Події: Судовий інструмент

ІX Міжнародний судово-правовий форум протягом двох днів став для учасників ринку гарною можливістю подискутувати з колегами та порушити найактуальніші питання галузі

Форум, організований видавництвом «Юридична практика» за сприяння генерального партнера Юридичної групи LCF, експертного партнера EQUITY, а також професійного партнера ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», проходив у Києві 15–16 червня 2021 року.

Відкриваючи захід, заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду, к.ю.н. Богдан Львов зазначив, що сьогодні ми перебуваємо в самому епіцентрі реформи — і не просто судової, а правничої. Остання охоплює і суддів, і адвокатів, і представників інших юридичних спеціальностей. На думку керуючого партнера Юридичної групи LCF Анни Огренчук, хоча з прийняттям процесуальних кодексів процеси стали більш прог­нозованими, залишається ще багато невирішених моментів. Серед питань, що порушувалися в подальшому учасниками, були, зокрема, такі: незалежність судової влади та хронічне недофінансування судів, відтік кадрів, часті випадки психологічного тиску на суддів, блокування роботи судів тощо. І все ж таки, як зауважив партнер EQUITY Олег Маліневський, 2021 рік — вдалий для підбиття підсумків, переосмислення, вироблення спільними зусиллями стратегії розвитку судової влади. Тим більше, що ми відзначаємо 30-річчя господарських судів, а також 25-ту річницю Конституції України та Конституційного Суду України.

Сьогодні на порядку денному низка законопроєктів, які дали б змогу розблокувати процедури ­наповнення судів кадрами. Тож учасники форуму обговорили особливості законопроєктів № 3711-д та № 5068.

Одна із сесій відбулась у форматі EXPERT talk, де фахівці обговорили гострі питання кримінальної юстиції, особливо наголосивши на важливості пришвидшення розгляду кримінальних справ та поліпшення його якості.

Не оминули й тему господарської юстиції, яку керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій Боярчуков справедливо назвав чи не найважливішою юстицією в країні, що має сьогодні неабияке значення. Порушували також питання валютних грошових зобов’язань, відповідальності за їх невиконання, особливості витрат на професійну правничу допомогу в господарському процесі, проблематики відшкодувань, фіктивності правочинів, заходів забезпечення позову тощо.

Другого дня Анна Огренчук провела відкрите інтерв’ю з Головою Верховного Суду Валентиною Данішевською. Пані Данішевська зазначила, що кожен із суддів ВС свого часу прийшов у судову владу задля того, щоб розвивати її, проте постійні реформи часто не дозволяють сконцентруватися на реалізації цих завдань. Однак навіть період карантину судді використовували, щоб постійно розвиватися за рахунок різних заходів, вебінарів, комунікацій з юридичним ринком. Це інтерв’ю дало змогу учасникам форуму трохи відкрити завісу щодо нюансів пріоритетності справ, процесуальних фільтрів, формування правової позиції Великою Палатою ВС, застосування нових технологій для забезпечення доступу до інформації та більшої відкритості. На додаток до цієї розмови учасникам презентували технологію аналізу судових рішень — пошукову базу правових позицій. Це програма на основі контекстного пошуку, яка дозволяє завантажити складений процесуальний документ, під який підбирається релевантна практика.

Також у завершальний день форуму спікери порушили актуальні питання фінансування та доступу до правосуддя, говорили про непорушність права власності, тренди у цивільному судочинстві та адміністративну юрисдикцію, яка фактично залишається форпостом, що утримує верховенство права в країні.

-->