Репортаж: Мережа зростання

АПУ внесла низку пропозицій щодо реформування авторського права у всесвітній мережі

Законодавче регулювання захисту прав інтелектуальної власності в мережі Інтернеті не встигає повною мірою реагувати на розповсюдження незаконного контенту. Поліпшити ситуацію мають зміни до Закону України «Про авторське право і суміжні права». Саме процесам правового регулювання цієї сфери був присвячений спільний круглий стіл Комітету з інтелектуальної власності та рекламного права і Комітету з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету Асоціації правників України, що відбувся 5 серпня 2014 року.
Орієнтиром у питанні трансформації законодавства, що регулює авторське право у цифрову епоху, є США, де впродовж уже 16 років діє закон DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Як працює цей закон на практиці, зокрема яким чином відбувається видалення контенту з сайту, розповів Артем Афян, керуючий партнер АО «Юскутум».
Водночас Олексій Арданов, виконуючий обов’язки начальника відділу авторських і суміжних прав Державної служби інтелектуальної власності України, відзначив, що за основу законопроекту, який доповнить Закон України «Про авторське право і суміжні права», взято саме процедуру DMCA, так само необхідно врахувати директиви ЄС. Окрім цього, потрібно законодавчо визначити такі поняття, як «веб-сайт», «власник веб-сайту», «сервісна служба» тощо.
У свою чергу, Олена Сказко, патентний повірений, юрист ГК «Інтернет Інвест», зупинилася на відповідальності стосовно доменного імені і пов’язаним із цим ризиком зловживань. «Хочемо вилікувати руку — можемо відрізати палець», — попередила пані Сказко.
Скористатися європейським дос­відом та взяти велосипед ЄС закликала і Олена Вардамацька, юрист, голова IP/IT-практики «Вольф Тайс», яка звернула увагу на французький антипіратський «закон про три попередження».
У ході дискусії, що розгорнулася навколо законопроекту, Микита Полатайко, юрист, координатор ІТ-практики ЮФ Sayenko Kharenko, зауважив, що якщо закон буде прий­нятий, він має бути таким, що ­запрацює.
Насамкінець модератор круглого столу Юрій Охромєєв, заступник голови Комітету з інтелектуальної власності та рекламного права, завідувач лабораторії промислової власності Науково-дослідного цент­ру судової експертизи з питань інтелектуальної власності, закликав колег надати пропозиції до проекту закону.
За результатами зустрічі обидва комітети АПУ розробили рекомендації щодо змін до Закону України «Про охорону авторських та суміжних прав». Відповідний лист був направлений до Державної служби інтелектуальної власності України.
Зокрема, правники пропонують:
— привести у відповідність терміни, визначені у змінах до Закону України «Про охорону авторських та суміжних прав», з їх технічною ­суттю;
— чітко визначити осіб, що беруть участь у наданні послуг у мережі Інтернет, з визначенням їхніх прав, обов’язків та відповідальності;
— передбачити чіткий механізм порядку оперативного блокування неправомірного контенту в мережі Інтернет;
— передбачити правовий механізм розкриття даних особи, яка розміщає інформацію або сприяє розміщенню такої інформації в мережі Інтернет;
— при розробці змін до Закону врахувати положення Директиви № 2000/31/ЄС Європейського парламенту та Ради ЄС про деякі правові аспекти інформаційних послуг на внутрішньому ринку, а саме: про електронну комерцію (Директива про електронну комерцію).

-->