Тема: Відділити репутацію

Микола КОВАЛЬЧУК,
старший партнер L.I.Group, арбітражний керуючий, адвокат, доктор філософії у галузі права

Отримати звинувачення у корупційних діяннях — це завжди серйозний удар по репутації, що потребує побудови чіткої стратегії захисту, яка дозволить клієнту повернути собі добре ім’я

Законодавство України з питань запобігання корупції відрізняється порівняно юним віком та досі піддається частим змінам. У свою чергу, явище хабарництва є немолодим та поширеним в українських реаліях. Особливо часто в медіапросторі корупція згадується в контексті посадових осіб та бізнесменів.

Саме так, ризик стати обвинуваченим в отриманні хабара є невід’ємною частиною роботи практично будь-якої, навіть не дуже високої, посади. Навіть у разі доброчесної роботи та дотримання законних норм завжди є шанс зустрічі з правоохоронцями та обвинуваченнями в корупції. Це можуть бути не лише помилкові обвинувачення, але й недобросовісні дії з боку політичних опонентів чи конкурентів по бізнесу. Що ж робити у такій ситуації та які кроки варто зробити для власного захисту — давайте по порядку.

 

Як діяти у разі обвинувачення в корупції

Стати об’єктом обвинувачення в корупційному злочині сьогодні — отримати суттєвий удар по репутації. Навіть у разі виправдувального вироку та закриття справи ярлик корупціонера може міцно прирости до донедавна чесного імені. Саме тому, якщо факт обвинувачення є, діяти варто максимально уважно та без поспіху.

Передусім потрібно стежити, щоб правоохоронці не здійснювали необґрунтоване кримінальне переслідування, що є поширеним явищем на початкових етапах досудового розслідування. Є ­також випадки провокацій з боку правоохоронців, які намагаються швидше передати справу до суду та вчиняють низку процесуальних порушень.

Значимим прикладом цього є резонансна справа члена Вищої ради правосуддя Павла Гречківського. Шевченківський районний суд визнав його невинуватим в отриманні хабара у зв’язку з численними порушеннями при відкритті кримінального провадження та проведенні розслідування.

Враховуючи існуючу практику, підозрюваному в отриманні хабара важливо не робити поспішних заяв та дій при першому ж контакті зі слідством. Дуже часто підозрювані намагаються виправдатися, не вдаючись у деталі справи, і тим самим роблять тільки гірше. До прикладу, у разі зміни своїх показів у майбутньому судом це може бути розцінено як спробу приховати деталі злочину.

 

Адвокат — ваш друг та союзник

Очевидно, що будь-які обвинувачення потребують побудови грамотної стратегії захисту. У цьому питанні незамінною є наявність кваліфікованого адвоката. У разі підозри в скоєнні корупційного правопорушення бажано, щоб адвокат спеціалізувався саме на таких злочинах.

У ході формування доказової бази варто першочергово розглянути варіанти провокації. Сюди входять випадки умисного підкидання грошей з метою дискримінації особи.

Для максимально впевненої правдивості всіх слів варто залучити всі можливі способи захисту. У разі наявності свідків, які могли чути розмову між провокатором та підозрюваним, їх варто опитати. Записи з камер спостереження чи документи, які спроможні довести законність дій обвинуваченого у відношенні до хабародавця, також можуть допомогти в очищенні імені.

Якщо ж прямих доказів невинуватості особи немає, а кримінальне провадження вже відкрите, це свідчить про притягнення до кримінальної відповідальності, адже факт наявності підкинутих грошей ще не є вироком. Тісна співпраця з досвідченим адвокатом може дати позитивні результати та навіть ухвалення виправдувального вироку.

Одним із знакових кейсів є справа одеського міського голови, в якій адвокатами було доведено недотримання стороною захисту вимог статті 481 Кримінального процесуального кодексу України. Мається на увазі порушення при здійсненні повідомлення про підозру неуповноваженим суб’єктом. У результаті Малиновським районним судом м. Одеси було винесено виправдувальний вирок.

Враховуючи наявну судову практику, більшість виправдувальних вироків є результатом блискучої роботи сторони захисту, тому нехтувати цим аспектом категорично не рекомендується.

-->