№03 Березень 2013 року → У вільний час

Відпочинок: «Білі комірці» розважаються

Ніка ГЛАЗУНОВА

Гра на виживання, на яку часто перетворюється робочий процес, змушує ТОП-менеджерів шукати способи емоційної розрядки

Наприкінці робочого тижня більшість офісних працівників відчувають непереборне бажання «пропустити стаканчик». Гра на виживання, на яку часто перетворюється робочий процес, мало сприяє психологічній рівновазі. Висока конкуренція на ринку високооплачуваної праці змушує змінювати пріоритети — менеджери вже не «працюють, щоб жити», а «живуть, щоб працювати». Кордон між високою працездатністю і патологічною залежністю від роботи розгледіти складно. Спосіб проведення вихідних тут як лакмусовий папірець.

Значна частина українців вважають за краще проводити вечори після роботи у сімейному колі, а на вихідних виїжджати за місто. Саме ці заняття більшість респондентів назвали найбільш ефективними способами розслабитися і позбутися стресу. Такі дані були отримані в результаті дослідження hh.ua. Майже всі респонденти (82 %) повідомили про те, що втомлюються після робочого дня, а кожен третій стверджує, що не просто втомлюється, а виснажується. Свою втому більшість опитаних пояснюють особливостями роботи, її кількістю і важкою атмосферою в колективі. Чоловіки найчастіше говорять про те, що в них складна робота як така, а жінки — про те, що роботи надто багато, і нарікають на атмосферу в колективі. Повноцінно відпочити від робочих проблем і турбот на вихідних або під час відпустки вдається лише половині опитаних (53 %). Швидко та яскраво зняти напруження — завдання не з легких, тому й засоби іноді використовуються дивні.

Українці у танці 

В Україні набирає обертів епідемія інтернет-мему Harlem Shake. Жителі з різних регіонів країни знімають ролики і викладають їх на youtube. В Інтернеті вже можна знай­ти відео з Києва, Харкова, Дніпропетровська, Одеси, Донецька, Львова та інших українських міст. Harlem Shake — інтернет-мем, який виник після того, як 2 лютого цього року п’ятеро австралійців виклали у мережу пародію на відео, зняте японським відео-блогером Filthy Frank. Ролик зібрав понад 12 мільйонів переглядів. Після цього в Інтернеті з’явилися десятки пародій. За останніми даними, сумарна кількість переглядів Harlem Shake перевищує сто мільйонів переглядів. Суть танцю полягає в тому, що у вступних 14—15 секундах танцює одна людина в головному уборі, зазвичай шолом. Тим часом інші люди зайняті рутинними зайняттями, потім усі в костюмах танцюють або здійснюють хаотичні рухи, приймаючи незвичайні пози. Ролик триває завжди близько 30 секунд. Переважно мем підхопила молодь. Але співробітники деяких великих кампаній зізналися, що теж знімають своє відео з тією лише різницею, що викладають їх у закритих зонах на корпоративному порталі, а не в Інтернеті. 

Британці на ринзі

Лондонський Сіті — один із світових фінансових центрів. Тут працюють успішні люди — банкіри, юристи, консультанти. Про таких зазвичай не скажеш: міцні хлопці. Якщо вони воюють, то, швидше, у «морський бій». Але саме тут щомісяця з’являється десятеро нових бійців. Фінансовий аналітик великої компанії Девід Пітерс поспішає на бій. Його суперник — генеральний директор невеликої фірми. У робочий час вони цілком могли б стати бізнес-партнерами, але це не ділова зустріч, а поєдинок з голлівудським заголовком: «Скажений проти Дикого». У бійцівському клубі «білих комірців» дизайнер Джеймі — він називає себе Психопат — почав битися недавно, вирішивши, що стрес ліпше знімати кулаками, ніж міцними напоями. За правилами, переможців у бійцівському клубі не буває, завжди оголошують нічию. Але фанати прийшли сюди за іншим — їм потрібне шоу, за яке вони готові заплатити майже 100 доларів. Ну де ще можна побачити боксера з пивним животом і річним доходом в сотні тисяч доларів або високооплачуваного консультанта з Сіті, який називає себе Іваном Драга?

Китайці на кладовищі

Сучасні китайські «білі комірці» замість традиційного надриву голосових зв’язок у караоке-барах з кухлем пива або гри в карти віддають перевагу іншим способам психологічного розвантаження. Наприклад, вони можуть провести ніч на даху хмарочоса під зірками, можуть побити посуд або потрощити меблі в ресторанах, побути дитиною хоча б один день або навіть відпочити на кладовищі. У Шанхаї група ентузіастів щовечора вирушає прямо на дах, а в Пекіні в одному з ресторанів відвідувачам дозволяється за певну плату трощити меблі закладу і бити посуд. І, як стверджують психологи, все це справді може принести користь, але лише тим, кого переповнює гнів Є ще один спосіб позбутися напруження — взяти участь у так званому фестивалі дитинства. Можна відчути себе дитиною, і весь день споживати солодощі. А найекстравагантніший засіб — відпочити на кладовищі. Тут завжди панує тиша і спокій.

Канадці на городі

На даху одинадцятиповерхової офісної будівлі визрівають на сонечку дині, солодкий і гострий перець, цукіні, баклажани і шпинат. У невеликій діжці біля під’їзду росте шикарний кущ помідорів черрі. А на сусідній будівлі видно справжній виноград — він звисає великими кетягами. Сьогодні в одному лише центрі Монреаля (Канада) функціонує близько ста міських городів і садів. Багато канадців спахують грядки і споруджують парники прямо в дворах і займають інші вільні «шматочки» міської архітектури. Найпопулярнішим форматом упродовж останніх декількох років є сади на дахах. «Білі комірці» знімають стрес, організовуючи мініатюрні садівництва нагорі офісних будівель, а в перервах весело орудують на дахах лійками і граблями. Єдина перешкода для міського фермерства — дуже тривалі та морозні монреальські зими, що тривають до кінця березня. Насіння потрібно висаджувати заздалегідь у домашніх умовах.

-->