Конференція: Регулятори напруги

Підписаний влітку Меморандум про взаєморозуміння з інвесторами та виробниками «зеленої» електроенергії, попри оптимістичні очікування, не зменшив напруження у сфері енергетики — в правовому полі це вилилось у нові позови та конфлікт держави і виробників, тож учасникам Business & Legal Energy Forum було про що дискутувати

Уже п’ятий рік поспіль «Юридична практика» проводить Business & Legal Energy Forum. Захід відбувся 18 листопада ц.р., генеральним партнером виступила Asters, а експертним партнером — ЮФ Aequo.

Головними темами обговорень були больові точки ринку електроенергії, нафтовий та газовий ринки України, взаємини держави та «зеленої» енергетики. Попри введення нової моделі ринку енергетики, за словами старшого партнера Asters Армена Хачатуряна, стара система ще не зламана. Тож учасники форуму шукали шляхи коригування ринку в напрямі його фінансової збалансованості, оновлення нормативно-правових актів та відновлювальної енергетики. Одними з таких шляхів називався План інтеграції Єдиних енергетичних систем України до європейських ENTSO-E — аналогів «Укренерго». Говорили й про борги, які дамоклевим мечем висять над ринками енергетики, та війни на правовому фронті: в середині 2020 року низка народних депутатів звернулись до Конституційного Суду України з представленням про визнання неконституційними деяких положень згаданого вище Закону, а також Закону України «Про альтернативні джерела енергії», що не додає стабільності ринку і вимагає нових дискусій для пошуку оптимальних рішень. Обговорили також питання конкурентного законодавства, аудиту на ринку енергетики. Сьогодні, зокрема, триває розробка законодавчих змін у частині інтенсифікації та наростання газовидобутку для забезпечення енергетичної безпеки, що також досягається шляхом створення конкурентних умов оподаткування. На часі й питання розвит­ку видобувної промисловості: прозорого доступу до надр, електронних аукціонів тощо. Зауважили на одну з головних проблем ринку нафтопродуктів — наявність тіньового сегменту, так званих сірих гравців ринку, що суттєво впливає на цінову ситуацію. Відзначили учасники й необхідність змін у Водневій концепції України. Цей напрям є одним із найбільш перспективних, але конче потребує нормативних актів щодо безпеки виробництва, зберігання і транспортування водню. Окремо йшлося й про дорожню карту для розвитку видобутку важкодоступних вуглеводнів та відповідну нормативно-правову базу під інвестиційні проєкти для них.

Не менш актуальні нині й питання розвитки та проблеми альтернативної енергетики в Україні. Крім того, учасники форуму мали змогу прослухати майстер-клас зі смарт-контрактів у енергетичній галузі та здобути нові знання з різних аспектів права в енергетиці, тим більше, що захід був акредитований Національною асоціацією адвокатів України.

-->