Інтерв’ю: Не бізнес-час

Клімат, за умов якого сьогодні доводиться існувати бізнесу в Україні, важко назвати сприятливим: регулярно з’являються нові схеми з привласнення чужого бізнесу та фінансів, а над головою загрозливо висить меч кримінального провадження. Про те, як сьогодні живеться вітчизняному бізнесу та юристам, які допомагають йому виживати, «УЮ» розповіли партнери ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій БОЯРЧУКОВ та Сергій АЛЄКСЄЄВ

Торік ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» офіційно відкрила декілька нових практик. Це обумовлено потребами ринку, попитом з боку клієнтів чи іншими причинами?

Сергій Алєксєєв (С.А.): Ні, у нас була дещо інша ситуація. Наша компанія займалася багатьма питаннями, проте не була поділена на практики. Тож основні напрями діяльності просто переросли у практики: кримінальну, податкову та корпоративну.

Приміром, уже тривалий час ми займалися кримінальними справами, у нас було шестеро адвокатів, але цей напрям не був окремою практикою. Те саме стосується і податкової. Фактично вона існувала, але не було окремих фахівців, які займалися б винятково податковими питаннями — ті самі фахівці займалися і стягненням заборгованості, і податковими справами. Тепер ми зробили жорсткий розподіл і виокремили податкову практику. І наразі податкова практика нашої фірми на ринку вважається сильною. Хоча, можливо, людині ззовні буде не зовсім зрозуміло, чому вона так швидко з’явилася та піднялася.

 

Як це вплинуло на вашу позицію на юридичному ринку?

С.А.: Звичайно ж, таке виокремлення практики дало можливість залучення нових клієнтів, оскільки ми опинилися в списку юрфірм, що мають, зокрема, сильну податкову практику. Крім того, свої напрями промотують сьогодні і їхні керівники. Тепер наші практики помітні усюди. Крім того, вже було декілька гучних та великих справ.

Сергій Боярчуков (С.Б.): Відзначу, що керівників усіх нових практик ми запрошували ззовні. Податкову практику очолила Людмила Джурилюк, яка раніше працювала у DLA Piper, а кримінальну — Сергій Шапов, який до того, як стати нашим співробітником, багато років займався приватною практикою. Кримінальна практика була створена наприкінці минулого року, і сьогодні у провадженні юристів справ дуже багато, навіть не вистачає робочих рук. Гадаю, найближчим часом ми приділятимемо цій практиці багато уваги.

 

І не лише ваша компанія. Практика кримінального права стала хітом року.

С.Б.: Це тому, що наша держава стає поліцейською. Багато справ є надуманими і порушуються через податкові питання. Наприклад, у податковій міліції працюють розумні люди і вони самі чудово розуміють, що рішення-повідомлення, які вони генерують, є досить сумнівними, тому платники податків успішно оспорюють їх у суді. Але завжди є надія, що хтось не матиме на це часу або ж донарахування будуть незначними, і у такому разі простіше буде заплатити. Проблема в тому, що вони намагаються тероризувати підприємства кримінальними справами про несплату податків.

С.А.: Крім того, новий Кримінальний процесуальний кодекс України дав набагато більше можливостей для захисту та поставив у рамки обвинувачення. Сьогодні реальнішим є об’єктивний розгляд кримінальної справи у суді, та й порушити справу складніше, оскільки потрібен відповідний матеріал.

С.Б.: Підвищено статус захисника, а його участь у кримінальному процесі стала більш дієвою, він може серйозніше впливати на хід слідства. Тому багато юрфірм і підхопили цю тенденцію — є і попит, і можливість реалізації. Попит без можливості реалізації теж не був би цікавим. Сьогодні все частіше можна чути про перемогу захисту в кримінальних процесах.

 

Третя ваша «нова» практика — корпоративне право. Не можна сказати, що корпоративна практика сьогодні перебуває на піку популярності. Чому саме зараз?

С.А.: Справді, з огляду на економічну ситуацію корпоративна практика великим попитом не користується. Робота є, але її мало і вона не має тієї прибутковості, що була раніше. Проте ми неодноразово говорили, що готуємо сані влітку — тож хочемо саме зараз розвити цю практику, якої у нас раніше не було. Економіка циклічна — мине два, три, п’ять років і все повернеться. На той час у багатьох юрфірмах практика M&A віддійде в минуле і на плаву залишиться лише п’ять-десять фірм. Ми хочемо бути серед них, щоб оперативно відреагувати на запити клієнтів, які до нас звертатимуться. Маємо на меті просто добре підготуватися.

 

Банківський сектор сьогодні рапортує про значне зменшення кількості проблемних кредитів. Ваша практика банківського права це відчуває?

С.А.: Усі говорять про те, що проблемні кредити скінчилися. Де їх банки беруть, ми не знаємо, але їх вистачає. Тож, за нашими прогнозами, бум проблемних кредитів триватиме ще два-три роки.

Крім того, у банківському секторі час од часу виникають й інші проблеми. Недавно мав місце цікавий спір із податковою, теж, до речі, пов’язаний із проблемними кредитами. Безнадійні заборгованості суттєво заважають банківській діяльності, тож банки абсолютно законним способом переуступають право вимоги, здійснюючи факторингову операцію. Податкова дуже обурилася через цю операцію і висунула до банків вимогу сплатити за неї великі суми податків.

С.Б.: Ця тенденція з’явилася у середині минулого року. Податкова спробувала заявити банкам, що договір факторингу є фіктивним, оскільки він укладений за 1—5 %, тобто за нікчемну суму. А тому податкова вважатиме, що банк отримав за цим договором усі свої 100 %. Відповідно з’явилися чималі податкові донарахування.

Ми захищали інтереси кількох банків у таких спорах і відстояли їх. Можемо навіть сказати, що стали піонерами, подавши перший позов, і за допомогою наших юристів була започаткована відповідна судова практика. Як тільки виграли перший процес, до нас звернулися й інші банки, тож ми оспорили декілька таких податкових рішень-повідомлень. Звичайно, певну роль відіграла й офіційна позиція голови Національного банку України, віце-прем’єра пана Арбузова, в якій йшлося про те, що податкова перегинає палицю і що це небезпечно для банківської системи. Адже для банків операції факторингу є неминучими, а позиція податкової — лише домисли. Але у будь-якому разі нам приємно, що наша податкова практика відзначилася.

 

Які ще нестандартні схеми стали знаковими для 2013 року?

С.Б.: У вересні з’явилася тенденція до відродження рейдерства в Україні. Рейдери завжди шукають якусь новаторську та коротку схему для захоплення влади на підприємстві. І ми мали справу з абсолютно новим винаходом. Йдеться про справу торговельно-виставко­вого комплексу «Глобус», яку ми вели. Захоплення ­відбулося на основі рішення Солом’янського районного суду м. Києва про поновлення Олени Морріс на посаді директора підприємства. Коли ми оскаржили це рішення в апеляційному суді, був поданий інший позов — про поновлення на посаді директора «Глобусу» іншої особи.

Правова позиція, з нашої точки зору, була абсолютно нереальною. Оскільки жінка, яка поновилася на посаді, взагалі ніколи там не працювала. І було лише троє-четверо свідків, які бачили, що вона колись там була і начебто виконувала керівні функції.

Варто відзначити адекватну та своєчасну реакцію держави. Таке у своїй практиці я бачив уперше. Практично всі компетентні організації, до яких були надіслані скарги, відреагували швидко — втрутився пан Арбузов та його антирейдерська комісія, Вища рада юстиції.

 

А загалом помітні спроби держави захистити інвесторів? І якими є ваші успіхи у захисті інвесторів?

С.А.: Реакція держави буде, лише якщо дуже голосно кричати. У випадку із «Глобусом» посол Великої Британії (власником центру є британський девелопер) збирав на прес-конференцію журналістів, також був задіяний великий німецький банк, у якого «Глобус» був у заставі. Власне, мабуть, тому наш уряд так швидко і відреагував. З іншого боку, свого часу ТРЦ «Україна», захоплення якого почалося теж із трудового спору, також був у заставі в ірландського банку, та це не допомогло.

С.Б.: Щодо другого запитання, то можу сказати, що всі іноземні інвестори, які до нас зверталися, задоволені. Жоден глобальний кейс іноземців нами не був програний.

 

Які тенденції ринку юридичних послуг можете відзначити?

С.Б.: Ми з партнером настільки занурені в проекти, що займатися дослідженнями юридичного ринку не маємо часу. Але можемо сказати, що затребуваними сьогодні є податкова та кримінальна практики. Дуже багато фірм та адвокатів, які спеціалізуються винятково на кримінальному праві, стали відомими за останній рік. Приміром, сьогодні Віталій Сердюк (та його компанія AVER LEX) — це trade mark. І таких юридичних фірм декілька.

С.А.: Відзначу також, що у сфері кримінального права ми стикаємося лише зі справжніми професіонали. Усі наші колеги, які відкрили кримінальну практику й активно її розвивають, надають, на наш погляд, послуги високого рівня.

Від 2014 року очікуємо подальшого підйому кримінальної практики та збільшення податкової практики, оскільки наша податкова й надалі шукатиме способи наповнити бюджет.

-->