Pоst Scriptum: Декларація про належність

Ярослава ЛАГАН,
адвокатка ADER HABER

На вулицях Києва цими днями можна побачити рек­ламні банери, що нагадують громадянам про можливість одноразового добровільного декларування активів (кампанія з добровільного декларування стартувала 1 вересня 2021 року і триватиме рівно рік, до 1 вересня 2022 року).

Так звана амністія капіталів уже встигла породити міфи: чи правда, що це актуально лише для осіб, які володіють великою кількістю активів? Скільки «коштуватимуть» платнику податків добровільно задекларовані активи? І до чого тут вимоги фінансового моніторингу? Спробуємо розібратися.

Окрім загальних обмежень (щодо малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб) та заборони для осіб, щодо яких Україна застосувала санкції, законодавець передбачив, що декларантами також не можуть бути особи, які, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів у сфері запобігання корупції.

Для відповіді на запитання, чи підпадає особа під останнє обмеження, необхідно аналізувати кожен випадок окремо. Наприклад, до 2009 року діяв Закон України «Про боротьбу з корупцією», відповідно до якого декларуванню підлягали доходи державних службовців. З 2009 року з набуттям чинності Законом України «Про засади запобігання та протидії корупції» (наразі втратив чинність) перелік суб’єктів декларування вже розширився — до нього були включені народні депутати, посадові особи місцевого самоврядування та інші особи, уповноважені на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування.

Ставки збору з добровільного декларування становитимуть 2,5 % (для активів у вигляді облігацій внут­рішньої державної позики), 5 % (загальна ставка для розміщених на рахунках у банках України валютних цінностей та інших об’єктів декларування, що знаходяться в Україні) та 9 % відповідно (закордонні активи та валютні цінності, розміщені на закордонних рахунках).

Для цілей добровільного декларування грошових коштів декларант має розмістити такі кошти на банківському рахунку зі спеціальним режимом використання. Варто пам’ятати, що відповідно до законодавства про фінансовий моніторинг банк може встановлювати джерела походження коштів, розміщених на рахунку, вимагаючи від декларанта підтвердні документи, та зупиняти операції у разі виникнення підозр щодо фінансових операцій за рахунком (у тому числі, з огляду на ненадання підтверджувальних документів).

Законом передбачено, що до декларанта, який скористався інструментом добровільного декларування, не можуть вчинятися слідчі дії, застосовуватися заходи забезпечення кримінального провадження та запобіжні заходи у межах кримінальних проваджень щодо придбання зазначених у декларації активів до 1 січня 2021 року. Гарантується також імунітет від притягнення до адміністративної відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства.

Разом із тим в умовах кризи довіри між суспільством та державою важко передбачити, наскільки стійкими виявляться ці гарантії і чи не буде інформація, зазначена у добровільних деклараціях, використана в кримінальних провадженнях проти самих декларантів, — це покаже лише час. На жаль, у світовій практиці такі негативні випадки траплялися (зокрема, під час проведення амністії капіталів у сусідній Російській Федерації).

Та не податковими деклараціями єдиними. Принагідно нагадаю, що з 1 січня 2022 року також стартує кампанія з декларування активів за 2020 рік особами, що є суб’єктами декларування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції». Триватиме декларування до 1 квітня 2022 року, проте з власного досвіду зазначу, що три місяці — це досить стислий строк у випадках, коли декларуванню передує ґрунтовний аудит усіх належних декларанту активів. Крім того, в процесі декларування повсякчас виникають питання юридичного характеру, що обумовлюють необхідність у зверненні декларанта за фаховою допомогою до адвоката або ж із запитом безпосередньо до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Тож усіх, хто є декларантами відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», закликаю не баритися та заздалегідь провести аудит належного майна і змін у майновому стані, а також заручитися правовою допомогою при визначенні больових точок та вирішенні суперечливих питань у декларуванні, щоб зустріти кампанію з антикорупційного декларування у 2022 році без зайвого стресу.

-->