Преамбула: Виклики діджиталізації

Олег ДЕРЛЮК,
керуючий партнер Stron

Як завжди, читачів нового номера журналу вітає український юрист

Економіка є одним із основних компонентів сили, що вимагає, обумовлює і стимулює розвиток права та юриспруденції. З цієї точки зору завдання права — оформлювати, стабілізувати і надавати певного вигляду вже сформованим економічним відносинам — стійким зв’язкам.

Наочним прикладом описаного вище механізму є процес так званої діджиталізації економіки, що має місце сьогодні внаслідок розвитку інформаційних технологій, технологій комунікації, передачі і форм зберігання інформації. Так, нові інститути в собі виявили такі галузі права, як цивільне/господарське (нові види договорів, закони про e-commerce, marketplace), фінансове (фінтех, електронні гроші і нові фінансові послуги) та, звичайно ж, податкове, якому, здається, довелося найважче. Про останнє варто сказати окремо.

У своєму гучному і стрижневому для розвитку податкового законодавства плані BEPS першим пунктом названо виклики, що виникають із діджиталізації економіки. Більше того, сама податкова система, орієнтована на оподаткування «фізичних» бізнесів, виявилася вкрай малоефективною для оподаткування «віртуальних» бізнесів або e-commerce. При переході бізнесу в онлайн основ­ні види податків (ПДВ, податок на прибуток підприємств, ПДФО та зарплатні податки) виявилися не підкріплені дієвими інститутами контролю і, як наслідок, перестали повноцінно працювати. На чиєсь щастя чи превеликий жаль, в IT-бізнесі податок на прибуток (повністю і всупереч порадам консультантів) платить тільки ледачий, податкові надходження від ПДВ з цифрових послуг тримаються винятково на сумлінності платника податків, а «успіхи» КІК і схеми з ФОП показали неспроможними системи ПДФО та payroll (в Україні — ЄСВ).

Паралельно йдуть процеси відсаджування міжнародного обміну інформацією, що впливає на такі податки, як ПДВ, податок на прибуток і ПДФО (найзначніше в частині КІК).

На шляху у нового законодавства є суттєві перепони — запровадженню digitaltax в ЄС потужно протидіють США, оскільки введення в ЄС цього податку вдарить у першу чергу по американських корпораціях. А передбачувані способи виконання податкових зобов’язань піддаються сильній критиці через те, що вони створюють значне compliance навантаження.

-->