Репортаж: З гуся — не вода!

Максим СИСОЄНКО

Асоціація правників України спільно з Громадською радою при Державній податковій службі України обговорила наріжні питання галузі на І Податковому форумі

28 вересня 2012 року в м. Києві пройшов І Податковий форум — спільний захід Асоціації правників України (АПУ) та Громадської ради при Державній податковій службі (ДПС) України.

Ініціатори започаткували проведення форуму, на якому мали змогу обговорити проблеми оподаткування не лише представники юридичних фірм, повпреди уповноважених державних органів, а також гості з Грузії, Польщі та Росії. Тож захід, що відбувся у столичному готелі Radisson BLU, можна назвати міжнародним. Організатори зустрічі поставили за мету обговорити актуальні питання податкового права та існуючої судової практики, а також поділитися досвідом застосування певних інструментів в адмініструванні податків з сусідніми країнами.

Відкриваючи захід, президент АПУ Валентин Загарія у своєму привітальному слові зазначив, що сплата податків — це шлях до цивілізованого розвитку країни. І хоча одного дня замало для того, щоб висвітлити весь спектр існуючих проб­лем, такі зустрічі мають приносити користь. А Ярослав Романчук, керуючий партнер МПЦ EUCON, голова Громадської ради при ДПС України, зауважив, що на форумі зібралися найактивніші професіонали в адмініструванні податків, а власне захід є спробою розпочати професійний діалог щодо побудови довіри між платниками податків та податковими органами, громадянами і державою.

Та перш ніж розпочати першу сесію, присвячену адмініструванню податків, учасники форуму переглянули мультфільм податківців про те, як погано не платити податки. Торкнувшись теми впливу держави на систему оподаткування, Ірена Ожуг, керуючий партнер ЮФ «Ожуг і Партнери» (Польща), нагадала присутнім відому фразу міністра фінансів Франції XVII сторіччя Жана-Батіста Кольбера про те, що оподаткування подібне до мистецтва общипувати живого гуся з максимумом пір’їв та мінімумом шипіння й крику.

Що податкові органи роблять, щоб завоювати довіру платників податків, коротко розповів Владислав Кочкаров, директор департаменту правової роботи ДПС України, який виклав місію, бачення та принципи роботи податкової служби. А про те, яким чином відбуваються реформи в Грузії, поділився заступник генерального директора Служби доходів цієї країни Василій Гедеванішвілі.

Нагляд чи допомога?

Першу сесію форуму було присвячено адмініструванню податків. Як зазначив модератор сесії Яцек Пєхота, президент Польсько-української господарчої палати, у наших найближчих західних сусідів свобода інтерпретації законодавства часто використовувалася податковими органами, нині ж ситуація змінилася, хоча ідеальних відносин досягти неможливо. За його словами, сьогодні у Польщі 80 % роботи податкових органів — це допомога та консультації і лише 20 % — контроль та нагляд.

Повертаючись до проблем українських, Олег Ангелов, представник ДПС України, в своїй доповіді зупинився на змінах у Податковому кодексі України. Узагальнюючи відмінності, чиновник зазначив, що зміни або стилістично підправляють Податковий кодекс України, або змінюють підходи в оподаткуванні. У свою чергу, Яцек Пєхота відзначив складність системи оподаткування. «Але що більше спростять систему, то менше роботи буде для юристів», — слушно зауважив польській гість.

Наступний доповідач, Ярослав Романчук, розглянув взаємовідносини платників податків з податковими органами у процесі перевірок. Зважаючи на численні зміни, викладені у Податковому кодексі України, та відповідну реакцію на них, голова Громадської ради при ДПС України назвав бухгалтерів «героями».

Російським досвідом адміністрування податків поділився керуючий партнер ЮК «Пепеляєв Груп» Сергій Пепеляєв. Фахівець зазначив, що сьогодні 80 % російських підприємців у цілому оцінюють роботу податкових органів на «добре», адже різко знизилася кількість перевірок (67 тисяч 2011 року проти 1 мільйона 355 тисяч 2000 року), зменшилися терміни таких перевірок, обов’язковим став розгляд податкових спорів у досудовому порядку. Також доповідач відзначив кадрову політику Федеральної податкової служби щодо скорочення кількості працівників, омолодження керівництва, посилення ролі юристів у ФПС тощо.

Не менш цікавим виявився і грузинський досвід адміністрування податків. Так, Давід Когуашвілі, податковий радник, представництво Казначейства США (офіс технічної допомоги) при Службі доходів Грузії, зазначив, що у його країні через медіацію вирішується 95 % податкових спорів. Цьому посприяло створення Ради з медіації при Мінфіні. А податківцям пересічні громадяни почали довіряти більше.

Спірні податки 

Податковим спорам було присвячено другу сесію форуму. Про недійсність та нікчемність правочинів у спорах з податковими органами розповів Олександр Скляренко, керуючий партнер АК «Скляренко та Партнери». Доповідач зупинився на етапах розвитку податкового законодавства, а насамкінець порадив адвокатам завжди бути пильними, а всі документи готувати належним чином.

Інший доповідач, Рустам Вахітов, директор податкового департаменту International Tax Associates, розглянув судову практику РФ та ЄС в податкових спорах з іноземним елементом. Експерт виклав суть кількох цікавих справ, представивши позиції податкових органів та компаній — платників податків.

Проблемним питанням розгляду окремих категорій податкових спорів у судовому порядку було присвячено доповідь заступника начальника юридичного управління Департаменту правової роботи ДПС України Владислава Розмоша. Він звернув увагу на прогалини у законодавстві, різне розуміння норм чинного законодавства податківцями, платниками податків та судами, проблему завантаженості судів.

Натомість інший представник держави, суддя Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, представив огляд судової практики розгляду податкових спорів. За його словами, у першому півріччі цього року на розгляді в суді перебуває близько 10 тисяч справ, торік таких справ було 17 тисяч. Суддя також зазначив, що в Україні немає досудового розгляду справ, а щодо власне спорів, то суд бере до уваги принципи Європейського суду з прав людини.

Діяльність нерезидентів

Оподаткування операцій з нерезидентами учасники розглянули на третій сесії роботи форуму. Ірена Ожуг, проводячи межу між оптимізацією оподаткування та ухиленням від сплати податків, зауважила, що податкове планування — це насамперед використання прогалин у законодавстві. «Громадяни не впливають на законодавство, але ніхто не забороняє застосовувати його, у тому числі використовуючи «дірки». Також польська гостя звернула увагу на те, що держслужбовці та бізнесмени не завжди можуть порозумітися. А щодо стимулів для бізнесу, то пані Ожуг привела приклад спеціальних економічних зон у Польщі, де не сплачується податок на доходи.

У свою чергу, Олександр Задорожний, заступник начальника Управління адміністрування податку на прибуток Департаменту оподаткування юридичних осіб, розповів про застосування звичайних цін при формуванні доходів і витрат від операцій з нерезидентами та обмеження витрат у випадку отримання послуг від нерезидентів. Найбільша проб­лема, на думку доповідача, полягає в методології та процесі визначення цін. «Досвід підказує, що потрібно постійно обмінюватися інформа­цією з іншими країнами щодо цінотворення товарів. Це взаємовигідно», — зазначав пан Задорожний.

Наступну доповідь від Івана Юрченка, радника ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», було присвячено неврегульованим та проблемним транз­акціям, інструментам зменшення ризиків в операціях з нерухомістю. Погляд через призму податкового планування у контексті інтелектуальної власності нерезидентів представила Лариса Врублевська, керуючий партнер «Міжнародного аудиторського союзу». Доповідачка, зокрема, проаналізувала низку обмежень щодо можливості віднесення до видатків нарахування роялті, а також нагадала учасникам, про що насамперед потрібно пам’ятати при виплаті роялті.

Питання оподаткування

На останній сесії форуму учасники розглянули актуальні питання оподаткування. Євген Солодко, голова об’єднання «Солодко і Партнери», представив кримінально-правові аспекти взаємин з податковими органами. Доповідач відзначив, що питання кримінального захисту сьогодні стає трендом, адже спори з податковими органами — гра в одні ворота. Навівши приклади втручання податківців у роботу підприємств, пан Солодко зазначив, що єдина можливість зберегти бізнес це структурувати його так, щоб податкові органи до нього не дотягнулися, а також проводити постійну профілактику можливих правопорушень. «Перше, що потрібно зробити для оздоровлення, — ліквідувати податкову міліцію назавжди», — емоційно закликав насамкінець пан Солодко.

Як відбуватиметься трансфертне ціноутворення та яких змін зазнають податкові спори до та після 1 січня 2013 року, розповів Володимир Ващенко, партнер ЮК «Ващенко, Бугай та Партнери». На податкових аспектах реорганізацій платників податків акцентував увагу в свої доповіді Андрій Журжій, керівник юридичного департаменту Fozzy Group. При знятті юридичної особи з обліку ДПС України правник порадив йти тим шляхом, коли правонаступник — без припинення юридичної особи.

Остання доповідь форуму, яку представив Микола Очкольда, керуючий партнер АК «Легітімус», стосувалася особливостей реєстрації та оподаткування представництв нерезидентів. Доповідач розповів, які проблеми можуть постати при постановці на облік у ДПС України та як при цьому визначити найліпший варіант оподаткування прибутку.

-->