Опитування: Учись, студенте!
Студенти правничих факультетів зацікавлені у проходженні стажування в юридичних фірмах так само, як і самі фірми
Літо — найкраща пора для студентів, які прагнуть здобути практичні знання. Зважаючи на це, в багатьох українських юрфірмах у цей час діють спеціальні програми для майбутніх правників. Тож «УЮ» поцікавився, як потрапити на стажування до юридичної фірми, за якими критеріями проводиться відбір студентів, які програми для студентів підтримують юридичні фірми та яку користь вони отримують від такої співпраці.
Головне — бажання
Денис БУГАЙ,
адвокат, партнер ЮК «Ващенко, Бугай та Партнери»
Щоб потрапити на стажування до нашої компанії, кандидат у стажери, перш за все, повинен мати час та достатній рівень юридичних знань. Зважаючи на це, ми розглядаємо кандидатури тільки після третього курсу. Крім того, успішний кандидат повинен вміти користуватися офісною технікою. Але найголовнішою вимогою, звичайно, є бажання вчитися, працювати і зробити щось корисне для компанії.
По-перше, стажування: у нас практично завжди відкриті вакансії для стажерів. По-друге, вже четвертий рік поспіль для студентів юридичних закладів ми проводимо конкурс наукових робіт з питань державного управління. Крім того, наші юристи та партнери беруть активну участь як доповідачі на різних студентських конференціях та в майстер-класах.
Стажери, які проходять стажування в нашій компанії, здобувають насамперед навички складання юридичних документів та засвоюють основи представництва інтересів у судах. Якщо стажування відбувається під час виборчого періоду, вони мають змогу набути ще й досвіду участі у виборчому процесі.
Упевнений, що вдале стажування протягом місяця-двох може спричинити якісні зміни в навичках і вміннях майбутнього юриста. У нас дуже багато позитивних прикладів серед наших стажерів. Частина з них знайшли своє перше місце роботи в нашій компанії. Інші працюють юристами в провідних компаніях України. Ми пишаємося такими стажерами, як Марія Царева, яка перемогла у конкурсі Фонду Віктора Пінчука і нині перебуває на навчанні в одному з провідних юридичних вишів Європи, та Оксана Матіяш, яка отримала нагороду «Найкращий оратор» у II Національному конкурсі з міжнародного арбітражу під егідою Європейської палати.
Гарантовані можливості
Тетяна КУЧЕРУК,
HR-менеджер ЮФ Sayenko Kharenko
HR-стратегія нашої юридичної фірми орієнтована на розвиток персоналу всередині фірми, саме тому ЮФ Sayenko Kharenko приділяє особливу увагу молоді. Переважна більшість юристів та старших юристів нашої фірми розпочинали свою кар’єру в ЮФ Sayenko Kharenko як інтерни й на сьогодні досягли неабияких професійних успіхів.
Програма стажування в нашій компанії діє вже шість років. Завдяки цій програмі щороку найкращі студенти юридичних факультетів мають можливість застосувати здобуті в університеті теоретичні знання на практиці, ознайомитися з роботою юристів різних практик та, можливо, визначитися з напрямком власної спеціалізації. Наша програма стажування особливо популярна серед студентів. Незважаючи на те, що відбір інтерна відбувається так само, як і відбір постійного працівника (процедура відбору включає тести та кілька раундів співбесід), ми одержуємо величезну кількість резюме, що створює середній конкурс десятеро заявників на одне вакантне місце інтерна. Подібну популярність зумовлено таким: програма стажування у нашій фірмі діє протягом усього року, а не лише влітку, й інтерни ЮФ Sayenko Kharenko отримують конкурентну заробітну плату, тоді як більшість подібних програм, які пропонують юридичні фірми та інші установи, є безоплатними.
Наповнення програми стажування є максимально гнучким. Ми формуємо програму індивідуально з огляду на мету інтерна та потреби фірми. Більш привабливою, порівняно з іншими подібними програмами, нашу програму стажування робить гнучкий графік роботи та термін програми, а також різнопланові й складні юридичні завдання.
Ми надаємо можливість студентам поєднувати навчання з практикою, працюючи по декілька годин у день або у вихідні. Це робить нашу програму більш гнучкою порівняно з подібними програмами інших юридичних фірм. Графік роботи інтернів погоджується із старшим юристом, який керує конкретним проектом та, відповідно, стає наставником для новачка.
Термін програми може бути різним і залежить, передусім, від можливості студента успішно поєднувати навчання в університеті та практику в юридичній фірмі. ЮФ Sayenko Kharenko не є прихильником короткотермінових стажувань, що тривають декілька тижнів. На наше глибоке переконання, студент не встигає за два тижні повністю розкритися та продемонструвати ті знання і навички, які є ключовими в роботі юриста. Саме тому ми пропонуємо стажуватися в нашій фірмі мінімум два-три місяці — це гарантує студентові можливість побачити повний цикл роботи над проектом, попрацювати з юристами різних практик та визначитися зі своєю майбутньою спеціалізацією. Переваги такого підходу для фірми очевидні: ми маємо змогу оцінити не лише ті знання та навички, з якими студент прийшов, а і його потенціал — як швидко засвоюється нова інформація, чи здатен працювати над власними помилками, його сильні та слабкі сторони.
З першого дня у фірмі інтерн залучається до справді юридичної роботи: виконує пошук інформації щодо проекту на замовлення юристів, здійснює аналіз нормативно-правової бази, працює з внутрішньою базою юридичних документів, здійснює їх переклад англійською мовою, готує короткі юридичні висновки щодо окремих юридичних питань. Кожен інтерн отримує якісний зворотний зв’язок щодо результатів виконаних ним завдань від старших колег, що допомагає йому вдосконалювати свої навички та професійно розвиватися.
Від студента до професіонала
Людмила СОЛОП,
радник Gryphon Investment Consulting Group
Не секрет, що більшість роботодавців, обираючи між хорошою освітою та яскравим досвідом, оберуть кандидата і з якісною освітою, і з досвідом. Саме тому в Gryphon Investment Consulting Group два роки тому було прийнято рішення про започаткування програми стажування «Від студента до професіонала», яка надає можливість студентами не лише ознайомитися з особливостями функціонування юридичного бізнесу, але й набути практичного досвіду юридичної роботи, беручи участь у реалізації проектів під керівництвом досвідчених юристів компанії. Участь студента-правника у програмах стажування рейтингових юридичних компаній не лише дозволяє поліпшити резюме, але й може стати реальним трампліном у побудові юридичної кар’єри. Адже програма стажування — це не лише внесок юридичної компанії в розвиток правничої професії та посилення правової спільноти, але й хороша можливість поповнити кадровий склад талановитими та перспективними молодими правниками.
У Gryphon Investment Consulting Group підходять до питання відбору претендентів на участь у стажуванні з позиції зацікавленості конкретного студента у розвитку в напрямках пріоритетних правових практик компанії, а також потенційної готовності сьогоднішнього студента скористатися наданою йому можливістю розпочати будувати власну кар’єру. Тому, окрім вимог до академічної успішності, при відборі кандидатів на стажування ми неодмінно звертаємо увагу на його людські якості, рівень самомотивації, бажання та готовності розвиватися, брати на себе відповідальність за власне життя.
Хто стукає, тому відкриють!
Юлія ПАТІЙ,
керівник департаменту із розвитку АО AVER LEX
Ми в компанії дотримуємося основного принципу щодо стажерів: хто стукає, тому завжди відкривають. Основний критерій, за яким здійснюється відбір студентів до АО AVER LEX, — любов до права та бажання навчатися. Не є важливим, студент це другого чи п’ятого курсу, Червоного корпусу (КНУ імені Тараса Шевченка) чи КПІ. Сама лише майстерність подання резюме та мотиваційного листа, наполегливість — це вже перші ознаки наявного потенціалу майбутнього правника.
За відносно нетривалий період існування об’єднання ми оголошували стажування офіційно лише одного разу, але наразі маємо чергу потенційних стажерів на наступні півроку. Вбачається, що така «популярність» викликана після низки студентських проектів, які ми проводили за ініціативи об’єднання та за сприяння Ліги студентів АПУ (серія муткортів, написання процесуальних документів тощо).
Відкриваючи стажування, ми, перш за все, хочемо надавати, а не отримувати певну вигоду для себе. Найкращим результатом проходження стажування є реальні здобуті знання стажерів, отримання задоволення від корисно проведеного часу.
Компанії повинні пам’ятати, що, беручи студентів на стажування, вони насамперед беруть на себе величезну відповідальність, адже перший досвід не забувається ніколи. Якщо працювати на юридичній ниві є справжнім покликанням сьогоднішнього студента, важливо розкрити це розуміння, дати йому можливість спробувати «живі» проекти, долучитися до реального процесу, поділитися своїм професійним досвідом та дати поради щодо можливостей професійного розвитку.