Тема: Цифровий доданок

Людмила КУСА,
адвокатка ЮФ GRACERS Law Firm

Перехід до електронного судочинства в Україні лише розпочинається, але вже сьогодні перші кроки дають змогу оцінити можливості та перспективи «оцифровки» судових процесів

1 грудня 2018 року в газеті «Голос України» та на офіційному вебпорталі «Судова влада України» Державна судова адміністрація України розмістила оголошення про створення та забезпечення функціонування ЄСІТС. Однак відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019 року № 624/0/15-191, згідно з яким було вирішено повернути Державній судовій адміністрації України проєкт Положення про ЄСІТС на доопрацювання з метою врахування результатів обговорення з судами, іншими органами та установами, Державна судова адміністрація України повідомила про відкликання оголошення, опублікованого в газеті «Голос України».

На сьогодні в судах діє тестова експлуатація підсистем (модулів) ЄСІТС, підключення до яких здійснюється поступово. Зокрема, відповідно до наказу Державної судової адміністрації України «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд» у місцевих та апеляційних судах» від 22 грудня 2018 року № 6283 вирішено запровадити тестовий режим експлуатації підсистеми «Електронний суд» у всіх місцевих та апеляційних судах України, Касаційному адміністративному суді (пілотних судах).

Електронний суд — це один із сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), доступ до якого здійснюється після реєстрації користувачем Офіційної електронної адреси.

Головна функція електронного суду — можливість обмінюватися із судом документами онлайн. Крім цього, за допомогою електронного суду можна контролювати процесуальні дії свого представника в суді, отримувати повідомлення про позови до вас, відстежувати перебіг справи, отримувати рішення, повістки й інші документи, сплачувати штрафи та судовий збір.

Для реєстрації в системі «Елект­ронний суд» потрібно мати поштову скриньку на сайті електронного суду та електронний цифровий підпис. У цілому процес реєстрації не є занадто складним. Головне — ­отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП), на підставі якого відбуватиметься авторизація в електронному суді. Після реєстрації в підсистемі користувач отримує доступ до електронного кабінету в електронному суді.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи № 160/1841/19 констатував, що відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми «Електронний суд» та відповідно права особи на подання процесуальних документів через цю підсистему в електронній формі.

Реалізація проєкту «Електронний суд» прискорить обіг інформації та підвищить її якість, у результаті скоротяться терміни розгляду питань, що належать до компетенції судової системи, підвищиться прозорість і доступність українського правосуддя.

Система «Електронний суд», безумовно, є позитивною зміною в національному судочинстві. Головним її нововведенням є перехід до ведення судових справ в електронній формі, що має суттєво прискорити процес правосуддя.

Система «Електронний суд» може запобігти зловживанням процесуальними правами, зокрема, коли судові засідання відкладалися через те, що в одного із учасників справи не було можливості ознайомитися з матеріалами справи за день-два до засідання.

В умовах поширення коронавірусу (COVID-19) застосування електронних сервісів та електронного судочинства є актуальним та відповідно, на нашу думку, є позитивним кроком назустріч запровадженню системи ЄСІТС.

«Електронний суд» — це однозначно плюс для судової системи в цілому.

 

-->