Преамбула: Обопільна вигода

Микола ОЧКОЛЬДА,
керуючий партнер АК «Легітимус», адвокат

Одним із основних принципів роботи нашої компанії є побудова з клієнтом довгострокових стосунків. Тому коли ми визначаємо вартість наших послуг, завжди ставимо перед собою питання: яка вартість за цю послугу є справедливою? Відповідь на це питання залежить від багатьох аспектів, у тому числі від необхідної кількості витраченого часу, кваліфікації задіяних юристів тощо. Усе ж таки не треба забувати, що компанія займається юридичним бізнесом, а це означає, що її витрати (зарплата, оренда) мають бути покриті, а сама компанія має отримувати хоча б мінімальний прибуток.

Як показує практика, досить багато українських клієнтів — як юридичних, так і фізичних осіб — вважають, що вигідніше оплачувати пос­луги фіксованою сумою, ніж погодинно. Але ж це не завжди так. І, навпаки, іноді фінансово більш вигідно для клієнта використовувати саме погодинний, а не фіксований метод.

Також необхідно зазначити, що який би метод обчислення вартості послуг не застосовувався, все одно найважливішою його складовою є кількість витраченого часу та кваліфікація задіяних юристів.

Наша компанія використовує різні способи обчислення вартості послуг (фіксований, погодинний, комбінований). Усе залежить від того, які саме послуги надаються. Якщо ми можемо передбачити кількість витраченого часу та професійний рівень задіяних юристів, тоді можлива фіксована сума, яка може коригуватися тільки у разі суттєвої зміни завдання з боку клієнта. У разі ж якщо неможливо передбачити кількість витрачено часу, тоді ми пропонуємо клієнту погодинний метод визначення вартості послуг. Таким чином клієнт не переплачуватиме за пос­лугу, бо рано чи пізно це питання може бути ним порушене, а компанія — буде впевненою, що отримає адекватну грошову винагороду за надані послуги.