Репортаж: Прийнято до відомства

Максим СИСОЄНКО

Антимонопольний комітет України провів міжнародну конференцію, присвячену розвитку конкурентного законодавства в Україні

Міжнародна конференція «Стратегія розвитку конкурентного законодавства в Україні та огляд міжнародного досвіду», що відбулася 28—29 січня 2013 року в приміщенні Антимонопольного комітету України, об’єднала разом представників юридичної спільноти, державних органів України та міжнародних організацій. Захід став продовженням курсу АМКУ на співпрацю з конкурентними відомствами інших держав. Тісний зв’язок, започаткований у численних спільних заходах із Федеральною антимонопольною службою Російської Федерації та антимонопольними органами інших країн СНД, було розвинуто вже в ході семінару за участю представників конкурентних відомств ЄС, Японії, США, Швейцарії та Німеччини.

«Ми ставимо перед собою зав­дання, щоб програма розвитку конкуренції в Україні стала прикладом для інших країн. Створити таку програму нелегко, але складнішим зав­данням є її реалізація», — підкреслив голова АМКУ Василь Цушко. За словами очільника комітету, вже на першому етапі розробки проекту програми АМКУ відчув серйозну підтримку та допомогу з боку впливових міжнародний організацій, зок­рема ОЕСР, ЮНКТАД. Тож у комітеті висловили сподівання, що надані цими впливовими організаціями рекомендації допоможуть зрозуміти, які кроки та завдання у сфері конкуренції потрібно виконати державі, а громадськість, у свою чергу, долучиться до опрацювання програмного документа.

Водночас екс-президент Украї­ни, почесний президент фонду «Перспективна Україна» Леонід Кравчук наголосив на тому, що без конкуренції неможлива культура ринку. «Важливим питанням є відкритість конкурентної політики, пропаганда та роз’яснення переваг конкуренції, — зауважив пан Кравчук. — Переконаний, що разом ми зробимо важливі кроки, Україна стане державою з відкритою конкурентною економікою і рухатиметься в напрямі євроінтеграції».

У свою чергу, голова Комітету з конкуренції ОЕСР Фредерік Женні наголосив на низці рекомендацій державі стосовно ринків, на яких, посиливши конкуренцію, можна прискорити економічне зростання в Україні. Зокрема, це стосується таких сфер: реєстрації власності, кредитів, державних закупівель та відчуження землі.

Серед доповідачів велику зацікавленість учасників також викликали виступи директора Комісії з питань конкуренції Швейцарії Рафаеля Корацци, який поділився дос­відом своєї країни з реформування конкурентної політики; експерта ЮНКТАД Вільяма Ковачіча; який порадив Україні здійснювати конкурентну політику та спрощувати умови ведення бізнесу; Рассела Дамтофта, керівника підрозділу конкурентного відомства США, який порівняв конкурентне відомство з рефері на футбольному полі, котрий стежить за правилами; державного уповноваженого Комісії справедливої торгівлі Японії Хіроюкі Одагірі, який розповів про роль конкуренції в процесах приватизації та в інтелектуальному праві. Натомість керівник підрозділу з питань конкурентного законодавства та споживчої політики ЮНКТАД Хасан Какайя запевнив, що огляд конкурентної політики в Україні, який на сьогодні здійснюється експертами цієї впливової організації, буде об’єктивним та всеохоплюючим.

Щодо подальших практичних аспектів, правники відзначили насамперед активний обмін інформацією між відомствами. «Ми неодноразово мали можливість відзначати той факт, що після проведення подібних зустрічей АМКУ звертав увагу на ті ринки, які перед цим було досліджено конкурентними відомствами інших держав, наприклад ринки мобільного зв’язку, платіжних систем тощо», — відзначив старший юрист ЮФ Sayenko Kharenko Максим Назаренко. За спостереженнями експерта, цей процес відбувається і в зворотному напрямі, адже напрацьований представниками АМКУ досвід активно використовується їхніми зарубіжними колегами у своїй діяльності. Отже, з огляду на результати недавніх розслідувань конкурентних відомств США, Японії та Європейської комісії на відповідних ринках цілком можливо очікувати й зосередження уваги АМКУ на цих галузях. «Як практики ми очікуємо, що результатом проведення подібних заходів буде гармонізація підходів конкурентного законодавства України із положеннями законодавства європейських держав, наприклад, таких як збільшення до обґрунтованого рівня вартісних показників, перевищення яких суб’єктами господарювання веде до необхідності отримання дозволу на концентрацію», — зауважив представник юридичної спільноти.

-->