Репортаж: Користь в оренду

Максим СИСОЄНКО

З розвитком АПК питання земельних відносин в Україні набувають дедалі більшої актуальності. Про те, як впливатимуть нові правила оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та яким чином позначаться обмеження орендного землекористування в контексті антимонопольного законодавства, йшлося на засіданні круглого столу «Перспективи орендного землекористування в АПК», який відбувся 26 вересня 2013 року в прес-центрі «ЛІГАБізнесІнформ». Участь у дискусії взяли представники державних органів, правники, експерти та учасники агроринку.

Відкриваючи роботу круглого столу, почесний президент ЮК Jurimex Данило Гетманцев зазначив, що проблема орендного землекористування є найбільш актуальною в аграрному праві та найпоширенішою в юридичній практиці. Вис­ловлену думку підтримав народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Григорій Смітюх, який зазначив, що порушене питання необхідно розглядати винятково в контексті інших проблем, що стосуються земельних відносин, у тому числі в площині реформи ринку землі.

Говорячи про судову практику спорів в агросекторі, суддя, секретар пленуму Вищого господарського суду України Геннадій Кравчук зупинився на проблемних питаннях застосування законодавства про оренду землі, а також на практиці розгляду спорів господарськими судами. Пан Кравчук зазначив, що найбільше проблем виникає в питанні підсудності спорів, пов’язаних з орендою земель сільськогосподарського призначення. Відсутність єдиної позиції в цьому питанні доз­воляє недобросовісній стороні судового спору маніпулювати підсудністю справи.

Натомість начальник відділу з роботи із громадянами та юридичними особами департаменту державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Олександра Маломуж запевнила присутніх, що велика частина проблем у питанні реєстрації земель сільськогосподарського призначення вже усунута. Продов­жуючи тему реєстрації земельних ділянок, директор департаменту землеустрою, використання та охорони земель Державного агентства земельних ресурсів України Олександр Краснолуцький підкреслив, що з початку року Держземагентству було виділено 200 млн грн на проведення інвентаризації двох мільйонів гектарів землі державної власності, що, за його словами, дасть змогу спростити процедуру оренди земельних ділянок.

Про те, які питання виникають під час продажу права оренди земель сільськогосподарського призначення, розповів партнер ЮК Jurimex Олександр Шишканов. На думку юриста, використання такого права дозволить прискорити і здешевити процедуру передачі прав оренди земельної ділянки, проте використання цього механізму приховує певні ризики, зокрема податкові. Продов­жуючи тему оподаткування, юрист ЮК Jurimex Наталія Бойко розповіла про останню практику Верховного Суду України щодо права податкових органів донараховувати суми податкових зобов’язань з аграрної плати за земельну ділянку на підставі збільшення розміру земельного податку.

Друга сесія круглого столу, на якій учасники обговорили питання обмеження землекористування в контексті антимонопольного законодавства, розпочалася з виступу юриста ЮК Jurimex Марії Поліщук, яка перелічила критерії, за якими АМКУ визначає монопольне становище на оренду земельних ділянок у межах певного регіону. Доповідач зазначила, що є два способи зловживання монопольним становищем: нав’язування натуральної форми орендної плати, якщо договором оренди передбачена можливість розрахунку грошовими коштами; встановлення орендної плати в договорах з селянами менше 3 % від нормативної грошової оцінки.

Вельми цікавою виявилася статистика, наведена координатором напряму аграрної політики проекту USAID «АгроІнвест» Олександром Муляром. Зокрема, за результатами проведеного опитування власників земельних паїв та оренди земельних ділянок, понад 32 % власників паїв ніколи не бачили своїх земельних ділянок, а 24 % — не проживають у місцевості, в якій розташований їхній земельний пай; лише 9,9 % знають нормативну оцінку своїх земельних паїв, понад 66 % власників незадоволені рівнем орендної плати. Щодо спорів у цій галузі, то понад 43 % спорів виникають з орендодавцями, а трохи більше 20 % — з органами влади.

І все ж агросектор України залишається однією з найбільш привабливих галузей для інвесторів. За словами аналітика Української аграрної асоціації Мар’яна Заб­лоцького, організація, яку він представляє, розробила законопроект про оренду землі, альтернативний законопроекту Держземагентства. У запропонованому законопроекті йдеться, зокрема, про 12-річний мінімальний строк оренди, що, за словами пана Заблоцького, дасть змогу захистити землі від неналежного використання і врахувати сівозміну. Також у зазначеному проекті закону пропонується менше обмежень, ніж є у нинішньому законодавстві.

Підбиваючи підсумки, учасники круглого столу відзначили користь проведення подібних заходів, адже чим більше думок буде почуто, тим зрозумілішими будуть відповіді на проблемні питання.

-->