Тема: Безальтернативна реальність

Катерина АНДРЕЄВА,
директорка з розвитку та PR ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Маркетингові комунікації зазнали дивовижних змін — більшість процесів, яким раніше приділялась суттєва увага, на які виділялись кошти і які потребували часу та ресурсів, почали зникати або трансформувались у царину цифрової реальності

Рік, що минає, став справжнім випробуванням для зовнішніх комунікацій і просування юридичних фірм. Довгострокове планування і звичний уклад речей, коли всі процеси відточені і терміни стабільні, впали під натиском непередбачуваних зовнішніх обставин — обмеження публічних заходів, закриття кордонів і припинення авіасполучення. Нині в кожній окремій юридичній компанії відбувається тестування нових форматів і каналів донесення інформації до цільових аудиторій.

 

Прес-центр уже у вашому офісі

Пандемія вплинула на роботу ЗМІ вражаючим чином. Редакції телеканалів працюють частково віддалено, редакції друкованих ЗМІ та інформаційних агентств також переважно не контактують з ньюзмейкерами наживо. Це прямо відображається на термінах обробки інформаційних повідомлень, що надходять від прес­служб компаній, і способах доставки цих повідомлень.

Репортери більше не відвідують прес­конференції, щоб ставити свої запитання, — вони дивляться ­відеотрансляції брифінгів онлайн. У ряді редакцій (це стосується передусім міжнародних інформагентств та іноземних видань) встановлено пряму заборону на відвідування репортерами офлайн­заходів. Більшість українських друкованих видань, вебпорталів і навіть деякі телеканали також вважають за краще не виїжджати за межі редакції: щоденні відеотрансляції прес­конференцій, налагоджені різними органами влади під час карантину «першої хвилі», економлять час на дорогу, дозволяють працювати з дому і не піддають здоров’я ризику.

Нова реальність зробила непотрібним практично все, що ми знали про організацію прес­конференцій. Винаймати зручний прес­центр у центрі міста має все менше сенсу — до нього мало хто прийде. День, час та місце заходу теж втрачають значення. Фактично, тепер все вирішує тільки ваша технічна оснащеність. Якість картинки, звуку і можливість ставити запитання під час брифінгу — ось критерії, які визначають, чи прийде сьогодні на ваш брифінг преса хоча б віртуально.

Для юридичних фірм, які ведуть активну роботу зі ЗМІ з метою ­розвитку бізнесу або від імені клієнтів, це досі небачений виклик.

З одного боку, проведення прес­конференцій онлайн унеможливлює «штурми» прес­центру, організації під його стінами проплачених мітингів вашими візаві, наприклад, у корпоративному конфлікті, і незручних запитань спікерам. З іншого — від вас вимагається більше зусиль для залучення і, головне, утримування уваги на трансляції.

Тепер ви не самі в ефірі — паралельно журналіст може (і, напевно, буде) читати стрічки новин, дивитися ще одну трансляцію тощо. А отже, є високий ризик, що суть і новизна зроблених на брифінгу заяв просто не буде почуто. Тому зараз, як ніколи, важливе ретельне опрацювання анонсу для ЗМІ, з докладним роз’ясненням ситуації і зануренням у матеріал ще на етапі акредитації журналістів. Другий ключ до завоювання уваги — блискуче підготовлений спікер, який стисло і ясно висловлює думки вголос і, що найголовніше, органічно виглядає на екрані.

 

Усі розмови — на камеру

Усе, чого ви навчалися на курсах публічних виступів, при проведенні виступів і зустрічей онлайн не працює. Вміння триматися в кадрі та якість «картинки» (світло у вашому кабінеті, кут нахилу камери, інтер’єр за вашою спиною тощо) тепер не менш важливі, ніж добре поставлене мовлення. Щоб бути переконливим у кадрі, якщо ви не кіноактор або телеведучий, є тільки один рецепт — вчитися цьому.

Вчитися спілкуватися зі світом через камеру довелося всім: бізнес­сніданки, семінари, форуми та конференції вже пів року проходять віртуально. Необхідність залучати аудиторію на онлайн­заходи призвела до зміни підходів у їх організації та просуванні: спікери готуються довше і ретельніше, проводяться технічні відеорепетиції цілих сесій. Бюджет, що раніше призначався на кейтеринг, тепер йде на рекламу заходів онлайн.

Але і це, схоже, не межа. На горизонті майорить новий тренд: виявляється, для налагодження зв’язків більше не потрібно планувати відрядження. За один день можна провести зустрічі з колегами з іноземних юридичних фірм та потенційними клієнтами з різних куточків світу, не залишаючи власного кабінету.

Економія бюджету при проведенні віртуальних роадшоу очевидна. Однак для успіху заходу вам доведеться виконати ще більшу домашню роботу, ніж зазвичай. Ви можете скептично ставитися до такої перспективи, але інвестфонди вже це роблять, а західні PR­агенції беруть цей досвід на озброєння для своїх клієнтів на юридичному ринку. Можливо, це менш захоплююче, ніж зустрічі наживо, однак якщо ви не хочете втратити наступний маркетинговий рік, у вас не залишилось альтернативи.

-->