Подія: Пристосування бізнесу

Сергій РУЖЕНЦЕВ

VIII Міжнародний форум просування юридичних послуг — PLS (Promotion of Legal Services) — за традицією підбив річні підсумки досягнень юридичного ринку України. Партнери, юристи, менеджери з PR, маркетологи — всі причетні до розвитку юрбізу фахівці зібрались для обміну досвідом з питань просування у нових карантинних реаліях

 

PLS 2020, організований видавництвом «Юридична практика», тривав протягом 17–18 грудня за підтримки провідних юридичних компаній — генерального партнера GRACERS Law Firm, експертного — ЮФ Aequo, професійного — Юридичної групи LCF. Захід також отримав акредитацію Національної асоціації адвокатів України в межах восьми балів.

Форум розпочався з підбиття підсумків року, що минає, та прогнозів на 2021 рік. Так, за словами шеф­редактора газети «Юридическая практика» Рустама Колесника, сукупна прибутковість 50 провідних юридичних фірм України за підсумками 12 місяців склала 6,02 млрд дол. США. Це близько чверті всього юрринку (включаючи приватнопрактикуючих адвокатів). Порівняно з попереднім досліджуваним періодом, прибутковість провідних юрфірм знизилася на 7 %. Традиційно основ­ною бюджетоутворюючою практикою є вирішення спорів (25 % фінансових надходжень), а з урахуванням інших «спірних» практик — кримінального права, захисту бізнесу, банкрутства — частка сегменту склала 40 %. Основним роботодавцем провідних юрфірм виступив банківський сектор, який згенерував 17 % фінансових надходжень. Щодо фінансової ефективності юрфірм у розрахунку на одного юриста, то в сегменті топ­50 юрфірм цей показник у середньому становив 3,2 млн грн.

Одним із актуальних питань було і залишається залучення та утримання клієнтів. Йшлося також про зміни в стратегії та критеріях обрання юррадника і зміни у витратах клієнтів юридичних радників у зв’язку з карантином, загальний вплив кризи на вибір роботодавця, нові форми ціноутворення, лояльність, підходи до продажу юрпослуг у цілому.

Персональний бренд партнера став темою ще однієї сесії PLS, де відбувся обмін думками щодо підходів у просуванні персоналій. Зокрема, й ролі демонстрації лайфстайлу як бекграунду, що показує аудиторії юриста з різних сторін — як успішного професіонала, так і як людину з певними захопленнями, власним життям. Навіть із використанням таких незвичних для юристів соцмереж, як TikTok. Торкнулись експерти і питання побудови успішної взаємодії партнера та директора з розвитку.

Одну із сесій було присвячено бренду роботодавця під час кризи. Розглядали низку питань: підтримку команди під час карантину, промотування бренда юрфірми, розширення бізнесу та інтеграція нових команд до вже існуючого бізнесу, питання лояльності здобувача посади до роботодавця, інструменти вимірювання ефективності команди та зміни підходів до проєктної роботи у «віддаленому» режимі, регіональний досвід роботи в карантинний період. А також говорили про те, як в адаптаційний період повернути команду до офісу.

Звісно, доповідачі не могли обій­ти й діджиталізацію як основний тренд 2020 року — цій темі було присвячено окремий блок. Спікери порушили низку питань щодо інструментів, каналів та можливостей просування у сфері діджитал.

Особливу цікавість учасників форуму викликала сесія, присвячена соціально відповідальним проєктам, які юридичні компанії впроваджували цього року: від заходів зі збору коштів на потреби благочинності до екологічних ініціатив, що покращують довкілля.

З яскравих моментів форуму окремо варто відзначити сесію у дещо незвичному форматі: на спеціально декорованій сцені, в атмосфері застільної бесіди відбулась своєрідна зустріч випускників КІМВ’98 — колишні однокурсники, нині провідні фахівці права, керівники відомих юрфірм, держслужбовці, згадували студентські роки, свій непростий початок сходження до успіху.

Учасники форуму мали змогу також здобути нові знання та відпрацювати навички. Зокрема, Рустам Колесник для всіх охочих провів майстер­клас «Як налагодити ефективні продажі юрпослуг». Для багатьох корисним стало відпрацювання невербальних сигналів тіла, формування постави для гарного вигляду в кадрі — цьому навчались під час майстер­класу Анни Чаплигіної, фахівця з етикету та моделювання поведінки. А ораторському мистецтву вчились на майстер­класі Світлани Василенко, експерта­консультанта з техніки мовлення та риторики.

Спікери дійшли висновків, що у складні часи великі юрфірми матимуть перевагу в стабільності. Збільшиться частка онлайн­комунікацій — зокрема, у маркетингових та BD­матеріалах домінуватиме відеоконтент. Знадобиться пошук нових інструментів, індивідуально налаштованих під кожну юрфірму. Відбуватиметься консолідація команд завдяки новим засобам зв’язку. Але й можуть вникати труднощі з оцінкою та підбором персоналу — нові фахівці мають сьогодні високі вимоги до своїх потенційних роботодавців щодо корпоративної відповідальності. На передній край вийде питання лідерства всередині юркомпаній та розвиток команд.

-->