№09 Вересень 2012 року → У вільний час

Фокус: Міфічна кар’єра

Ніка ГЛАЗУНОВА

У вересні розпочалися заняття в українських вишах. Чимало студентів обрали для себе юридичну професію. Проте молодь і досі підтримує багато міфів та упереджень щодо роботи юриста

У зв’язку з цим «УЮ» вирішив опитати досвідчених юристів та опублікувати їхні думки й настанови юристам-початківцям.

Здобуті у виші знання — це «сирий продукт»

Олександр Оніщенко, адвокат, керуючий партнер АК «Правочин»

«...Так хочеться піти працювати... хоча б і зараз!.. шукати вакансію?... яке ще резюме?... та мене згодом влаштують, нормально зароблятиму!..». На сьогодні потенційних юристів України можна умовно розділити на декілька груп, використовуючи як критерій поділу їхні переконання щодо обраної професії. З першою ми вже познайомилися… Друга група сформувалася завдяки молодим правникам, які ­переконані, що диплом певного вишу стане їхнім «золотим ключиком» до всіх без винятку дверей провідних юридичних компаній і не тільки. Третя група об’єднала майбутніх юристів-реалістів, які, об’єктивно оцінивши свої знання, прагнуть якомога швидше перейняти необхідні практичні вміння у досвідчених правників. Усім іншим особистостям просто «імідж» не дозволяв навчатися не на юридичному факультеті. Та, у будь-якому випадку, будь-хто з цих осіб може досягти професійних успіхів у юриспруденції та отримувати гідний рівень винагороди у перспективі за певних умов. Доведеться лише постійно вчитися, багато працювати та щодня викладатись на 120 %, адже здобуті у виші знання — це сирий продукт, який ще треба вміти уміло приготувати на кухні юридичних послуг. Звісно, первинний рівень підготовки залежить і від конкретного навчального закладу, та, здебільшого, визначальним на початку кар’єри є прагнення до самовдосконалення й бачення перед собою конкретної мети.

Сьогодні на ринку достатньо багато компаній і юристів у приватній практиці, які надають правову допомогу, та, звісно, не всі вони мають змогу похвалитися високою якістю наданих послуг. Крім того, треба зважати й на спеціалізацію юридичних фірм, переважна більшість яких має розвинуті й менш розвинуті сфери практики. Відтак, незважаючи на загалом високий рівень конкуренції (особ­ливо в м. Києві), іноді доволі непросто знайти насправді професійного та досвідченого юридичного радника в окремих вузьких сферах практики.

Не можна не відзначити й постійне зростання вимог клієнта до рівня якості та сервісу в наданні юридичних послуг. Життя і законодавство ускладнюються, клієнт стає вибагливішим і вимагає ще більш якісного обслуговування за менші гроші. Це — тренд кризових і посткризових часів. Водночас це виклик часу, і адекватно та оперативно відреагувати на нього — питання виживання для багатьох із нас, українських юристів, які намагаються будувати цивілізований юридичний бізнес у цій країні.

Досягти вершин юридичного Олімпу

Віктор Мороз, генеральний директор, керуючий партнер ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл»

Стереотипне уявлення про те, що юрист завжди носить дорогі костюми, їздить на авто преміум-класу та заробляє мільйони, не завжди відповідає дійсності. Справді, якщо ти — висококваліфікований юрист з багаторічним досвідом роботи та розумінням правових і бізнес-процесів на рівні інстинктів, то рано чи пізно ти будеш заробляти «великі» гроші, але до цього необхідно пройти нелегкий шлях зростання як професіонала. На мій погляд, цей шлях, залежно від особистості, може зай­няти від трьох до десяти років. Але чимало людей, які здобули юридичну професію, так і не реалізувалися як юристи та не досягли вершин юридичного Олімпу. На сьогодні країна перенасичена юристами, професійний рівень яких залишає бажати кращого, а насправді «сильних» професіоналів можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Безумовно, перед юристом-початківцем можуть постати труднощі пошуку першого робочого місця, оскільки сьогодні більшість вишів нашої країни готують юристів, але якість підготовки залишається досить низькою, тож якщо людина не займається самоосвітою, знайти перше місце роботи буде нелегко. Крім того, перед юристом-початківцем може постати проблема незначної заробітної плати (у фірмах середнього рівня) або перезавантаженість (зазвичай у великих фірмах).

Мої поради молоді: перш за все, ще з перших днів нав­чання орієнтуйтеся на майбутній профіль діяльності та більше уваги приділяйте спеціалізованим предметам, не «запускаючи» загальні. Юрист не може бути «майстром спорту з усіх видів спорту», тому має спеціалізуватися на одному-двох напрямах. Крім того, необхідно багато займатися самоосвітою, читати літературу, періодику та спеціальні видання, відвідувати різноманітні заходи.

На мій суб’єктивний погляд, найбільшим попитом на сьогодні користуються практики корпоративного права, конкурентного права, банкрутства, судова практика та практика альтернативного вирішення спорів. Обумовлений попит на послуги цих практик ситуацією в бізнес-середовищі нашої країни та світового рівня. Але висококласний фахівець буде забезпечений роботою у своїй практиці при будь-якій кон’юнктурі. Я не говорив би про насиченість ринку юридичних послуг — сьогодні досить багато юристів, юридичних компаній, адвокатів та адвокатських об’єднань, але високоякісні послуги надають одиниці і навіть фахівці з великих «розкручених» юридичних фірм нерідко надають послуги такої якості, що потім, переробляючи або доопрацьовуючи проекти їхніх колишніх клієнтів, дивуєшся, як узагалі можна так непрофесійно діяти.

Нинішня ситуація з конкуренцією на ринку юридичних послуг досить неоднозначна. Є з десяток великих юридичних компаній з напрацьованою репутацією та ім’ям, між якими розподілені найбільші клієнти як вітчизняного бізнесу, так і іноземні, є декілька десятків компаній середнього рівня, які працюють з клієнтами середнього бізнесу, і є декілька сотень малих компаній, які працюють з малим бізнесом та фізичними особами.

На жаль, сьогодні фахівці, яких випускають вітчизняні вищі, у переважній більшості не готові до практичної діяльності та доводиться витрачати чимало часу на їхню підготовку.

Хороших юристів завжди мало

Олексій Яценко, адвокат, партнер ЮФ «Губенко і Партнери»

На мою думку, вибір професії винятково через потенційно високий рівень оплати — помилковий підхід. Повинно бути ще щось, окрім бажання заробляти гроші: мрія, покликання, інтерес, бажання самореалізації. У кожного власний шлях, але складовими успішного професіонала є високий рівень знань, значний практичний досвід та бездоганний авторитет. Аби акумулювати й розвинути зазначені якості та розраховувати на професійне визнання, потрібні, як мінімум, сім-десять років юридичної практики.

Юрист-початківець має бути готовим до дефіциту реальних практичних вмінь та навичок, робочого та вільного часу, а також до профіциту термінових і важливих зав­дань і відповідальності. Чим швидше юрист вчитиметься та набуватиме необхідного досвіду, тим швидше він долатиме ці труднощі. Аби моя відповідь була максимально практичною, я процитую уривок із справжнього оголошення однієї великої міжнародної юридичної фірми про вакансію для юриста-початківця.

Отже, в оголошенні, зокрема, йшлося про те, що майбутній кандидат «повинен бути абсолютно запрограмований на успіх, на нього чекає робота в офісі до пізньої ночі, від нього вимагатиметься вкладатися у дуже суворі дедлайни та працювати за умов реального пресингу, потенційний кандидат повинен бути максимально сконцентрований на якнайкращому виконанні завдань клієнта та відданий справам фірми в цілому. Інші вимоги до юриста: суворе дотримання дисципліни, вміння справедливо оцінювати та готовність бути справедливо оціненим, швидкість та неординарність мислення, креативні ідеї, інтелігентність, комерційно орієнтований підхід до роботи, готовність працювати у міжнародному контексті, вміння впевнено писати та виражати письмово свої думки, готовність працювати у команді та під керівництвом старших колег, і, нарешті, досконале володіння англійською мовою». Іншими словами, у разі якщо юрист-початківець збирається розпочати свій професійний шлях в юридичній фірмі, йому потрібно звернути увагу на ці вимоги та очікування, адже в умовах глобалізації провідні юридичні фірми України працюють за міжнародними стандартами, а їхні вимоги до кандидатів часто не поступаються вищезазначеним.

Мої поради молоді, яка вирішує обрати юридичний факультет: по-перше, впевнитися, чи справді ви знаєте, що таке юриспруденція, хто такі юристи і що вони роблять. По-друге, вчіться та багато читайте, потім у вас не буде на це часу. По-третє, і це не залежить від того, чи ви вирішили йти на юридичний, чи на інший факультет, вчіть іноземні мови (англійська — обов’язково і це без застережень, плюс ще як мінімум одну). По-четверте, не йдіть працювати за професією раніше четвертого-п’ятого курсу і, таким чином, не закидайте навчання. Проте практики чи стажування під час літніх канікул (місяць-півтора), навіть неоплачувані, можуть бути корисними.

На ринку потрібні юристи різної спеціалізації. Є попит на фахівців з різних галузей, пов’язаних з обслуговуванням здійснення різної комерційної діяльності, вирішення спорів та інтелектуальної власності. З відкриттям ринку землі в Україні очікується підвищення попиту на фахівців із земельного права. З часом підвищуватиметься попит на спеціалізації, пов’язані з правовим регулюванням цифрового та віртуального простору, обігу, обміном та захистом інформації, різних технологій тощо.

Ринок юридичних послуг в Україні, як і ринкові відносин узагалі, ще молодий та перебуває на стадії розвитку. Певна насиченість є, але до повного насичення та перенасичення ще далеко. Кажуть, що юристів в Україні багато, але хороших юристів завжди мало, відповідно на них є великий попит. Досить небагато юридичних факультетів та вишів в Україні випускають юристів, що мають підготовку, яка відповідає практичним потребам ринку. Проте окремі вчорашні випускники, які, наприклад, працюють у нашій фірмі, демонструють високий рівень знань та потенціал. Інший бік проблеми полягає в тому, що сьогодні найкращі вищі навчальні заклади, конкуруючи між собою за абітурієнтів, намагаються наситити програму підготовки юристів спеціальними предметами, актуальними на ринку юридичних послуг. Мені ж убачається, що предмети вузько спеціальні не повинні впроваджуватися за рахунок базових правових курсів та предметів, які дають майбутнім юристам теоретичну базу та вчать їх думати і мислити.

Знання потребують апробування

Дмитро Овсій, партнер ПФ «Горошинський та Партнери»

Професія висококваліфікованого юриста оплачується добре. Проте сьогодні на ринку має місце величезна конкуренція. Причому роботу шукають як висококваліфіковані юристи зі значним досвідом роботи, так і молоді фахівці без досвіду взагалі. Молодий фахівець під час пошуку досвіду та практичних навичок повинен пройти непростий шлях власного професійного зростання. Скільки на це буде витрачено часу — питання індивідуальне. Безумовно, ті, хто зай­маються практичною роботою ще під час навчання, беруть участь у практичних заняттях у виші, раніше досягнуть більш гідної заробітної плати та вищої посади.

Молоді, яка вирішує обрати юридичний факультет, я раджу, в першу чергу, займатися самоосвітою. Ті знання, що даються на лекційних заняттях, потребують апробування. Крім того, необхідно вивчати нормативну базу не тільки на рівні кодексів та основних законів. Підзаконні нормативно-правові акти, листи, роз’яснення, судові рішення вищих судових інстанцій — усе це формує сучасну правозастосовчу діяльність. З практикою застосування тих або інших норм можна ознайомитися на конференціях та семінарах, професійних форумах, із спеціалізованих видань, під час судових засідань тощо. При цьому якщо конференції або семінари в більшості випадків платні, то взяти участь у судових засіданнях як вільні слухачі можна абсолютно безоплатно. Професійні форуми — також цікаве джерело отримання практичних знань. На них можна ознайомитися з практичними правовими проблемами від моменту зародження до отримання варіанта (варіантів) їхнього розв’язання. Можна навіть взяти участь в обговоренні таких варіантів.

Крім цього, можу порадити обов’язково стежити за останніми змінами в законодавстві. Досить просто підписатися на нові надходження в законодавстві на сайті Верховної Ради України. Відстежуючи зміни у законодавстві, молодий юрист зможе за короткий проміжок часу дізнатися про найактуальніші нормативно-правові акти, адже саме до них найчастіше вносяться зміни.

Враховуючи досить широку спеціалізацію, юристи нашої компанії мають володіти широкими знаннями в усіх основних сферах, необхідних для ведення бізнесу в Україні. Сюди входить: цивільне і господарське право, корпоративне право та адміністративне право, право інтелектуальної власності та податкове право, процесуальне право.

Молодим фахівцям необхідно пройти непростий шлях набуття практичних вмінь та навичок.

-->