№05 Травень 2013 року → У вільний час

Особистий погляд: Закодоване послання

Ніка ГЛАЗУНОВА

Леонардо да Вінчі — один з найбільших винахідників, художників і мислителів. Він був визнаним художником і скульптором епохи Відродження, талановитим інженером і вченим. Ближче ознайомитися з постаттю митця можна на виставці «Геній да Вінчі», яка проходить у м. Києві

«Геній да Вінчі» — найсучасніша і найбільш повна колекція робіт Леонардо да Вінчі, яка, подорожуючи світом, розповідає сучасникам про найбільшого генія людства, який прожив настільки дивовижне життя. На експозиції представлено більш ніж шістдесят макетів машин і механізмів, побудованих завдяки розшифровці записників (Codici) да Вінчі.

Леонардо да Вінчі народився 15 квітня 1452 року поб­лизу містечка Вінчі у Тяганні. У чотирнадцять років пішов учнем до майстерні одного із найшанованіших художників того часу Андреа ді Чіоне. З 1466-го по 1476 рік да Вінчі працював у майстерні Верроккіо разом з іншими відомими художниками, такими як Перуджіно і Боттічеллі.

Природне натхнення

У ті часи художники були справжніми ремісниками, що вимагало наявності у них різноманітних технічних знань і навичок. Леонардо не був високо освіченою людиною за загальноприйнятими мірками того часу. Він не вивчав грецької мови або латини, а навколишній світ пізнавав, не вивчаючи підручники, а просто спостерігаючи, порівнюючи і роблячи висновки. Ці методи згодом він використовуватиме впродовж життя.

Леонардо був зачарований вивченням природи та її принципів. Його непокоїли питання співвідношення світла і тіні. Будучи невтомним спостерігачем, намагався знайти відповіді на питання за допомогою нарисів і креслень своїх винаходів, для втілення в життя яких людству знадобиться сторіччя. Свої наукові спостереження він використовував для збагачення художніх, музичних дисциплін і скульптурної справи.

Да Вінчі був також відомий як військовий інженер. Він став винахідником прототипу сучасного танка, кулі і дивних за своєю конструкцією мостів. Він мріяв про створення «Ідеального міста», із здоровим довкіллям, для порятунку міст від епідемій чуми. Леонардо передбачив відкриття автомобіля й удосконалив шарикопідшипник та систему передач. Створив ескіз механізму першого робота і став одним із перших картографів. Також Леонардо був одним із перших анатомів. Окрім цього, сфера його інтересів поширилася на геологію, астрономію і гідравліку.

Виставка, представлена в м. Києві, створена при партнерстві римського музею Il Genio di Leonardo da Vinci та австралійської компанії Grande Exhibitions, включає понад 65 механізмів і технічних розробок да Вінчі. Переважаюча частина макетів виготовлена у натуральну величину з використанням технологій і матеріалів, які застосовувалися в епоху майстра в XV сторіччі: дерева, металу, бавовни, полотна, вірьовок. Сучасні вчені втілили ідеї генія і відтворили планер, парашут, гвинтокрил, автомобіль, підводний човен, танк і багато чого іншого. Головне завдання організаторів полягало в створенні виставки, здатної зібрати весь накопичений да Вінчі досвід під одним дахом і зробити це так, щоб колекція мала змогу подорожувати найбільшими містами світу, тішачи око глядача. З творчої спадщини да Вінчі, на жаль, збереглося не так уже й багато. Уцілілі роботи Леонардо прикрашають найбільші музеї в різних містах світу і не знімаються з їхніх стін. Більше того, деякі оригінали, як, наприклад, «Вітрувіанська людина», вважаються безцінними, і внаслідок крихкості матеріалу не можуть бути виставлені на показ широкій публіці.

Зашифровані винаходи

Працюючи в тісному тандемі, компанія Grande Exhibitions і фонд Anthropos Association створили унікальну виставку генія да Вінчі. Група італійських експертів, на чолі з Модесто Веччіа, фахівцем з творчості Леонардо, впродовж десяти років займалася розшифровкою кодексів да Вінчі для того, щоб відтворити придумані ним апарати і механізми, які й послужили темою для цієї виставки. Були досконально вивчені записники Леонардо, його малюнки та замітки. Для цього від експертів було потрібне знання флорентійського діалекту того часу, вміння розуміти непростий почерк да Вінчі й аналізувати його загадкові малюнки.

Фахівцям також належало розібратися в дзеркальному листі Леонардо, піддати ретельному аналізу всі 6 000 сторінок рукописів, оскільки креслення деяких проектів да Вінчі містили спеціально допущені ним помилки, що було своєрідним захистом авторських прав художника. Витончені помилки, неточна інформація, неповні коментарі до малюнків, написані автором частково на одній сторінці, частково на чернетках, що не мають відношення до описуваного ним винаходу, — все це вкрай ускладнювало роботу над дослідженням рукописів да Вінчі. На основі зроблених розшифровок було відтворено понад 120 різних пристроїв і апаратів да Вінчі.

Нові кольори «Мони Лізи»

Виставка стала не просто колекцією винаходів, а також вмістила інші роботи да Вінчі, що повною мірою розкривають глядачеві масштаб його генія. Виставка містить репродукції найбільш відомих його картин, дивні збірки анатомічних малюнків, знаменитий повномасштабний малюнок фрески «Битва при Ангіарі», а також пізнавальні 3D версії таких шедеврів, як «Мона Ліза», «Таємна Вечеря», «Вітрувіанська людина», «Кінь Сфорца».

У розділі «Секрети Мони Лізи» представлена робота французького інженера Паскаля Котте, захопленням усього життя якого є вивчення картини «Мона Ліза» і питань її консервації, що призвело до винаходу передової 240-мегапіксельной мультиспектральної фотокамери, за допомогою якої вдалося розкрити початковий вигляд і оригінальні кольори Джоконди. Наприклад, глядачі вперше можуть насолодитися оригінальним кольором фарб «Мони Лізи» Знімки представили картину в первозданному вигляді, якою її бачили сучасники Леонардо: піднебіння кольору лазуриту, тепло-рожевий колір шкіри Джоконди, гори, що виразно промальовані, зелені дерева…

Виставка працюватиме до 14 липня на території НСК «Олімпійський».

-->