№04 Квітень 2013 року → У вільний час

Особистий погляд: Жіночі риси юридичного бізнесу

Слова «юрист» і «адвокат» не передбачають жіночого роду. Проте жінки поступово відстоюють свої права на юридичну професію, хоча статистика поки що залишає цю сферу за чоловіками

За даними дослідження, проведеного New Jersey Law Journal, частка жінок-партнерів серед 250 фірм складає 18,8 %. Якщо говорити про жінок-партнерів юридичних фірм, які володіють акціями, то цифра знизиться до 15,1 %. Лише у п’яти юридичних фірмах кількість жінок-партнерів перевищує 25 %: Fragomen, Del Rey, Bernsen & Loewy (42 %), Jackson Kelly (28,4 %), Ice Miller (26,9 %), Best Best & Krieger (26,7 %), Ford & Harrison (26,1 %). За даними аналогічного дослідження New York Journal 2009 року, кількість жінок серед юристів-партнерів складала 18,47 %. При цьому кількість жінок — випускниць юридичних шкіл США збільшилася з 25 % в 70-х роках до 51 % у 2000-х. Це свідчить про те, що кар’єра більшості представниць слабкої статі закінчується на рівні асоціату. Більше того, диспропорція зберігається і щодо рівня доходів партнерів різної статі.

Варто відзначити, що в Америці суспільство стежить за успіхами жінок в юридичній кар’єрі, їх підтримують у захисті своїх інтересів, разом із ними борються з гендерною дискримінацією. Самі жінки також не сидять, склавши руки. Так, в Америці створена і активно функціонує Національна асоціація жінок юристів (National Association of Women Lawyers), заснована ще 1899 року, коли представниці слабкої статі ще не мали права голосу. Організація пообіцяла, що до 2015 року відсоток жінок-партнерів вищої управлінської ланки досягне 30 %.

Частка жінок — партнерів британських юридичних фірм схожа з американськими колегами. За даними дослідження The Lawyer UK 200 Annual Report 2012, у провідних юридичних фірмах Великобританії жінок-партнерів усього 23,5 %, а серед пайових партнерів — жінок зовсім мало — 9,4 %. Серед компаній, які входять у так званий magic circle, частка жінок-юристів склала 14,6 % від загальної кількості партнерів і близько 13,5 % від партнерів-власників.

Незважаючи на значні успіхи останніх двадцяти років, жінки до сьогодні зіштовхуються із стійкими бар’єрами на шляху до успіху, ще раз підтверджуючи ідею про наявність відмінностей у ставленні ділової спільноти. Головним каменем спотикання, мабуть, залишається складність знайти розумний баланс між сім’єю та роботою. Утім, сьогодні, коли незадоволення життєвим балансом у професії хворобливо загострено економічною нестабільністю останніх років, від юридичних фірм треба чекати відхилення від традиційних підходів. Не так давно висловлювання «неповний робочий день» для партнера звучало як нонсенс, у наші ж дні цю можливість використовують від 2 до 5 % партнерів, у тому числі і в елітних фірмах, причому дві їх третини — жінки.

В Україні кількість успішних жінок, що відбулися в юридичній професії, також з кожним роком збільшується. При Асоціації правників України працює Форум жінок-юристів, головною метою якого є висвітлення та обговорення інтересів сучасних жінок у юридичній професії, надання можливості розвитку професійних навичок, розробка та діяльність різноманітних програм. За словами координатора Форуму жінок-юристів, адвоката, керуючого партнера ЮФ «Вронський, Вронська та Партнери» Ганни Вронської, Форум спрямовано на налагодження комунікацій між жінками-юриста­ми, надання їм можливості особистого спілкування з представниками як юридичного бізнесу, так і науковцями, освітянами, державними службовцями, обговорення актуальних питань поєднання професійної діяльності та сім’ї, відпочинку та дозвілля, благодійництва. Тож сподіваємося оточуючі умови будуть більш сприятливими для жінок в юридичній професії.

-->