№9 Вересень 2021 року → У вільний час

Читальня: Гра в латки

Вересень багатий на події, і якщо є заплановані на кшталт львівського BookForum, то незаплановані нам підносять політики. Наприклад, перехід української мови на латинку. Пам’ятаєте часи, коли смска латинкою вміщала більше знаків, відповідно, була дешевшою. Може, саме тоді ми були близькі до латинського світу, тільки не усвідомлювали цього. Цікаво, що книжки українською латинкою були ще до того, як думка осяяла наш політикум. Наприклад, у 2019 році була видана Enejida. Українською латинкою. Видавництво «Zалізний тато» видало Івана Котляревського з сучасними ілюстраціями

КНИГА: Дофамінове покоління. Де межа між болем і задоволенням

АВТОР: Анна Лембке

ПЕРЕКЛАД: Наталія Яцюк

ВИДАВНИЦТВО: Лабораторія

Авторка — американська психіаторка, спеціалістка з опіоїдної епідемії у США, працює в клініці з дослідження залежності при Стенфордському університеті. У 2020 році знялася в документалці від Нетфліксу The Social Dilemma про небезпеку соціальних мереж. Але книга не про наркоманію і соцмережі, книга розповідає про загальні залежності від вивільнення дофаміну: чому вони виникають, які вони бувають, який механізм їхньої дії та як їх позбутися.

На основі реальних випадків обґрунтовується, чому сучасним людям так просто стати залежними від чогось. Основна ідея — збільшення рівня дофаміну внаслідок звички, яка приносить надзвичайне задоволення, є просто втечею від болю. Тому з порад авторки — не боятися болю, звикнути, змінити своє ставлення до нього, а не впадати у вир насолод. Якщо ви щойно подумали про послідовників пана Мазоха, то ні, забудьте. Заборонені насолоди в цій книжці можуть бути будь-які: ігри на телефоні, секс, їжа, наркотики, ліки.

 

КНИГА: Улюблений керівник. Від довіреної особи до ворога держави. Моя втеча з Північної Кореї

АВТОР: Чан Чжін Сон

ПЕРЕКЛАД: Олена Балера

ВИДАВНИЦТВО: Book Chef

 

А тепер справді хоррор: загубив іноземний журнал — будеш страчений! Це не новомодна антиутопія, це реальне життя в Північній Кореї.

Автор книги був лауреатом державних премій і міг безбідно жити як член привілейованого класу. Завдяки продовольчому забезпеченню через спецрозподільник (навіть коли населення потерпало від голоду), пропуску на вільне пересування країною, доступу до суворо цензурованої інформації та персональним аудієнціям у самого Кім Чен Іра, життя автора в Пхеньяні здавалося легким та безтурботним. Поки друг не загубив заборонений журнал. Головний герой змушений тікати з країни. Обов’язково дайте почитати людям, яким «головне — порядок, щоб був».

 

КНИГА: Що приховує аутизм. Майбутнє нейрорізноманіття

АВТОР: Стів Сільберман

ПЕРЕКЛАД: Наталія Яцюк

ВИДАВНИЦТВО: Наш Формат

 

Книга розрахована на широкий загал (не спеціалістів). Мені сподобався драмеді-серіал Atypical від Netflix про родину і молодого хлопця з аутизмом, у сусідів син-ровесник моєї доньки з РАС, аутизм є в нашому житті, незважаючи на наші бажання чи зацікавленість у темі.

У книжці науковий журналіст Стів Сільберман розповідає історію аутизму, дивовижні факти з життя «людей дощу» та їхні фантастичні досягнення. Автор описує сотні історій про дітей і дорослих з аутич­ним розладом, щоб суспільство нарешті перестало дискримінувати, а приєдналося до нового руху — за нейрорізноманіття. Якщо хочете зрозуміти чи підтримати родини людей з аутизмом — читайте.

 

КНИГА: Елі й Ґастон. Дух осені

АВТОР: Людовік Війєн

ІЛЮСТРАЦІЇ: Селін Дереньокур

ПЕРЕКЛАД: Оксана Макарова

ВИДАВНИЦТВО: Видавництво

 

Наймиліша книга з виданих Видавництвом розрахована на дітей від 6 років. Осінній мальопис про дівчинку Елі та її кота Ґастона. Це літо вони мають провести у селі в бабусі Жо. Елі ненавидить це місце, і, крім того, на неї там сипляться самі неприємності. Елі з котиком мають повернутися до міста, хоч і пішки! Але на шляху назад вони дізнаються, що ліс поруч населений чарівними істотами і дивна страшна істота наводить жах на весь ліс. Сповнені рішучості й готовності будь-яким викликам, Елі з Ґастоном мусять зустрітися з цією загрозою, якщо хочуть повернутися додому!

-->