Офіс: Пекельний офіс

Ніка ГЛАЗУНОВА

«УЮ» вирішив з’ясувати, як рятувалися від літньої спеки працівники юридичних фірм і чи впливали високі температури на дрес-код

Державне регулювання температурного режиму

Юлія Мушинська, молодший юрист АК «Правочин»

Питання максимального температурного режиму на підприємствах на державному рівні регулюється спільною постановою Міністерства охорони здоров’я України та Головного державного санітарного лікаря України від 1 грудня 1999 року № 42, якою затверджено «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99». Цей документ регламентує нормативні величини оптимальних та допустимих показників мікроклімату. Тому, з огляду на наявність акта державного регулювання температурного режиму в офісі, навряд чи є необхідність запровадження окремого документа на локальному рівні. Беручи до уваги аномальну спеку в Україні, є практика підприємств щодо запровадження скороченого робочого дня чи інших змін робочого графіка. Такі рішення завжди зумовлені наявною необхідністю. Наприклад, відсутністю систем охолодження. Та, можливо, економніше і вигідніше для компанії могло б стати все-таки придбання кондиціонера, а не скорочення робочих годин? Адже якщо температура в офісі зашкалює, актуальним може стати висловлювання керівника такого підприємства на кшталт: «Мої працівники згоріли на роботі». Утім, у кожного є право на вибір та свої пріоритети в роботі. Щодо АК «Правочин», то в нашому випадку робота юристів жодним чином не залежить від погодних умов, а надто — спеки, адже влітку, завдяки кондиціюванню, в офісі завжди складається сприятливий мікроклімат, що підтримується також і робочим настроєм колективу.

З приводу дрес-коду юридичні компанії нашої країни мають досить різні підходи. Найконсервативніші з них запроваджують жорсткі правила, обов’язкові як для провідних юристів, так і їхніх помічників. Так, у будь-яку пору року перед клієнтами цих юридичних фірм постають правники, одягнені у діловий костюм, сорочку визначеного кольору та краватку (яка, звісно, є обов’язковим атрибутом для чоловіків). Як правило, про послаблення дрес-коду за жодних обставин тут не йдеться. З одного боку, імідж компанії від презентабельного вигляду її працівників лише виграє. Але з огляду на пануючу 30-градусну спеку, чи завжди за межами прохолодного офісу або салону авто юрист у діловому костюмі справлятиме необхідне враження? Тому, на наше переконання, у питанні дрес-коду керівникам юридичних компаній потрібно, в першу чергу, керуватися здоровим глуздом і не наражати свій колектив на можливі теплові удари, серцеву недостатність та щоденний головний біль. Вважаємо, що світлого кольору сорочка із коротким рукавом або відсутність краватки жодним чином не вплине на враження клієнтів та колег, а тим паче, на професійні здібності юриста. Більше того, абсолютна більшість клієнтів з розумінням ставляться до такого полегшеного літнього дрес-коду.

Одягатися більш легко та комфортно

Віктор Мороз, генеральний директор, керуючий партнер ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл»

Безсумнівно, літня спека знижує продуктивність роботи співробітників компанії, адже фізичний стан та фізичні можливості наших співвітчизників розраховані на певні температурні та кліматичні умови, при значному відхиленні від яких погіршуються й почуття людей і їхня продуктивність. На сьогодні ми не використовуємо жодних систем охолодження приміщення, але наш офіс розташований у будівлі 40-х років минулого сторіччя, що обумовлює певні температурні особливості приміщень, тому температурний режим у нашому офісі досить комфортний. Внутрішніх інструкцій або негласних розпоряджень стосовно максимального температурного режиму в офісі немає. Декілька разів, при температурних максимумах, ми скорочували робочий день. На літній період співробітникам нашої компанії дозволено одягатися більш легко та комфортно, але при цьому одяг має підкреслювати, що його носієм є саме представник юридичної професії, тобто бути достатньо офіційним. Найкращим засобом порятунку від спеки для мене є гарячий чай.

Керівництво йде на поступки

Володимир МІСЕЧКО, керуючий партнер ЮФ «Місечко та Партнери»

З настанням літньої пори все складніше стає зберігати розважливість та ясність думок. І причина цьому одна — спека. Ні для кого не секрет, що висока температура та відсутність свіжого повітря негативно впливають на працездатність людини. Тому в такі дні в офісах справді не обійтися без кондиціонерів.

У той же час зізнаюся, що всі юристи нашої фірми — на вагу золота, тому ми докладаємо максимум зусиль, щоб робота кондиціонерів не впливала на наше здоров’я. Є декілька не дуже складних, але ефективних способів. По-перше, кондиціонер в офісі за будь-яких обставин не виставляється на температуру, яка більш ніж на п’ять градусів відрізняється від температури за вікном. Цього, з одного боку, достатньо, щоб отримати бажане полегшення у спеку, а з іншого — така різниця не призводить до переохолодження.

Також у нас є правило, що кондиціонер вмикається першим працівником, який прийшов до офісу. Це дає змогу охолодити повітря до приходу решти співробітників, а потім ми їх вимикаємо. Ми ніколи не залишаємо кондиціонер постійно увімкненим, щоб не створювати зайвих протягів, які не тільки не полегшують життя в офісі, а навіть можуть зашкодити здоров’ю співробітників, особливо тих, які перебувають у безпосередній близькості до них.

Що стосується послаблення дрес-коду в літній період, то, звичайно ж, керівництво завжди йде на поступки своїм співробітникам. Зокрема, в нашій фірмі є домовленість, що влітку в офісі можна носити більш легкий одяг, наприклад літні ділові костюми з короткими рукавами (для жінок) та не вдягати піджаки (для чоловіків). Також немає обов’язку з’являтись на роботу в діловому вбранні, якщо в офісі є комплект ділового одягу, в який можна переодягнутися у разі потреби. Це дуже зручно і в той же час не виключає використання ділового одягу в літній час.

Незважаючи на погоду

Андрій Тарасов, партнер ЮК «Тарасов та Партнери»

Юридична компанія «Тарасов та Партнери» спеціалізується на юридичному супроводі поточної господарської діяльності підприємств. Зазначу, що ми використовуємо всі доступні інноваційні технології, які дозволяють за лічені хвилини або навіть у режимі online відповісти на будь-які запитання наших клієнтів. Незважаючи на погоду за вікном, ми повинні бути постійно на зв’язку зі своїми клієнтами, тому задля комфорту наших співробітників ми оснастили офіс усіма необхідними пристроями. У спекотні літні дні наші співробітники можуть виставити на кондиціонері комфортну температуру і не звертати увагу на аномальну спеку, тому вона зовсім не впливає на продуктивність роботи ЮК «Тарасов та Партнери».

Зазвичай для того, щоб кожен співробітник нашої компанії міг комфортно почуватися в офісі, ми використовуємо кондиціонер. Найчастіше температура в приміщенні — від 21 до 25 градусів. У нас царює приємна атмосфера, тому наші фахівці не мають звички наполягати на скороченні робочого часу і намагаються якомога більше часу провести серед колег, обговорюючи найгарячіші юридичні нововведення. Найчастіше наші юристи працюють в офісі, але трапляються ситуації, коли клієнту потрібно приїхати до нас і отримати консультацію тет-а-тет, або конче необхідно, щоб наш юрист приїхав у зазначене місце чи представив інтереси в суді, тому наші співробітники повинні стежити за своїм зовнішнім виглядом і в очах громадськості мати стриманий та достойний вигляд. Ми створили комфортні умови для роботи, тому наші працівники чітко дотримуються дрес-коду, незважаючи на погодні умови. Я вважаю, що найкращий порятунок від спеки та збільшення продуктивності роботи може забезпечити гарний настрій, дружні стосунки серед колег та особиста мотивація кожного працівника і, звичайно, премії за гарну роботу.

-->