Форум: Інтелектуальна гласність

Учасники VIII Міжнародного форуму з інтелектуальної власності виокремили найбільш вразливі місця галузі та зосередилися на подоланні сучасних викликів

Генеральними партнерами IPF 2021 виступили патентно-юридична агенція «Дубинський і Ошарова», патентно-правова фірма «Пахаренко і Партнери», ЮФ Aequo, а також ЮК Sayenko Kharenko, експертним партнером — Mamunya IP.

Розпочинати форуми «Юридичної практики» з відкритих інтерв’ю стало вже гарною традицією. Цього разу заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду Богдан Львов відповідав на запитання радниці ЮФ Aequo Тетяни Кудрицької. Розмова стосувалась запуску IP-суду в Україні. На переконання Богдана Львова, щоб уникнути тих труднощів, які були на першому етапі підготовки до запровадження цієї інституції, до початку роботи має бути прийнято відповідний закон про Вищий суд з питань інтелектуальної власності, внесено зміни до процесуального законодавства. Але найголовніше — це Вища кваліфікаційна комісія суддів та її кадрова робота, відбір суддів.

Панельні дискусії інших учасників продовжили обговорення реформи інституту інтелектуальної власності в Україні. Йшлося, передусім, про оновлення законодавства, появу нового регулятора. Згадували й про Національний орган з інтелектуальної власності (НОІВ), яким визначено ДП «Укрпатент», роботу над оновленням законодавства, включно зі статутами, яка наразі відбувається у департаменті розвитку сфери інтелектуальної власності Міністерства економіки України. Уже в липні, ймовірно, розпочнеться перше засідання НОІВ.

Свої погляди про те, як структурні зміни та наближення до стандартів ЄС відобразяться на бізнесі, про ризики та можливості, що відкриваються для правовласників в Україні, висловив партнер-зас­новник Mamunya IP, патентний повірений Олександр Мамуня. «Важливою буде роль державних органів у забезпеченні безперебійного виконання цих новел і захисту від ризиків, бо без цього вони залишаться на папері, й ми не наблизимося до найкращих практик», — зазначив юрист.

Із досвідом роботи Бюро патентів і торговельних марок США і трендами, які простежуються відповідно до нього, учасників форуму ознайомив Доріан Мазуркевич, представник Бюро патентів і торговельних марок США (USPTO) при Посольстві США в Україні, аташе з питань інтелектуальної власності в країнах Євразії.

Друга сесія VIII Міжнародного форуму з інтелектуальної власності, модератором якої виступив партнер Sayenko Kharenko Ярослав Огнев’юк, стосувалася IP-правосуддя. Її лейт­мотивом були альтернативи судовому захисту ІР-прав. Поважні учасники говорили про Стратегію розвитку системи правосуддя та ­конституційного судочинства на 2021–2023 роки, де передбачено впровадження цифровізації — так званий проєкт «ІР-суд у смартфоні». Торкнулись питань процесуальних фільтрів, суперечливих аспектів практики забезпечення позовів в ІР-спорах, зміни в судовій експертизі новел, пов’язаних із доменними спорами, практикою визнання недійсними свідоцтв на торговельні марки тощо.

А під час сесії, яку модерував партнер ППФ «Пахаренко і ­Партнери» Олександр Пахаренко, учасники окреслили проблематику та пошук практичних рішень щодо зупинення порушень прав інтелектуальної власності. Це, в першу чергу, ефективність роботи митної системи — її перехід до формату єдиної юридичної особи, впровадження чітких КРІ, системи мотивації, впровадження ІТ-рішень, що поліпшили б взаємодію між Держмитслужбою та правовласниками. Європейські експерти поділились з присутніми власним досвідом такої роботи. Також не менш актуальними залишаються сьогодні фальсифікація продукції, підпільних виробництв, удосконалення роботи правоохоронних органів для виявлення таких порушень та кримінального судочинства, досудові розслідування та боротьба з кіберзлочинами.

Питанням захисту інтелектуального права у цифровій царині було присвячено четверту сесію, під час якої було наголошено, що захист комп’ютерних програм як промислового рішення в Україні досі не є розвиненим. І все ж таки сфера розвивається і матиме інтерес для юристів — сьогодні створюється безліч додатків, сервісів, у тому числі пов’язаних зі збором даних про користувачів з метою подальшої комерціалізації. Усе це потребує певних правових підстав.

Проте в деяких сферах, наприк­лад у фармакології, відмова від прав інтелектуальної власності може зіграти на користь суспільству, зокрема здешевити вакцини від коронавірусу. Такі питання порушувались на завершальній сесії форуму під модераторством Вікторії Сопільняк, партнерки «Дубинський і Ошарова». Звісно, знайшлися й противники цієї тези, які наголошували, що такі заходи не призведуть до бажаного результату, оскільки справа не стільки в правах, скільки в технологічних можливостях виробників та дефіциті сировини. А права інтелектуальної власності — це все ж таки основа ділових відносин у здоровій економіці. І, можливо, саме трансфер технологій стане тим шляхом, який допоможе подолати дефіцит вакцин у світі. У будь-якому разі Україна має розвивати сферу ІР-права, щоб подолати виклики сучасності.

-->