Репортаж: Екологічний наголос

«Юридична практика» започаткувала правовий Форум з екології та сталого розвитку — одного з глобальних напрямів розвитку людства та ключових трендів сучасності

Цього року відбувся Форум з екології та сталого розвитку «Юридичної практики» — перший галузевий захід з обговорення правових аспектів розв’язання глобальних проблем. Форум проходив за підтримки генерального партнера — ЮК GRECO, партнерів АО LES та ЮФ «Юрлайн».

Серед тем, які розглядались на заході: питання комплексної реформи екологічної оцінки та контролю, проблеми поводження з відходами в Україні, питання екологічної відповідальності бізнесу, економічний складник екологічного питання, інфраструктурний складник та відповідальний бізнес.

Першу сесію, присвячену питанням єдності бізнесу та держави, відкрив модератор Іван Проданик, партнер АO LES.

Серед почесних гостей форуму був присутній Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, який розкрив питання комплексної реформи екологічної оцінки та конт­ролю. Доповідач зазначив, що захист довкілля — це не тренд, а необхідність.

Що стосується реформування системи контролю, то заступник міністра повідомив про проведення функціональної реформи, яка передбачає створення нового органу, який здійснюватиме Державний екологічний контроль. Йдеться про законопроєкт № 3091, прийнятий Верховною Радою України в першому читанні. Він визначає, зокрема, порядок проведення перевірок, принципи побудови системи, з метою зробити її більш прозорою. Нововведенням також є відповідальність юридичних осіб у вигляді адміністративно­господарських санкцій.

Водночас Леся Багінська, адвокатка АО LES, розглянула проблеми поводження з відходами в Україні. Вона зазначила, що з усіх відходів в Україні переробляється лише 6 % (наприклад, у ЄС — до 40 %). Доповідачка зазначила, що полігони та сміттєзвалища не відповідають вимогам, до того ж вони перевантажені. А об’єкти, призначені для переробки відходів, не будуються. Загальною тенденцією є те, що сміттє­звалища передаються до приватних рук. Пані Багінська загострила увагу на тому, що сумлінні суб’єкти господарювання намагаються якось забезпечити функціонування цих об’єктів відповідно до екологічних вимог. Але робиться це, зазвичай, власним ­коштом.

Друга сесія Форуму з екології та сталого розвитку відбулася у формі дискусії на тему «Екологічна роль: зелене світло», під час якої експерти обговорили питання екологічної відповідальності бізнесу та ефективного контролю за виконанням природоохоронного законодавства з боку держави. Модератором дискусії став Павло Куфтирєв, керуючий партнер ЮК GRECO.

Під час онлайн­включення Олег Бондаренко, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, зазначив, що тема сталого розвитку, безумовно, повинна розглядатися на всіх дискусійних майданчиках. Їй мають приділяти увагу не лише бізнес та державні установи, але й суспільство та кожен громадянин. Суспільство повинно усвідомлювати, що таке сталий розвиток та як його складники корелюють між собою, наскільки важливим у концепціях сталого розвитку є екологічний складник. Тож спікер висловив переконання, що концепція сталого розвитку сформована саме для збереження довкілля, яке ми маємо передати нашим нащадкам. Інші складники також важливі, проте у своїй сукупності вони забезпечують лише розвиток, а от сталість — це те, що ми маємо побачити через покоління.

Історією екоуспіху українського бізнесу поділилася з учасниками форуму Ольга Пашуля, менеджерка департаменту з питань змін клімату та екології ДТЕК. Говорячи про циркулярну економіку, вона зазначила, що сьогодні світ «круговий» лише на 8,6 %, хоча ще два роки тому цей показник становив 9,1 %. Спікерка відзначила як тренди: високий рівень видобування та споживання ресурсів, рівень повторного використання та переробки зростає (але повільно). Вона переконана, що кругова економіка забезпечує системний підхід до досягнення безпечного та справедливого простору. Забезпечити потреби людей можна шляхом проєктування товарів без утворення відходів, використання продуктів та матеріалів якомога довше, відновлення природних систем.

Учасники третьої сесії обговорили проблеми, пов’язані з економічним складником екологічного питання. Модератором дискусії щодо екологічної відповідальності бізнесу став Павло Куфтирєв, керуючий партнер ЮК GRECO.

У свою чергу, Євгеній Шакотько, начальник управління з правових питань та регуляторної політики Ukraineinvest, розповів присутнім про можливості, які з’явилися за законом про «інвестнянь». На його думку, цей закон — це спосіб стимулювання інвестицій в Україні та отримання державної підтримки. Аналог подібного законодавчого регулювання є у Литві й Польщі. Шляхами такого стимулювання є не лише призначення інвестиційного менеджера, а й звільнення від сплати податків, звільнення від сплати ввізного мита (лише щодо обладнання), преференції під час здійснення будівництва, надання в оренду землі на пільгових умовах. При цьому рішення ухвалює Мінекономіки, а договір укладає Кабінет Міністрів України. Доповідач наголосив на тому, що цей закон — чинний, тож необхідно ним користуватися.

Завершальну сесію форуму було присвячено інфраструктурному складнику та відповідальному бізнесу, її модератором став Максим Капеліст, партнер ЮФ «Юрлайн».

Спікери, зокрема, поділились досвідом ревіталізації промислових об’єктів та ефективного використання потенціалу промзон. Однією з актуальних тем став електротранспорт у перспективі затвердженої КМУ Транспортної стратегії держави на період до 2030 року та вимог «Зеленої угоди» ЄС щодо декарбонізації. А наостанок торкнулись питань екологічного складника репутації, роль якого стає дедалі впливовішою в суспільстві і потребує від бізнесу відповідального ставлення до планети, її ресурсів та майбутнього наступних поколінь.

-->