Тема: Ідейна боротьба

Алеся КОСМИНА

Серед основних тенденцій глобального юридичного ринку останніх років — посилення конкуренції завдяки появі альтернативних структур з надання юридичних послуг, активне використання технологій та надання клієнтам знижок на фоні стабільного збільшення погодинних ставок

Тенденції в юридичній індустрії, так само як у решті індустрій, обумовлюються двома основними чинниками — економічною ситуацією і технологіями. Усі шукають можливість зменшити витрати, збільшити прибутки, обійти конкурентів та завоювати ринок найлегшим способом.

Численні дослідження, що проводяться у головних юридичних країнах — США та Великій Британії, — демонструють декілька основних трендів.

Конкуренція між юрфірмами поступово переходить у цінову площину

Розмови про те, що погодинні ставки поступово йдуть у небуття, так і залишаються розмовами. Хоча проти несуразних рахунків, які частково зумовлені саме погодинним підходом, виступають уже навіть судді, своїми рішеннями зменшуючи їх чи не наполовину. Звичайно, деякі фірми намагаються виробити фіксовані тарифи на певні послуги, але часто це себе не виправдовує, оскільки в процесі проект може затребувати більше часу і зусиль, аніж планувалося. Крім того, більшість сучасних білінгових програм побудовано винятково на погодинній оплаті роботи, і для внесення до них змін потрібно докласти зусиль. Найчастіше альтернативні способи оплати юридичних послуг використовуються у судовій практиці.

Тож погодинні ставки живуть і не так давно подолали психологічну відмітку в 1 000 доларів (для найкращих фахівців у своїх галузях). Але поза кадром залишаються неофіційні знижки, які останнім часом щедро надаються клієнтам. Якщо говорити про пересічну американську юридичну фірму, то її партнери у середньому виставляють 635 доларів на годину, а в рахунку зазвичай просять 575 доларів. Трапляються і чималі дисконти на остаточний рахунок, що становлять від 21 % до 30 %.

З огляду на конкуренцію популярними останнім часом стали і юридичні тендери. Кожен п’ятий представник юридичного департаменту зізнається, що при пошуку юристів для виконання великого обсягу одноманітної роботи його компанія оголошувала тендер. Третина юрфірм також не приховують, що брали участь у тендерах.

Збільшується кількість альтернативних постачальників юридичних послуг

На ринку юридичних фірм масово з’являються нові гравці, які складають серйозну конкуренцію традиційним юридичним фірмам. З початку 2012 року британський ринок юридичних послуг переживає революцію, яку подекуди порівнюють з так званим Великим вибухом у фінансовій промисловості поколінням раніше. Legal Services Act (Закон про юридичні послуги), прийнятий у країні 2007 року, дозволив появу так званих альтернативних бізнес-структур (Alternative Business Structures), тобто юридичних компаній, власниками яких можуть бути не лише адвокати, а й інші особи, які не є юристами. Реєстраційні заявки до відповідного органу, Solicitors Regulatory Authority (SRA), подають не лише юридичні фірми, що прагнуть залучити таким чином додаткові інвестиції, а й інші компанії, які давно прагнули потрапити на ринок юридичних послуг. Тож у країні з’явилися такі собі «юридичні супермаркети», які мають багато офісів і надають послуги юридичного характеру швидше та дешевше, ніж це роблять звичайні юрфірми.

Конкуренцію традиційним юридичним фірмам починають складати і компанії, які раніше брали в юридичних фірм деяку роботу на аутсорсинг. Зокрема, це фірми, що спеціалізуються на роботі з документами. Вони пропонують нижчі ціни та активно залучають технології, завдяки чому виконують ту саму роботу в декілька разів дешевше та якісніше, аніж юрфірми, поступово відбираючи собі все більшу частку ринку. Усі ці компанії мають одну спільну рису — вони залучають для фінансування не юристів. Загалом вони поділяються на три категорії: компанії, які мають команди для аналізу документів та інших спеціалізованих юридичних проектів; компанії, що беруть на аутсорсинг юридичні послуги (як правило, із залученням іноземної праці); компанії, що спеціалізуються на прогнозуючому кодуванні та інших рішеннях, які ґрунтуються на технологіях та машинному аналізі.

Новітні технології приносять юрфірмам як користь, так і проблеми

Звичайно, важко переоцінити появу таких інструментів, як білінгові системи та хмарні технології (чи інші типи віддалених серверів), адже без виставлення рахунків та наявності місця для зберігання великих масивів даних юрфірмі вижити непросто. Але в той же час сьогодні з’являється багато технологічних розробок, які дають змогу займатися ще й аналізом інформації, швидко та якісно.

Сьогодні адвокатам пропонується скористатися золотою інформаційною жилою з декількох напрямів — оцінювання перспективності тієї чи іншої справи, вивчення погодинних ставок та інших особливостей білінгу конкурентів для ліпшого ціноутворення, пошук співробітників для юридичної фірми, які найбільше підходять. На думку багатьох юристів, за аналітикою в юридичному бізнесі велике майбутнє. Утім, попри позитивні відгуки про багатообіцяючий результат аналізу великих даних для юрфірм, ті, хто знайомий із технологією, знають, що це двосічний меч. Оскільки пос­лугами того самого комп’ютера, який збирає та порівнює інформацію для юридичних фірм, користуються і компанії для оцінки ринку юридичних послуг та підготовки до переговорів з юрфірмами, які шукають нових клієнтів.

На піку популярності

Судова практика залишається однією із стабільно популярних не лише в Україні, а й у всьому світі. Причинами тому є як наслідки економічного спаду, так і традиція більшість питань вирішувати через суд, тим більше, що юридичні фірми теж докладають чимало зусиль для того, щоб ця традиція не зникала. Клієнти, зі свого боку, це непогано розуміють та наполягають на перегляді рахунків, що виставляють юридичні фірми за представлення інтересів клієнтів у суді.

У 2008 році британське видання The Lawyer започаткувало рейтинг найбільших судових практик за їхньою дохідністю. Згідно з результатами рейтингу, починаючи з 2011 року, загальний дохід найкращих у судовій практиці 50 фірм щорічно збільшувався на 1,5 млрд дол. США, що становило 14 % за весь цей період. А починаючи з 2008 року, загальний дохід підвищився на 25,5 %, з 19,389 млрд дол. США до 24,35 млрд у 2013-му. Наймасштабніші судові битви сьогодні відбуваються у семи «гарячих точках» — Лондоні, Нью-Йорку, Гонконзі, Вашингтоні, Сінгапурі та Женеві.

Основними ж тенденціями розвитку глобальної судової практики останніх років є запровадження юрфірмами альтернативних схем оплати послуг, залучення фінансування для великих і дорогих судових процесів та аутсорсинг юридичного процесу.

Топ-10 юридичних фірм із судової практики (2013 рік)

Місце

НАЗВА ЮРФІРМИ

Дохід від судової практики (2012), млн дол. США

Загальний дохід фірми, млн дол. США

Кількість партнерів судової практики

Кількість юристів судової практики

1

DLA Piper

1090,8

2 423,9

539

1 850

2

Skadden

987

2 100

123

561

3

Kirkland & Ellis

901,6

1 840

358

746

4

Jones Day

900

1 500

459

1 265

5

Quinn Emanuel

835,5

852,5

188

673

6

Sidley Austin

774,5

1 489,5

332

888

7

Gibson Dunn

748,6

1 290,7

177

661

8

Morgan Lewis

676,5

1 230

215

717

9

Baker & McKenzie

653,1

2 419

233

752

10

Wilmerhale

624,1

1 076

131

712

Джерело: The Lawyer

-->