комплексну експертизу (а не тільки знання кримінального процесу), розуміння правил корпоративного світу, базове знання іноземних мов.

Важливою потребою є стратегічне мислення, здатність запропонувати план з розумінням усіх можливих ризиків (у тому числі репутаційних), а не лише кримінальних.

Значну роль відіграє можливість ведення транскордонних розслідувань. Більшість масштабних кейсів спрямованості WCC неминуче пов’язані з іноземними юрисдикціями.

 

Ми часто чуємо про дотримання професійних стандартів у роботі. А що ви вкладаєте в це поняття?

У компанії є правила і політики, але компанія досягає найкращого результату для клієнта не за рахунок формальних підходів та ієрархічного контролю, а за рахунок поділу загальних цінностей. Будь­які робочі ситуації зіставляються із загальними обговореними та розробленими принципами, і відповідні рішення приймаються співробітниками самостійно, в межах їхньої компетенції.

Правильна, в межах закону, побудова взаємин з органами державної влади, аналітична робота і моделювання ситуації здатні запобігти негативному тиску. Компанії зацікавлені в ефективних бізнес­процесах. У підсумку ми часто залучені не тільки до юридичної роботи, але й до прийняття клієнтами ділових рішень. Остаточне рішення залишаємо за клієнтом, але незалежна рекомендація винагороджується.

Прогнозуємо, оцінюємо і допомагаємо запобігти ризикам. Відповідно не чекаємо оголошення тендера на юридичні послуги, самі формуємо проєкт і презентуємо його цінність клієнту.

 

ВОЛОДИМИР ВАЩЕНКО, ПАРТНЕР-­СПІВЗАСНОВНИК, КЕРІВНИК ПРАКТИКИ DISPUTE RESOLUTION

 

Однією з пріоритетних практик VB PARTNERS є Dispute Resolution. Як вона перетинається з практикою White­Collar Crime?

Наша практика Dispute Resolution, крім власне судових процесів, включає мирні переговори з конкурентами та органами влади, участь у засіданнях парламентських комітетів і контрольних комісій, використання інструментів Американської торгової палати та Європейської бізнес­асоціації для відстоювання інтересів і захисту бізнесу, активну позицію в антидемпінгових розслідуваннях тощо. Тобто вирішення конфліктів найбільш ефективним для клієнта способом.

У судовій практиці, як частині Dispute Resolution, ми зробили акцент на судових процесах з державою у сфері приватизації/реприватизації, оподаткування, оренди, землекористування тощо.

У практиці White­Collar Crime ми робимо акцент на питаннях захисту бізнесу від тиску силовиків. Незважаючи на нерівність учасників кримінального процесу, в більшості випадків клієнт може зайняти проактивну позицію і бути суб’єктом, а не об’єктом відносин. Окремим напрямом є боротьба з корпоративним шахрайством. Вважаємо, що у широкому сенсі ці напрями правової допомоги пов’язані з вирішенням спорів.

Іноді через різні обставини неможливо розраховувати на ефективний судовий захист в Україні. Тому судове оскарження може використовуватися тільки для винесення проблеми конкретної особи в публічну площину або для подальшого звернення до міжнародних інстанцій. Наприклад, подання скарги до Європейського суду з прав людини можливе після вичерпання національних засобів захисту.

Іноземні інвестори можуть також звернутися в міжнародний арбітраж на підставі угод про захист інвестицій. Останні допускають широке тлумачення прямої і непрямої експропріації активів, а також справедливої компенсації вартості.

Наразі наша компанія виступає національним радником в інвестиційних арбітражах, захисті бізнесу в кримінальних провадженнях, судовому захисті корпоративних прав акціонерів, оскарженні необґрунтованих рішень про застосування санкцій та правових актів про порядок їх застосування.

 

Чому бізнес сьогодні не почувається захищеним? Хто ваші клієнти зараз?

Одну групу наших клієнтів утворюють транснаціональні публічні компанії та їхні представництва, які багато років представлені в Україні та успішно продовжують комерційну діяльність.

Іншу групу утворюють іноземні інвестори, які через відсутність верховенства права та судового захисту, кримінальні провадження та рішення суб’єктів владних повноважень втратили свої активи або контроль над ними.

Політично­мотивовані та економічно необґрунтовані рішення Національного банку призвели до того, що третьою групою наших клієнтів стали банківські установи, їх кінцеві бенефіціари і топменеджмент.

Крім того, недосконалість санкційного законодавства та непрозорі мотиви їх запровадження призвели до утворення відповідної практики. З урахуванням практики ЄСПЛ у кожному випадку звернення до суду має бути повною мірою встановлено ключові фактичні обставини справи та перевірено наявність достатніх, конкретних та належних підстав для застосування санкцій. Недавно в одній із справ нам вдалося переконати Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, що санкції були застосовані за відсутності підстав та без легітимної мети. Відповідно, позов в інтересах клієнта було задоволено, санкції скасовано.

Ще одну групу утворюють приватні клієнти, які вирішують складні питання у відносинах з державою та бізнес­партнерами.

 

Високі стандарти роботи потребують насамперед професійного підходу, тож як у компанії вирішуються кадрові питання? Вирощуєте свої кадри чи заохочуєте висококваліфікованих експертів?

Наша робота пов’язана з підвищеним стресом, вимоги — високі. Специфіка практики не передбачає перебування у зоні комфорту, вимагає постійного зростання. Не всім це підходить. Хтось, набувши унікального досвіду, обирає більш спокійний формат життя. Пишаємося колегами, які почали свою кар’єру з нами, а сьогодні очолюють юридичні служби компаній, які стали нашими клієнтами. Також ми пишаємося партнерами та зростаючими членами команди, які прийшли в компанію ще студентами, перей­няли наші принципи та оцінили переваги, разом із нами досягли визнання національними та міжнародними рейтингами.

Серед основних критеріїв «нашого адвоката»: глибокі знання з теорії права; розуміння права, швидка орієнтація у законодавстві і судовій практиці; навички письмової та усної комунікації, а також публічних виступів. Окреме побажання — розвиток знань експертного рівня у додатковій сфері: податки, цінні папери, нерухомість та земля, корпоративне управління, захист економічної конкуренції тощо.

З метою поліпшення soft skills у нас впроваджена система освітніх ініціатив різного рівня. Кожен квартал адвокати проходять тренінги та незалежну оцінку. Кожні пів року — оцінка всього персоналу за шкалою із 10 різних критеріїв. На її підставі визначаємо сильні і слабкі сторони, формуємо план особистого розвитку.

 

ОЛЕКСАНДР ЛУК’ЯНЕНКО, ПАРТНЕР

Послуги з питань кримінального права користуються дедалі більшим попитом, тож майже кожна юрфірма розвиває цей ­напрям. Чому ситуація на ринку складається саме таким чином, адже ще п’ять­десять років тому такі послуги пропонували ­набагато менше юрфірм?

Зростання популярності напряму White­Collar Crime серед юридичних компаній передусім обумовлене створенням нових антикорупційних органів та частковим реформуванням судової та правоохоронної системи. Підвищення якості роботи судових та правоохоронних органів створює попит на адвокатські послуги іншої, більш високої якості.

Не в останню чергу на популярність практики впливає і суспільний запит на притягнення до кримінальної відповідальності представників певних категорій суспільства, зокрема чиновників, банкірів, представників колишньої влади та інших.

Збільшення кількості кримінальних проваджень зумовлює створення команд адвокатів у сфері White­Collar Crime, навіть у тих юридичних компаніях, які ще вчора мали інші профільні практики.

Проте вважаю, що вже років через п’ять така тенденція зміниться. З відновленням економіки, ринку нерухомості, збільшенням угод M&A великі юридичні компанії повернуться до практик, які їм більше притаманні.

 

Як вплинула діяльність НАБУ, САП, ДБР на практику WCC?
Якої роботи для вас додалося?

Провадження НАБУ та САП сьогодні складають більше половини від загального обсягу нашого завантаження. Відповідно ми можемо відзначити високий темп роботи та професійність представників цих структур, які формують попит на послуги висококваліфікованих команд адвокатів. Більшість проваджень НАБУ за своїм характером є комплексними, а процесуальні дії відбуваються в декількох юрисдикціях. До того ж такі справи перебувають під пильним наглядом суспільства. Щоб максимально запобігти можливим як правовим, так і репутаційним ризикам, часто доводиться витрачати багато часу та залучати цілі групи адвокатів.

 

Більше року в Україні діє нова судова інстанція — Вищий антикорупційний суд. Як оцінюєте його ефективність? Які очікування маєте?

У новому суді створено комфортні умови для роботи, працює ввічливий персонал, а навантаження суддів дозволяє їм якісно готуватися до засідань та вчасно їх починати.

Що стосується першого року роботи суду — він досить активний. Було розглянуто майже вісім тисяч клопотань.

Проте є тенденція щодо прийняття рішень, яка викликає певне занепокоєння. Ми очікуємо, що суд має бути незалежним арбітром, як і визначається законом. Але за час роботи суду спостерігається його лояльність до сторони обвинувачення. Наприклад, у 90 % випадків апеляційна палата має обвинувальний нахил.

Фактично, суд проявляє залежність від громадської думки, яка покладає на нього єдину місію — «посадки». Для адвокатів така тенденція є чималим професійним викликом.

Крім того, ВАКС демонструє нам рекордні розміри застав. Відповідно до закону, максимальний розмір застави — 600 000 грн, і лише у виняткових випадках його може бути збільшено. Практично у кожній справі судді ВАКС призначають застави від 1,5 млн до 100 млн грн.

Сподіваюся, рано чи пізно представники нашої судової влади дійдуть розуміння того, що верховенство права — це не демонст­ративні «посадки» на вимогу суспільства. Суд має приймати справедливі та законні рішення.

 

Чи є якісь особливості у веденні справ клієнтів, якими зацікавилися антикорупційні органи?

Антикорупційні провадження передусім характеризуються високою публічною увагою, що значно вливає на управління репутаційними ризиками як для клієнта, так і для адвокатів, які представляють його інтереси. У результаті необхідно доводити свою позицію не лише детективам, прокурорам та суду, але й громадськості.

Як уже зазначав раніше, НАБУ та САП почали більш професійно та ефективно співпрацювати з антикорупційними органами інших держав. Саме тому найважливіше у веденні антикорупційних справ — долучатися до них на ранніх стадіях, коли слідство ще перебуває на етапі збору доказів. Це надає змогу якісно та чітко довести свою позицію, в тому числі не допустити повідом­лення про підозру клієнту.

 

Які цілі ставить собі VB PARTNERS на найближчі роки?

Сьогодні ми приділяємо особливу увагу західним ринкам та будуємо широку партнерську мережу з колегами із Австрії, Німеччини, Франції, Люксембургу, Швейцарії, Великої Британії та США. Основні питання наших переговорів з іноземними партнерами стосуються практики корпоративних розслідувань, яку ми продовжуємо активно розвивати.

Звісно ж, ми плануємо залишатися № 1 у сфері White­Collar Crime та ставимо за мету й надалі займати топові позиції в практиці Dispute Resolution.

 

-->