Репортаж: Банківський поріг

Сергій РУЖЕНЦЕВ

Представники провідних банків, фахівці з безпеки та юристи обговорили три ключові теми сьогодення для банківського сектору, який знаходиться на порозі змін: комплаєнс та фінмоніторинг, інформаційна безпека, а також основні виклики правозастосування у банківській сфері

6 листопада 2020 року відбувся форум «Банківський сектор: епоха змін», організований ЮК «Амбер» за підтримки «Фінансового клубу», генеральним медіапартнером заходу виступило видавництво «Юридична практика».

Учасники форуму дискутували щодо моделі комплаєнсу в Україні та світі, її співвідношення з фінмоніторингом, адже останній сьогодні фактично є частиною банківського бізнесу. Велика кількість підозрілих операцій в Україні є свідченням недоліків комплаєнсу та фінмоніторингу, що створює підґрунтя для корупції та несплати податків, але, з іншого боку, їх надмірність призводить до втечі бізнесу з країни та поглиблює економічну кризу. Тому в ході форуму доповідачі проговорили питання розвитку культури ­фінансового моніторингу, акцентуючи увагу на тому, що згідно з оновленим законодавством банк має фокусуватися на високоризикових клієнтах, а не на операціях пересічних громадян чи реального бізнесу. Було наголошено також і на необхідності зосередитись на особливостях використання агентів для проведення процедур ідентифікації та верифікації клієнтів.

У світлі підвищення ролі онлайнових трансакцій та випадків шахрайств у царині цифрових технологій гостро постало й питання інформаційної безпеки банків. Зок­рема, це стосується передусім «інформаційної» відповідальності банку, особливо в частині збереження банківської таємниці, надмірної відкритості інформації в мережі інтернет (персональні дані), шкідливого програмного забезпечення, високої криміналізації відносин у банківській сфері, вдосконалення нормативно-правової бази для притягнення кіберзлочинців та шахраїв до відповідальності.

У рамках сесії, присвяченій викликам правозастосування, доповідачі торкнулись теми правових позицій Верховного Суду у справах за участю Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У тому числі й за кредитними спорами з точки зору захисту банків від недобросовісних кредиторів, справами про банкрутство тощо. Не оминули й питання взаємодії банків з правоохоронними органами, а також фіктивних договорів у банківській практиці та фінансового посередництва — правозастосовна практика з яких сьогодні вкрай мізерна, тоді як проблема є досить поширеною. Ще однією проб­лемою, яка потребує законодавчих змін, є оскарження арештів у межах фінансового моніторингу.

Також серед основних викликів найближчого періоду для банківської системи спікери назвали пандемію, дистанційні канали ідентифікації, діджиталізацію бізнесу, трансформацію і легалізацію грального бізнесу, потребу в механізмі контролю і забезпечення протидії відмиванню грошей, вихід банків на ринок цифрових активів, криптовалютні операції, традиційну потребу в підтримці репутації тощо.

-->