Преамбула: Угодні явища

Валерій ПОНОМАРЕНКО,
керуючий партнер ЮФ «Діспекто Лігал

Навіть після поверхового ознайомлення зі змістом Угоди про асоціацію можна зробити висновок, що під її регуляторний вплив з часом потрап­лять не лише експортери-імпортери товарів чи послуг, а й гравці винятково внутрішнього ринку України, тобто клієнти майже всіх юридичних фірм. Цілком логічно, що споживачі правової допомоги потребуватимуть належного консультування з питань змін, що наближаються.

На жаль, можна констатувати, що висококласних практикуючих фахівців з права ЄС в Україні можна перелічити на пальцях. Разом із тим я не впевнений, що закордонні колеги, які ще не присутні на теренах нашої держави, поспішатимуть це змінювати. Спроба вийти на український ринок юридичних послуг для закордонних колег у найближчі два роки, на мій погляд, стане авантюрою з невиправданими ризиками. У той же час очевидною є потреба українського клієнта в навич­ках та досвіді європейських юристів.

Припускаю, що новим маркетинговим трендом може стати відкриття національними юридичними фірмами офісів в Європі. Бачу в таких діях лише намагання правильно позиціонуватися перед клієнтами, адже існування реальної конкурентоспроможності української юридичної фірми на ринку юридичних послуг Великої Британії, Німеччини чи Франції викликає великі сумніви.

Вважаю, що над євроінтеграційними процесами українських підприємств мають працювати європейські колеги за умови залучення українських фахівців до роботи над окремими питаннями відповідних проектів, що будуть безпосередньо пов’язані з вітчизняними особливостями. Принаймні це буде актуально в найближчі декілька років, поки на національному ринку юридичних послуг не з’являться свої професіонали відповідного рівня. Тому наразі варто приділяти особливу увагу питанню тісної співпраці з європейськими юристами, а не конкурування з ними в Україні або за її межами.

-->