№05 Травень 2013 року → У вільний час

Фокус: Травневі мандри

Ніка ГЛАЗУНОВА

Цьогорічний календар подарував діловій спільноті тривалий відпочинок та значно пожвавив вітчизняну туристичну індустрію

Цього року індустрія туризму чекала на травневі свята з особливим оптимізмом. Вихідні тривали в Україні дев’ять днів. Транспортна інфраструктура здалася під натиском травневого ажіотажу. За інформацією «Укрзалізниці», практично всі залізничні квитки у напрямках внутрішніх перевезень, зокрема Київ, Львів, Одеса, Крим і Західна Україна, а також у міжнародних напрямках були розкуплені заздалегідь. Аналогічна ситуація спостерігалася на автобусних маршрутах. Бюджетні тури до Європи були викуплені ще у лютому-березні. Така завбачливість, стверджують оператори, — головна особливість сезону-2013. Обмеження пропозицій торкнулися навіть європейських готелів високої цінової категорії.

На період травневих свят, за оцінками Асоціації лідерів турбізнесу України (АЛТУ), доводиться 15 % річних продажів. На географію травневого туризму вплинули затяжна зима і сніговий березень. Якщо раніше в топ-напрямки потрапляли екскурсійні тури до Європи, то цього року особливо популярними виявилися теплі країни та острови. Попит на пляжний відпочинок підвищився на 20 %. Вартість відпочинку на травневі свята, порівняно з минулим роком, змінилася незначною мірою — приб­лизно на 5—10 %. Якщо 5—7 років тому понад 80 % українських туристів обирали для відпочинку курорти Єгипту і Туреччини, то наразі ситуація змінюється. Скасування візових режимів та лояльна візова політика окремих консульств по відношенню до українців внесли корективи до туристичної мапи українців.

Закордонні напрямки

За даними рейтингу туристичного порталу Otpusk.com, інтерес туристів до нових напрямків нестримно зростає. Незважаючи на те, що Туреччина і Єгипет утримують пальму першості, попит знижується. У той же час підвищується інтерес до Шрі-Ланки і В’єтнаму — кількість користувачів, яких цікавлять тури до цих країн, збільшилася вдвічі порівняно з 2011 роком. На 50 % частіше, ніж у 2011 році, українці цікавилися Тунісом і Грузією, на 45 % — Іспанією, на 40 % — Болгарією і Грецією, на 36 % — Індією, на 30 % — Об’єднаними Арабськими Еміратами і Чорногорією, на 25 % — Хорватією. Перестала асоціюватися із складною шенгенською країною Греція — консульство запрошує мінімальний пакет документів і максимум через тиждень видає візу. До речі, за даними Суспільної ініціативи «Європа без бар’єрів», до п’ятірки найбільш лояльних до турфірм і, відповідно, до туристів консульств, окрім Греції, увійшли також консульства Іспанії, Чехії, Польщі та Угорщини. Найбільші перешкоди на шляху здобуття візи на туристів чекають у консульствах Німеччини, Австрії, Італії, Франції та Великобританії. Майже на 16 % рідше українці цікавилися Домініканською Республікою, трохи знизився інтерес до Таїланду та Куби. Провідні туроператори в цілому підтверджують ці тенденції.

Українські канікули

Українці мали нагоду скористатися святами і відкрити для себе власну країну, обравши маршрут відповідно до індивідуальних смаків. За словами мандрівників, архітектура Львова має схожі риси з такими європейськими містами, як Прага, Відень, Краків. Львів’яни пишаються традиціями свого старовинного міста та із задоволенням розділяють цю особливу атмосферу з приїжджими. У цю пору в місті було безліч культурних подій. Традиційно відбувся фестиваль «Львів — столиця ремесел». Свято приурочене до святкування 1 Травня. «Пасхальні свята в Львові» розтягнулися з 1-го по 5 травня. У рамках святкування «Днів міста Львова» відбувся фестиваль етно-джазової музики «Флюгери Львова» і веселе свято — «День Батяра», яке щороку збирає до міста безліч туристів.

Поціновувачів історичного календарного туризму 9—12 травня зібрав «Середньовічний Хотин», де відбувся фестиваль у Хотинській фортеці. Лицарі з України, Росії, Білорусі та Польщі билися один на один, групами п’ять на п’ять та «всі проти всіх». Також у рамках програми відбулися кінні битви. Під час свята гостей розважали концертами фолк-груп, конкурсами костюмів і зброї. У середньовічній таверні відвідувачів годували стравами, приготованими за старовинними рецептами. На ярмарку пропонували прикраси, відтворені згідно із знахідками Х сторіччя.

Прибічники еко-туризму побували на острові Обірок, заснованому відомим українським «мандрівни­ком на табуреті» Леонідом Кантером. У м. Бахмачі Чернігівської області він придбав декілька будинків і оселився там зі своєю сім’єю і близькими друзями. Щороку з 3-го по 5 травня тут проводиться фестиваль «ХЛІБ». До програми фестивалю традиційно входили обробка землі, сіяння хліба, приготування пасок.

Ті, кому не вистачало адреналіну на робочому місці, вирушили в українську пустелю — «Олешковські піски». На відстані тридцяти кілометрів від Херсона знаходиться другий за величиною в Європі пустинний масив. З настанням теплих днів любителі подорожей на велосипедах прокладають маршрути через цю територію. «Черемош-Фест» зібрав адептів ак­тивного відпочинку 11—12 травня. Це — фестиваль туристичної культури в селі Криворовня на Івано-Франківщині. Багато музики, піші, велосипедні та кінні прогулянки, майстерні народних ремесел, сплав по річці — далеко не повний перелік можливостей гостей заходу. Крім того, цього року на фестивалі було встановлено рекорд — ковалі виготовили справжню дримбу — гуцульський музичний інструмент — заввишки 1,8 м.

Дендропарки — також були улюб­леним місцем відпочинку українців у період травневих свят. Дендропарк «Софіївка» традиційно привертає увагу туристів попри пору року. Цей ансамбль було створено графом Потоцьким для своєї красуні-дружини Софії. Розташовується унікальний парк біля міста Умань Черкаської області. Українці, яких надихає природа, відвідали Ужгород. Наприкінці квітня в цьому місті розцвіла одна з найбільших алей сакур у Європі. Окрім сакур, у місті розквітли японська айва, магнолія та яблуні. Привертає увагу гостей також старовинний замок, який розташувався на живописній горі.

Тож з новими силами та враженнями після тривалих святкувань українське бізнес-середовище поступово входить у звичний темп.

Баланс інтересів

Ірина Куркіна,
партнер ЮК Viva Lex 

Враховуючи потреби наших клієнтів, юридична компанія Viva Lex працювала у травневі свята в такому режимі: 3, 7, 8 та 10 травня — повний робочий день з 9.00 до 18.00.

Незважаючи на те, що в Україні передбачалися вихідними 3 та 10 травня, ЮК Viva Lex працювала повний робочий день. Нам вдалося знайти оптимальний баланс інтересів між співробітниками та клієнтами, тому кожний встиг і добре відпочити у межах України, при цьому підтримувати зв’язок з нашими клієнтами, навіть у святкові дні, і добре попрацювати.

За межами країни у рамках працьовитих вихідних відпочили деякі співробітники ЮК Viva Lex відвідали мальовничу Грузію. Труднощів під час планування поїздки до дружелюбної країни не виникло, а залишилися не тільки гарні фотокартки, а й налагоджені бізнес-стосунки, бо наші співробітники і на відпочинку залишаються юристами та адвокатами нашої компанії, тож де б вони не були — завжди підтримують імідж ЮК Viva Lex. Свій відпочинок ми намагаємося спланувати таким чином, щоб була перерва між судовими засіданнями та при цьому був постійний зв’язок з клієнтами. Адже деякі питання та проблеми виникають і під час вихідних.

Формат відпочинку на свята був комплексним, адже й у межах України та Донецької області можливо відпочити і тілом, і душею. Наприклад, деякі співробітники встигли відпочити у «Форест парку», гуляючи Великоанадольським лісом, інші колеги відвідали Автономну Республіку Крим, відпочивши на морському узбережжі, а деякі займалися активним спортом, щоденно подорожуючи велосипедом.

На ефективності праці співробітників свята позначилися добре, мабуть тому, що не було в ЮК Viva Lex тривалого відпочинку, але його було достатньо для спілкування з родиною та близькими, отримування гарних вражень від природи нашої великої країни та погоди, яка була на свята. Тож наші працівники залишилися в працьовитому тонусі, чим порадували клієнтів.

-->