Книжкова полиця: Літературні успіхи
У 2013 році найбільш комерційно успішними письменниками світу стали автори вампірської саги та підліткового блокбастера. Серед українських книжок цікавість читачів викликало літописне «П’ятикнижжя» Грицька Чубая
Світовий контекст
Рейтинг найбільш високооплачуваних письменників світу очолила автор головного бестселера року «50 відтінків сірого» Е.Л. Джеймс. Роман, створений на основі вампірської саги «Сутінки», продавався рекордними темпами, завдяки чому авторка заробила 95 млн дол. США у 2013 книжковому році. Другий рядок рейтингу зайняв корифей американської белетристики Джеймс Паттерсон. Трійку лідерів за статками замикає С’юзен Коллінз, автор нового підліткового блокбастера «Голодні ігри». Найуспішнішою українською книгою визнали «П’ятикнижжя» Грицька Чубая.
Е.Л. Джеймс
дохід: 95 млн дол. США
Головний книжковий бестселер року — роман «50 відтінків сірого», на думку критиків, не відбувся б без широкого розповсюдження електронних книг. Online мільйони читачів змогли насолоджуватися романом без ризику бути осудженими, адже через велику кількість еротичних сцен недоброзичливці прозвали його «порнографією для домогосподарок».
Джеймс Паттерсон
дохід: 91 млн дол. США
Патріарх американської масової літератури — першу книгу Паттерсон опублікував у далекому 1973 році. Щоб усвідомити масштаб популярності письменника у США, досить запам’ятати одну цифру: кожна сімнадцята книга в твердій палітурці, продана в Америці, належить перу Паттерсона. Придуманий ним психолог-консультант Алекс Крос останні два десятиліття залишається одним із найбільш пізнаваних американцями літературних персонажів.
С’юзен Коллінз
дохід: 55 млн дол. США
Автор «Голодних ігор» стрімко увірвалася у вищу лігу американської масової літератури завдяки голлівудській екранізації першої частини підліткової трилогії. Фільм зібрав у прокаті 690 млн дол. США і перетворив письменницю, в минулому сценаристку на дитячому телебаченні, у впливову фігуру масштабу Джоан Роулінг і Стефані Мейєр. На підході — друга картина на основі «Голодних ігор», у комерційному успіху якої сьогодні мало хто сумнівається.
Білл О’Рейлі
дохід: 28 млн дол. США
Відомий телеведучий Fox News віднайшов золоту жилу в літературі нон-фікшн, послідовно написавши книги «Вбивство Лінкольна» та «Вбивство Кеннеді». Обидва документальних розслідування встигли побувати на вершині рейтингів головних бестселерів США, а у вересні на прилавках з’явиться нове творіння О’Рейлі — «Вбивство Ісуса». І критики знову передрікають автору комерційний успіх.
Джанет Іванович
дохід: 24 млн дол. США
«Я мотивую себе до творчості тим, що витрачаю гроші до того, як заробляю їх, — зізналася якось Іванович. — Моє улюблене заняття — шопінг». Успіх найпопулярнішого творіння письменниці — серії детективних романів про Стефані Плам — має допомогти письменниці не турбуватися, де взяти гроші на чергову покупку.
Джефф Кінні
дохід: 24 млн дол. США
Автор дитячого бестселера «Щоденник слабака» написав уже сім книг про пригоди учнів Грега Хаффлі та Роулі Джефферсона і в листопаді випустить восьму. Остання на сьогодні частина «Третє колесо» торік була продана тиражем 1,4 млн копій. Твори Кінні пережили кілька кіно- і театральних постановок.
Нора Робертс
дохід: 23 млн дол. США
Творчий темп автора любовних і детективних романів у м’яких обкладинках Нори Робертс вражає. 2013 року авторка продала більше цифрових копій своїх книг, ніж будь-хто з учасників рейтингу, за винятком Е.Л. Джеймс, — 3,2 млн.
Ден Браун
дохід: 22 млн дол. США
Третій роман Брауна про пригоди професора релігійної символіки Роберта Ленгдона «Інферно» став головним світовим бестселером першої половині 2013 року: книга продана в кількості 369 000 примірників. Утім, до комерційних рекордів попередніх хітів американця — «Коду да Вінчі» і «Втраченого символу» — «Інферно» поки ще далеко.
Даніела Стіл
дохід: 26 млн дол. США
За 40 років письменницької кар’єри Даніела Стіл опублікувала близько 128 творів, тобто в середньому більш ніж по три нових книги на рік. Її авторське портфоліо — в основному жіночі романи, але є й дитяча література, і нон-фікшн, і навіть збірка віршів. У сукупності по всьому світу продано понад 60 млн примірників книг Стіл.
Стівен Кінг
дохід: 20 млн дол. США
Не найбільш «плідний» з учасників рейтингу, Стівен Кінг, проте, залишається в ТОП-10 списку найбільш високооплачуваних письменників світу. Торік він став сценаристом шалено популярного серіалу Стівена Спілберга «Під куполом», а шанувальники таланту автора з нетерпінням чекають на вихід сиквела знаменитого хоррора «Сяйво» — книгу буде опубліковано наприкінці вересня.
Українська повістка
В Україні «Найкращу книгу року» традиційно визначали на Форумі видавців. Першість цього року поділили три видання, лауреатами стали 19 з понад 390 учасників
Журі традиційного для Форуму видавців конкурсу «Найкраща книга року» цього разу мало клопіт з вибором. У результаті володарями гран-прі стали одразу три видання. Усього лауреатів — 19. Але ще 390 учасників, на яких не вистачило призів, заслуговують на головну відзнаку — увагу читачів.
1. «П’ятикнижжя».
2. «Фізика майбутнього».
3. «Малевич».
4. «Гуцульські світи: Лексикон».
5. «Українська Поетична Антологія».
6. «Дзеркала ідентичності».
7. «Доросла Серія».
8. «Підривна література».
9. «Підручник із журналістики».
10. «Імператор усіх хвороб. Біографія раку».
«П’ятикнижжя»
Грицько Чубай
Абсолютно всі тексти, що увійшли до книги, не були редаговані: це сканована версія рукописів та перших машинописних копій. Формат, манера оформлення, кольорова гамма палітурки і навіть колір паперу на 100 % відповідають задуму Грицька. Під палітуркою можна знайти унікальні фотографії з родового архіву Чубаїв, а також фрагменти його листів. Передмову до «П’ятикнижжя» написав легендарний поет Кость Москалець, а післямову — Олег Лишега, друг покійного поета.
«Фізика майбутнього»
Мічіо Кайку
«Фізика майбутнього» — це третя книга Мічіо Кайку, переклад та видання якої здійснює львівське видавництво «Літопис». Кайку досліджує, як три великих наукових революції — квантова механіка, біогенетика і штучний інтелект — змінять наше життя в наступному сторіччі. Книжка базується на інтерв’ю з понад 300 провідними науковцями світу. Восьмеро з них є лауреатами Нобелівської премії. Переклад світового бестселера українською мовою здійснила Анжела Кам’янець, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка.
«Малевич»
Жан-Клод Маркаде
Жан-Клод Маркаде — один з найбільш авторитетних у світі дослідників авангардного мистецтва, музейний куратор, доктор літературознавства. Його монографія «Малевич» вирізняється з-поміж інших акцентом на зв’язку Малевича з Україною та пояснює природу його «малярської поетики»: «Українська стихія проникла назавжди в людське й художнє єство Малевича — це і природа, і побут, і колірна гама».
«Гуцульські світи: Лексикон»
Наталія Хобзей, Тетяна Ястремська та ін.
У книжці зафіксовано лексику гуцульських говірок ХІХ-ХХІ сторіч. Джерелами стали етнографічні матеріали, матеріали Картотеки словника гуцульських говірок та власні експедиційні записи авторок. У книзі подано не тільки тлумачення багатьох, часом уже призабутих слів, сталих словосполучень, фразеологізмів, прислів’їв та приказок, а й міні-тексти, які дають змогу ознайомитися із таємничими гуцульськими світами.
Серія «Українська Поетична Антологія»
Серія поетичних збірок ключових для сучасної української літератури авторів: Ліни Костенко, Тараса Мельничука, Віктора Неборака, Миколи Вінграновського та Юрія Андруховича. Це — обтягнені тканиною невеличкі томики поезії, які так приємно брати до рук.
«Дзеркала ідентичності»
Наталя Яковенко
До нової книги Наталі Яковенко увійшли вибрані статті про формування ідентичності особливості світосприйняття, концепції «правильної» влади і шляхетського обов’язку в Україні раннього модерну. Колективна ідентичність химерно і безмежно варіативно переплітається з ідентичністю персонального чи групового типу. У результаті свідомість людини постає як складний пасьянс, рівняння, перевантажене різного роду невідомими і змінними.
«Доросла Серія»
Серія включає досить неоднорідну добірку якісної класичної та сучасної прози як української, так і закордонної. Наразі в неї увійшло 17 книг, серед яких «Дім на горі» Валерія Шевчука, «Я обслуговував англійського короля» Богуміла Грабала, «Хронос» Тараса Антиповича, «Записки українського божевільного» Ліни Костенко, «Цинамонові крамниці» Бруно Шульца і «Ритуал» Марини та Сергія Д’яченків.