International: Житниця Європи

Алеся КОСМИНА

Лондонські офіси європейських фірм, у більшості своїй створені з маркетинговою метою, потроху стають повноцінними представництвами і приносять більше прибутку, ніж «домашні»

Британський юридичний сектор є однією з тих галузей, що завжди демонструє прибуток. І це не дивно, враховуючи обсяг фінансових потоків, які проходять через Лондон. Глобальним фінансовим центром його робить гарно структуроване ділове середовище, адекватне податкове законодавство та загалом дружнє для бізнесу правове регулювання. Тому чимало великих компаній, у тому числі й бажаних для юристів фінансових установ, мають тут свої представництва. А коли Лондон став провідним центром міжнародного арбітражу, переваги від наявності там офісу для юридичної фірми стали безспірними.

Тож заради пошуку нових клієнтів та утримання старих фірм з усього світу намагаються так чи інакше наб­лизитися до Сіті, зокрема, відкриваючи там свої представ­ництва, — сьогодні у Лондоні нараховується понад 200 офісів іноземних юрфірм. Тим більше, що відкрити своє представництво іноземній фірмі у столиці Великої Британії досить просто, особливо після прийняття у 2007 році Закону про юридичні послуги (Legal Services Act).

Особливе місце на британському юридичному ринку сьогодні займають сусіди по континенту — європейські юридичні фірми. Їхні офіси відкривалися здебільшого для підтримки вже існуючих клієнтів, які мали інтерес у Лондоні, і для того, аби встановити зв’язки з місцевими юридичними компаніями, що могли б у разі необхідності передати клієнта для обслуговування у «домашній» юрисдикції європейців. Утім, з часом виявилося, що представництва самі, без залучення місцевих партнерів, знаходять клієнтів та стають усе більш прибутковими. У коментарях британському виданню The Lawyer представники лондонських офісів фірм з Бельгії, Німеччини, Іспанії, Італії та інших зізналися, що їхні представництва почуваються наразі досить упевнено, оскільки роботи у Сіті справді вистачає на всіх.

Клієнтський капітал

Після літнього уповільнення восени лондонська ділова активність підвищилася, що одразу ж відобразилося на обсязі роботи юридичних фірм. Навіть попри економічні проблеми, які наразі постають перед їхніми домашніми юрисдикціями. Хоча цілком можливо, що саме через економічні негаразди інших європейських країн Лондон закріпив торік свою позицію юридичного центру.

Португальська Miranda та італійська Legance на сьогодні є останніми європейськими юрфірмами, що відкрили офіс у Лондоні. Miranda — у березні, Legance — у травні цього року. Інші юрфірми просто оголосили про суттєве посилення своїх представництв. Так, іспанська фірма Cuatrecasas  Pereira «замінила» одного партнера на двох, а італійська Bonelli Erede Papplardo та німецька Hengeler Mueller додали по одному новому партнерові у свої британські офіси. Французька ж Gide Loyrette Nouel, яка у листопаді відзначає десяту річницю у Сіті, взялася за серйозні зміни у роботі представництва.

Усі фірми сьогодні говорять про те, що важливість лондонського офісу для них ніколи не була більшою, аніж сьогодні. А «новачки», які з’явилися на ринку тільки цього року, говорять у першу чергу про можливість отримання доступу до клієнтів. За словами керівника лондонського офісу португальської Miranda, наявність офісу в Лондоні значно спрощує багато речей, адже клієнти завжди хочуть мати юриста, з яким можна поговорити особисто. А лондонський партнер італійської Legance зауважує, що фірма вже мала чимало клієнтів у Лондоні і відкриття тут офісу вивело відносини на новий рівень.

Причини, через які клієнти європейських юрфірм масово подаються до Лондона, банальні — вдома економічна ситуація залишається ще досить складною, тож потрібно рухатися туди, де зосереджено якомога більше фінансів. Особливо лондонський ринок приваблює інвестиційних банкірів та фонди приватного акціонерного капіталу. Звичайно, що європейські юрфірми сьогодні відряджають до британських офісів партнерів, які спеціалізуються саме на цьому.

Хоча Німеччина не потерпає від економічних негараздів, так само як і Італія, приватний акціонерний капітал є також пріоритетним напрямом і для Hengeler Mueller. Заради посилення цієї практики лондонського офісу в серпні цього року туди був відряджений новий партнер. Наразі фірма бачить чималий потенціал для великої кількості роботи для місцевих фондів, яку може робити лондонський офіс. Крім того, невеликі фонди приватного акціонерного капіталу цікавляться і Німеччиною.

Загалом приватний акціонерний капітал є наразі ключовою практикою для Hengeler у Лондоні через спад в інвестиційно-банківській дія­льності — британські інвестиційні банки більше не займаються так активно фінансуванням у Німеччині, тільки розв’язують певні проблеми, що залишилися із минулого. У той же час є чимало американських фондів, які або повертаються знову до Європи, або ж з’являються тут уперше. І часто вони спершу з’являються у Лондоні, який вабить їх, у тому числі, і як європейський центр, — через нього можна потрапити і до інших цікавих ринків, одним з яких сьогодні є Німеччина.

Причиною посилення лондонського офісу Cuatrecasas стала, за словами його керуючого партнера, поліпшення ситуації в Іспанії та Португалії. За його словами, інвестиційний клімат Іберії змінюється, до Іспанії заходять нові інвестиції, і сьогодні на ринку не лише малоприбуткові угоди, що спостерігалися впродовж декількох останніх років. Тож через лондонський офіс очікується залучити чимало роботи.

Нестандартний підхід

Офіси у Лондоні започатковуються європейськими фірмами і для інших цілей. Так, коли розпочалася криза, португальська Miranda звернула свою «експанську» увагу на ринки Африки, що на той час почали активно розвиватися. І саме це стало основною причиною для фірми відкрити цього року офіс у британській столиці. Сьогодні Лондон є для фірми своєрідним мостом, ще допомагає клієнтам, які знаходяться у Великій Британії, вирішувати питання в інших юрисдикціях, включаючи Португалію та Африку. Для останньої ключовими практиками сьогодні є природні ресурси, енергетика, гірська промисловість та інфраструктура. Сам офіс є представницький, так само як і офіс фірми у Хьюстоні. Він складається з одного адвоката, хоча не виключено, що згодом він може розширитися.

Відрізняється від інших і стратегія французької юридичної фірми Gide Loyrette Nouel. За останні десять років вона пережила у Лондоні злети та падіння, але сьогодні, здається, обрала правильний шлях. Цього року кількість лондонських партнерів збільшилася з 5 до 9, вони всі можуть практикувати як британське, так і французьке право, і є фахівцями із структурованого фінансування, що завжди було основним напрямом для Gide у Сіті. Нові партнери одразу взялися за справу, і ситуація поліпшилася. І хоча рішення зайнятися англійським правом є, швидше, непопулярним для європейських юрфірм, фірма стверджує, що це є необхідним для того типу угод з цінними паперами, якими займається Gide. Але конкурувати з британськими фірмами вона не збирається.

Пряме включення

Стара маркетингова мудрість говорить, що європейські фірми мають представництва у Лондоні для встановлення відносин з іншими фірмами, які могли б передати частину своєї роботи. Але сьогодні, як не дивно, більшість роботи приходить безпосередньо від самих клієнтів, особливо коли йдеться про банки. Ті ж фонди приватного акціонерного капіталу хоча й здаються міжнародними, мова не так часто йде про справді міжнародні угоди. Тож при бажанні реалізувати певний проект у німецькій юрисдикції клієнти напряму шукають у Лондоні офіс німецької юридичної фірми. Сьогодні, за підрахунками юрфірм, лише 10 % клієнтів приходять за рекомендацією партнерів.

Утім, відсутність особливої «користі» від англосаксонських колег не впливає на відносини між ними та європейськими фірмами. Останні впевнені, що підтримання дружніх та тісних відносин є необхідним, та проводять чимало часу, працюючи над ними. Особливо популярними сьогодні є британські фірми, що спеціалізуються на високих технологіях.

Головною метою більшості європейських фірм у Лондоні, безпереч­но, є розвиток бізнесу та створення видимості фірми поруч. Але останнім часом ці офіси також почали серйозно заробляти. У багатьох є достатня кількість юристів, щоб самостійно вирішити питання, не залучаючи юристів із домашніх представництв. Приміром, у лондонському офісі Hengeler на кожного партнера припадає більша кількість юристів, аніж у цілому по фірмі.

Усі опитані The Lawyer партнери мріють про підвищення статусу їхніх офісів і деякі навіть стверджують, що намагаються заохотити партнерів зі своєї домашньої юрисдикції частіше використовувати лондонський офіс як основний.

Наші в Лондоні

Українські юридичні фірми хоч і не масово, але теж представлені у Лондоні. Так, представницькі офіси є у АК «Коннов і Созановський» та МЮГ AstapovLawyers. Представлена у британській столиці також ППФ «Пахаренко і Партнери».

У 2008 році про відкриття свого представництва у Лондоні оголосила МЮФ Integrites. А з 1 листопада 2010 року фірма також стала офіційним членом Юридичного Співтовариства Англії та Уельсу, що, за її твердженням, допомагає супроводжувати транскордонні угоди будь-якого рівня складності із використанням норм та положень англійського права.

У жовтні 2013 року лондонський офіс відкрила ще одна українська юрфірма — Sayenko Kharenko. Як було заз­начено у прес-релізі, присутність ЮФ Sayenko Kharenko у Лондоні дасть змогу зміцнити ділові зв’язки фірми з широким колом європейських клієнтів, а також забезпечить комфортну роботу українського бізнесу на ринках Великої Британії та Європи. У новому офісі на постійній основі працюватиме радник Ірина Нагаєць, чий п’ятнадцятирічний дос­від включає, зокрема, супроводження найбільших українських фінансових та проектів M&A.

Лондонські офіси європейських юрфірм у цифрах

Назва компанії
(в алфавітному порядку)

Країна походження

Загальна чисельність офісу

Загальна кількість юристів

Кількість партнерів

Arthur Cox

Ірландія

13

11

2

Bonelli Erede Papplardo

Італія

13

9

3

Chiomenti Studio Legale

Італія

9

7

3

Cuatrecasas Goncalves Pereira

Іспанія

4

2

1

De Brauw Blackstone Westbroek

Нідерланди

5

4

1

Egorov, Puginsky, Afanasiev & Partners

Росія

14

8

3

Garrigues

Іспанія

6

4

1

Gide Loyrette Nouel

Франція

46

34

9

Hengeler Mueller

Німеччина

15

9

3

Houthoff Buruma

Нідерланди

10

8

2

Loyens & Loeff

Нідерланди

13

9

2

Nauta Dutilh

Нідерланди

11

8

1

Noerr

Німеччина

15

10

3

Stibbe

Нідерланди

7

5

1

Uria Menendez

Іспанія

7

4

1

Джерело: The Lawyer

-->