Форум: Інтелектуальна ясність

Сергій РУЖЕНЦЕВ

Останнім часом у сфері інтелектуальної власності сталась низка змін, у тому числі й на законодавчому рівні. Обговорити їх наслідки для юридичного ринку зібрались учасники Intellectual Property Forum, організованого «Юридичною практикою»

 

 

Цьогорічний IPF­2020 пройшов завдяки участі одразу кількох «платинових» партнерів заходу — ЮФ Aequo, ПЮА «Дубинський і Ошарова», ППФ «Пахаренко і Партнери», ЮФ Sayenko Kharenko. А також за підтримки Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» («Укрпатент») та Центру підтримки технологій та інновацій TISC.

Сьогодні Україна знаходиться на 45­й позиції Global Innovation Index серед 131 економіки. З метою імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС протягом 2019–2020 років було прийнято низку нормативно­правових актів. Зокрема, Мінекономіки вже розробило проєкт Закону України «Про авторське право і суміжні права», яким планується імплементувати положення про авторське право і суміжні права Угоди. Водночас КМУ визначив, що «Укрпатент» виконує функції Національного органу з інтелектуальної власності, і зараз триває процес передачі йому відповідних повноважень. Тим часом Європейський Союз розглядає інтелектуальну власність як найважливіший інструмент для інвестування, креативності, технологій і прогресу, а Україна якраз знаходиться в центрі уваги як ЄС, так і США. Проте є й проблеми, такі як розповсюдження контрафакту, look alike (товари­двійники), «сірий» (він же паралельний) імпорт.

Учасники обговорили стан реформи IP протягом 2014–2020 років, роботу ІР­судів, потреби у кваліфікованих кадрах та ідею створення відповідного процесуального кодексу. Учасники мали змогу прослухали майстер­клас щодо правозастосування у боротьбі з контрафактом. Окрему сесію було присвячено темі стратегій ефективного захисту торгових марок та новелам у цій царині. Доповідачі також охопили низку ключових питань права у нових медіа та сфері розваг (entertainment): від авторських прав у популярних соціальних мережах і до інтелектуальних прав у fashion­індустрії.

Завершився захід блоком, що стосувався інновацій в IP. Це, зокрема, і захист прав на цифрове мистецтво, і питання комерціалізації інновацій (на досвіді Великої Британії), і напрям eSports, що набирає популярності, тощо.

У підсумку, виходячи з дискусій учасників, Україна готується до потужної реформи у сфері IP, яка торкнеться трьох основних напрямів: законодавчого (оновлення до рівня міжнародних стандартів), інституційного (структурна реформа системи охорони і захисту прав ІР) та кадрового (кадрове оновлення через прозорі конкурсні процедури). А сам IPF­2020 став одним із заходів, що дає початок широким обговоренням між фахівцями у сфері інтелектуальної власності, які продовжаться у новому році.

-->