Подія: Третейське спостереження

Сергій РУЖЕНЦЕВ

Досвідом, проблемами і трендами в арбітражі поділись учасники Ukrainian Arbitration Forum — першого спеціалізованого заходу, присвяченого цьому напряму, який організувало видавництво «Юридична практика»

Форум відбувся 11 листопада у київському готелі «Прем’єр Палац» за підтримки Міжнародного комерційного арбітражного суду (МКАС) при Торгово-промисловій палаті України, генеральним партнером заходу виступила ЮК EQUITY, експертним — AGA Partners, а професійним — ЮФ «Ілляшев та Партнери».

Учасники форуму розпочали дискусії з практики альтернативного вирішення спорів, яка на сьогодні є однією з найбільш затребуваних на вітчизняному ринку, оскільки Україна потребує інвестицій, а відповідно, й система вирішення спорів має бути привабливою для іноземних партнерів. Тож медіація, механізми омбудсмена та міжнародний комерційний або інвестиційний арбітраж — три кити, на яких сьогодні має триматись цей напрям. Також обговорили необхідність залучення іноземного досвіду та вдосконалення системи арбітражу з урахуванням українських реалій — перед учасниками у режимі відеоконференції виступили та поділились досвідом фахівці з європейських країн. Не оминули й теми фінансування в арбітражі та альтернативному вирішенні спорів, роль фаундерів, специфіку вибору арбітражу клієнтами, інструменти медіації тощо. Говорили й про відстоювання інтересів України на міжнародному рівні, можливості Світової організації торгівлі (СОТ) щодо допомоги країнам, що розвиваються. Акцентували увагу також на врегулюванні спорів у межах СОТ, а ще за допомогою двостороннього механізму, передбаченого Угодою про асоціацію з ЄС.

Одним із найбільш наболілих питань експерти назвали прояви корупції в арбітражі, а найбільш перспективним напрямом — спори стосовно «зеленого» тарифу. Окрім глобальних трендів, на порядку денному був також і досвід міжнародних експертів, які поділились баченням та успішними кейсами з проведення арбітражу в умовах пандемії. Крім того, форум надав можливість його учасникам сфокусуватись на окремих галузевих питаннях і проблемах, що стосуються промислового арбітражу. Це і спеціальний арбітраж, і міжнародні контракти в енергетичній сфері, і вирішення банківських спорів, і спори в морських арбітражах, агропромисловому секторі.

У сесії, присвяченій комерційному арбітражу, ключовими були питання правильного відбору арбітрів, пошуку фінансових ресурсів на арбіт­раж в умовах пандемії та економічної кризи, виконання рішень арбіт­ражу в Україні та арбітражний спір з РФ через анексію Криму.

Ukrainian Arbitration Forum, окрім інформаційної насиченості та актуальності, став корисним для його учасника ще й тим, що отримав акредитацію Національної асоціації адвокатів України.

 

-->