Репортаж: Агровектор

Максим СИСОЄНКО

Яким чином правове регулювання сприятиме розвитку українського АПК, обговорили учасники тематичного круглого столу

Розвиток агропромислового комплексу в Україні потребує створення належних умов для ведення бізнесу, насамперед у частині законодавчого регулювання. Як саме сільгоспвиробники можуть використати свій потенціал, обговорили учасники круглого столу «Актуальні аспекти правового регулювання АПК», який відбувся 19 листопада ц.р. у прес-центрі ЛігаБізнесІнформ. Організатором заходу, в якому взяли участь представники агросектора, держорганів та юристи, виступила ЮФ Jurimex за підтримки генерального медіапартнера газети «Юридическая практика».

Як зазначив на початку дискусії президент ЮК Jurimex Данило Гетманцев, найбільш актуальні питання сьогодні потрібно розглядати в частині євроінтеграції, оподаткування та регулювання земельних відносин.

Характеризуючи ситуацію, що склалася на ринку АПК, директор департаменту правової та законодавчої роботи Міністерства аграрної політики та продовольства України Ігор Чудовський зауважив, що агросектор — єдиний ринок в Україні, який цього року працює в прибуток. Головне ж завдання Міністерства, за словами чиновника, виступати модератором у процесі імплементації законодавства. Але сьогодні вітчизняні сільгоспвиробники не готові до повноцінного виходу на європейський ринок: понад 90 % виробників м’яса не відповідають вимогам ЄС, серед виробників молочної продукції ця цифра становить 66 %. «Однак Міністерство готове до співпраці на всіх рівнях. Ми допоможемо бізнесу інтегруватися в ринок ЄС», — запевнив учасників Ігор Чудовський.

Існуючі проблеми на ринку м’яса і молока відзначила також і Олена Альшанова, заступник директора департаменту тваринництва Мін­агрополітики України. Насамперед це стосується якості сировини. Проте перспективи потрібно шукати не тільки на європейському ринку, адже українські виробники, які отримали європейський сертифікат, за словами чиновниці, мають можливість виходити і на азіатські ринки.

«А от європейцям зараз завозити товари в нашу країну невигідно, зок­рема через курсову різницю, — зая­вила пані Альшанова. — Крім того, на законодавчому рівні потрібно вирішити питання, пов’язані з орендою землі».

Про те, які можливості та перспективи мають сільгоспвиробники у контексті використання режимів торгових преференцій, розповіла Ганна Антоненко, старший юрист ЮК Jurimex. За її словами, щоб пов­ною мірою ними скористатися, у сфері АПК необхідно зробити перезавантаження.

У свою чергу, Антон Поляничко, начальник відділу управління забезпечення роботи другої судової палати Вищого адміністративного суду України, розповів про особливості розгляду податкових спорів за участю сільськогосподарських товаровиробників. Одним із першочергових питань, які потребують вирішення, пан Поляничко назвав реєстрацію договору оренди. Також необхідно розв’язати проблему залишку податкового кредиту до моменту переходу в спеціальний режим і проблему заліку авансових платежів.

Як ефективно використовувати пільговий податковий режим, розповіла керівник практики податкового права ЮК Jurimex Віта Форсюк, відзначивши при цьому необхідність реформування у сфері оподаткування.

Особливу увагу з боку сільгоспвиробників привертає нормативно-правове регулювання державної реєстрації прав на землю. Так, Ольга Саєнко, начальник відділу методичного забезпечення державної реєстрації прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України, говорячи про особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, заявила, що випадки відмови реєстрації на місцевому рівні є, але у такому разі варто вдаватися до механізму судового розгляду.

Також учасники круглого столу обговорили питання зміни орендної плати за договорами оренди землі державної та комунальної власності, про особливості якої розповів партнер ЮК Jurimex Олександр Шишканов. Насамкінець партнер ЮК Jurimex Богдан Шаповал порушив питання вексельного кредитування та ставок, які можуть бути вигідні сільгоспвиробникам.

-->