Тема: Досить виправдань

Ігор МЛЕЧКО,
партнер ЮК A.S.A.GROUP

Іноді маркетологи можуть підпадати під певні ілюзії, спираючись лише на власне розуміння маркетингової політики компанії

Коли зворотний зв’язок з партнерами за браком часу недостатній, щоб почути один одного, поясненням причини невдач часто стає «невидима рука ринку» чи інші непереборні обставини. Проте з висоти управлінського погляду все має інакший вигляд. Тож цікаві та несподівані для нас інсайти може принести погляд на маркетинг зі сторони партнера.

 

Тести гіпотез

Перш ніж копнути в такі глибини, як маркетингова стратегія та проєкти бюджетування, важливо зрозуміти, хто та як їх пише і тим паче реалізовує. Отже, наші улюблені маркетологи та маркетинг­директори, повертаємось до вас. Будучи співвласником юридичної компанії, можу стверджувати, що такий менеджер, як маркетолог, формує від своєї роботи певні очікування. Не зазираючи в резюме, ми сподіваємося, що він буде чи не апостолом в нашому бізнесі. Проаналізує ринок, допрацює продуктову лінійку, сформує бізнес­процеси, а потім усе це упакує та запустить в digital, а там і мільйони продажів, рейтинг та перемоги в усіх номінаціях та практиках. Там вже можна власникам вийти з операційки, жити на Балі та бігати по пляжу з двома мулатками. Зараз полетить «хейт» у мою сторону і фрази про «Це так не працює. Це історія в довгу…». І, мабуть, вони будуть праві, якби…

…Якби маркетологи грали на свої гроші. Ви абсолютно правильно зрозуміли, що погоджені бюджети йдуть на тести гіпотез. Тут є два боки однієї медалі, а саме — маркетинг заснований на показниках, і стверджувати про робочі моделі може лише Ванга. Я абсолютно спокійно ставлюсь до AB­тестів та взагалі обожнюю концепцію «5 хвилин — 5 центів», але помітив одну закономірність. І тут варто повернутися до нашого заголовка. Чи помічали ви, як тендітно та ніжно нас готують до ймовірного провалу. Так, одні й ті самі фрази «варто зауважити, що ринок ще не готовий. Аудиторія ще не прогріта. Ми це робимо в рамках тесту». Розпач. Біль. Нерозуміння.

Чи важко визнавати свої помилки? — Так, важко.

Чи легко завуалювати все під «не ті обставини»? — Так, легко.

До чого я тут розвожу всю цю демагогію? Відповідь на поверхні, а саме — у заголовку цієї статті. Виправдання, виправдання, виправдання… Чому важливо підняти цю тему, адже в період карантину та COVID­19 сформувалось залізне алібі для невдачі відділу маркетингу. Зараз у кожному пості люди пишуть про так звану трансформацію, і це вже досить набридло. Поясню на прикладі: маркетолог компанії «А» під час карантину перераховує бюджет та зазначає значною сумою витрати на сайт та його просування. Звісно, ж ви платите ціну вдвічі більшу, тому що дуже поспішаєте, бізнес стагнує від нульових заявок. Єдине питання: а чи не вважаєте ви, що digital­просування, сайт, SEO, трафік та контекст — це умовний must have юридичного бізнесу. У кожної компанії буде різний відсоток продажів через digital, але будь­де він буде значним. Повертаючись до наших маркетологів, система проста, не зробив домашню роботу — діла не буде. На жаль, так і є, власники бізнесу свято вірять, що їхній маркетинг ефективно та продуктивно працює, але як давно ви вносили зміни у вашу первинну маркетингову стратегію, як давно проаналізовані цифри змушували вас замислитися про розширення продуктової лінійки, як давно ви дивились конверсії стосовно трафіка?

 

Кросівки та юридичний бізнес

Коронавірус — зручне виправдання. Весь мій потік думок, спрямований не на «хейт» до маркетологів, а абсолютно навпаки. Зі сторони власника хочу сказати, що ніхто від вас не чекає запуску ракети Ілона Маска, питання у форматі комунікації та ставленні. Не треба виправдань, потрібна внутрішня впевненість у своїх ідеях. Як сказала Міучча Прада: «Зробити те, що від тебе очікують, — це означає не зробити нічого нового», тому ви ніколи не маєте бути тінню та думками власників або партнерів, придумуйте та створюйте нове, без цього нікуди. Забудьте про банальність, дуже вас прошу, досить заголовків у рекламі про ЕКСПЕРТИЗУ. Обожнюю порівнювати кросівки та юридичний бізнес. Погодьтесь, що, вагаючись, яке купити взуття — Nike чи Adidas, у нас ніколи не з’являються думки про якість. Адже це і так must have. У жодній рекламі цих брендів ви не знайдете ставки на якість, буде «мотивашка», будуть круті амбасадори, буде біль клієнта та його вирішення, але про якість не буде. Це те ж саме, якби банки у своїх рекламах говорили, що вони добре рахують гроші. Абсурд? З­поміж тисячі юридичних компаній 99 % говорять про свою експертизу. Вам не смішно кричати, хто більш експертний та звідки ви берете цю статистику успіху?

Шановні маркетологи, цей лист до вас. Ми вас любимо і без вас точно нікуди. Любіть свої продукти, підходьте до просування ваших послуг, як до зйомки фільмів, та отримуйте «Оскар» у разі успіху. Забудьте про так звану формулу успіху та будьте як Джеймс Камерон, який порушив усі закони зйомок фільму.

Зустрінемось на знімальному майданчику.

-->