Фокус: У пошуках культури

Ніка ГЛАЗУНОВА

2014 рік обіцяє бути багатим на яскраві культурні події. Про головні прем’єри в кіно, театрі, музиці, а також знакові фестивалі і гастролі — в огляді «УЮ»

Цього року Україна святкує 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка. Святкування ювілею передбачає кілька напрямів, пов’язаних з реалізацією проектів, присвячених творчості Кобзаря. У переліку гуманітарних і культурних акцій, запланованих на 2014 рік, значаться: Шевченківський міжнародний літературний конгрес (10—11 березня), Всеукраїнський Шевченківський форум «Свою Україну любити» (травень 2014 року), Всеукраїнський творчий звіт майстрів мистецтв та аматорів (січень 2014-го — березень 2015 року), гуманітарний проект «Шевченківські читання» спільно з Національною академією наук.

Театральні прем’єри

Найбільш відчутно шевченківська тема простежується по цьогорічній театральній афіші. Національний театр ім. Івана Франка готує виставу «На помості» (робоча назва) за мотивами балади Тараса Шевченка «У тієї Катерини...» (1848). Режисер і автор інсценізації — Станіслав Мойсеєв. Проект створюється паралельно з кінематографічною вер­сією. Ще одна прем’єра, присвячена Кобзареві, — вистава Національного театру ім. Лесі Українки «Завжди один» (теж робоча версія назви). Автор проекту — художній керівник театру Михайло Резникович. Не один місяць він провів, працюючи з щоденниками, листами і художніми творами Тараса Шевченка, та на основі різних текстів створив оригінальну п’єсу, близьку до жанру документальної драми. У виставі почуємо «голос» самого Кобзаря, що звучить у його поезії, прозі, листах і щоденниках. Київський академічний молодий театр теж не залишиться осторонь шевченківських днів. На початку року спільно з Національним музеєм Тараса Шевченка планується реалізувати проект «Молодий театр. Молода поезія». Художній керівник театру Андрій Білоус бачить майбутній спектакль як фестивальний, багатоетапний. На одній сцені Молодий театр хоче об’єднати зразки вічно молодої високої лірики Тараса Шевченка з творами нової генерації українських поетів — тих, хто мислить образно, поетично, пише ліричний літопис нового часу.

Увага театралів також буде прикута до робіт режисерів Д. Богомазова («Веселощі сердечні» за прозою Ю. Коваля), А. Білоус («Підступність і любов» Ф. Шіллера), О. Лісовця («Дикун» А. Кассона). У 2014 році очікуються гастролі литовського Театру націй і Meno Fortas з виставами «Калігула» та «Божественна комедія» в постановці режисера Еймунтаса Някрешюса. До Києва також приїде знаменитий лондонський театр «Глобус». Дякувати за це маємо Вільяму Шекспіру, чиє 450-річчя відзначає легендарна трупа. Гастролі «Глобуса» 205 країнами світу поч­нуться в квітні 2014 року. У Києві англійський театр покаже виставу за найбільш знаменитою п’єсою Шекспіра «Гамлет». Показ заплановано на 24 травня і буде проведено під відкритим небом.

Кіномистецтво

Наступний рік відзначений рядом довгоочікуваних кінопрем’єр. Частина з них, нарешті, дістанеться до українських кінотеатрів після прем’єрних показів на великих міжнародних фестивалях. Так, з програми Канського фестивалю цього року глядачі побачать ліричний фолк-мюзикл братів Коенів «Усередині Льюіна Девіса», а також вампірську амурну історію Джима Джармуша «Виживуть тільки коханці». Практично кожна з 18 повнометражних режисерських робіт братів Коенів ставала подією у світі кіно. Їхні фільми отримали чимало «Оскарів», а також безліч призів на найпрестижніших кінофестивалях.

З конкурсу Венеціанського фестивалю до наших екранів доберуться: останній повнометражний фільм Хаяо Міядзакі «Вітер дужчає», довгоочікувана «Теорема Зеро» Террі Гілліама і заснована на реальних подіях «Філомена» Стівена Фрірза. Багато любителів якісного кіно з нетерпінням очікують виходу на екрани першої частини нового фільму Ларса фон Трієра «Німфоманка» з Шарлоттою Генсбур у головній ролі.

У 2014 році українці побачать також творіння іншого відомого режисера Даррена Аронофскі «Ной». Картина заснована на відомій біблійній історії, в ролі знаменитого праведника, який побудував Ковчег, — Рассел Кроу. На зміну біблійним героям прийдуть персонажі коміксу. Фільм «Люди Ікс: Дні минулого майбутнього» об’єднає в собі героїв оригінальної кінотрилогії «Люди Ікс» та молодих персонажів із стрічки «Люди Ікс: Перший клас». Утім, цей рік запропонує й інші прем’єри. У липні в Україні традиційно стартує Одеський міжнародний кінофестиваль. Торік ОМКФ відвідали понад 100 тисяч глядачів. П’ятому за ліком кінофестивалю, який відкриє двері 11 липня, пророкують не менший успіх. Програма традиційно включатиме міжнародний конкурс повнометражних фільмів, позаконкурсні ретроспективи, спеціальні покази та урочисте відкриття-закриття фестивалю. Серед нововведень 2014 року — фільми напряму арт-мейнстрім (авторське кіно, яке може бути цікаве широкій аудиторії).

Звуки музики

Зарубіжний шоу-бізнес також включив Україну в графік турне. Уже анонсовані концерти таких знакових виконавців, як Пітер Гебріел та Сара Брайтман. У травні вперше до України приїде культова команда Aerosmith. Подейкують також про візит Джастіна Тімберлейка.

Цінителі високої класичної музики з цікавістю спостерігатимуть за діяльністю Кирила Петренка в Мюнхені: відомий диригент з цього сезону зайняв пост музичного керівника Баварської державної опери. Крім «Жінки без тіні» Ріхарда Штрауса, з якою Петренко дебютував в Мюнхені в новому статусі, і прем’єри оновленого «Милосердя Тита» Моцарта у травні 2014-го Маестро представить прем’єру «Солдат» класика післявоєнного авангарду Бернда Алоїса Циммермана. Заслуговує на підвищену увагу і дебют відомого російського режисера Дмитра Чернякова в Метрополітен-опера, намічений на лютий. У його постановці в Нью-Йорку вперше з 1917 року покажуть «Князя Ігоря» Олександра Бородіна.

З українських музичних подій не можна пропустити вітчизняну прем’єру ораторії «Гільгамеш» Богуслава Мартіну, яку виконує «Київська камерата» і хорова капела «Почайна». А в Національній опері України незабаром почнеться кастинг танцівників для «Анни Кареніної» у постановці Бориса Ейфмана.

До уваги любителів фестивалів. Найбільший і найпопулярніший музичний фестиваль в Європі Sziget, який щоліта з 1992 року проходить на острові Обуде в Будапешті, в 2014 році розширить свою локацію. До основного фестивалю включено додатковий, який пройде на Трухановому острові. Планується, що київський Sziget, подібно до будапештського, буде щорічним.

Бієнале та фестивалі

Очікуваною подією у сфері культури у 2014-му стане друга за рахунком Київська бієнале в «Мистецькому Арсеналі». Мега-акція з Наталією Заболотною як комісара повинна стати вітриною України для Європи та Америки. Кураторами проекту цього року погодилися стати австрійці Георг Шелльхаммер і Гедвіг Саксенхюбер. Старт арт-форуму спочатку був запланований на вересень, проте досі не заявлена тема бієнале, тому художники не можуть почати працювати навіть над концепціями проектів. Сподіваємося, що бієнале все ж таки відбудеться.

У травні в Національному ботанічному саду ім. Гришка відбудеться фестиваль сучасної скульптури Kyiv Sculpture Project. Торік фестиваль зібрав 600 тисяч відвідувачів. Крім учасників конкурсного основного проекту, Kyiv Sculpture Project-2014 представить роботи знаменитих британських художників, відібрані партнером фестивалю, найбільшим скульптурним парком Європи — Yorkshire Sculpture Park.

Восени PinchukArtCentre традиційно представить виставку двадцяти одного номінанта на премію Future Generation Art Prize 2014.

Не можемо обійти увагою також ювілей, який цього року відзначить російський Ермітаж. Як говорив його директор Михайло Піотровський, якихось особливо пишних урочистостей з цієї нагоди не планується. І подарунки, швидше за все, даруватиме сам Ермітаж: наприклад, він стане головним майданчиком європейської бієнале сучасного мистецтва Manifesta 10. Також на майбутній рік заплановано повне відкриття після реконструкції Східного крила Головного Штабу, Малого Ермітажу і другої черги фондосховища в Старому Селі з виставковими залами і аудиторіями.

-->