Бізнес: Вартість становлення

Денис MИРГОРОДСЬКИЙ,
керуючий партнер АФ «Династія» (м. Дніпро)

Вартість юридичних послуг в Україні зросте щонайменше вдвічі протягом найближчих трьох-чотирьох років

Клієнтам юридичних фірм варто приготуватися до помітного подорожчання послуг як юридичних радників, так і юрисконсультів. І справа зовсім не в обов’язковій сплаті адвокатами ЄСВ і внесків до органів адвокатського самоврядування, хоча і за це зрештою теж заплатять клієнти. Ці витрати — копійки. Є набагато більш серйозні, фундаментальні причини, які тиснуть на ринок юридичних послуг.

 

Фактор № 1: часові та грошові витрати на підвищення кваліфікації.

Відповідно до закону про адвокатуру, адвокат зобов’язаний регулярно підвищувати свій професійний рівень, що є абсолютно правильним. Національна асоціація адвокатів розробила спеціальну систему балів, які нараховуються за участь в різних заходах з підвищення кваліфікації, і завдяки адвокатським внескам регулярно організовує безкоштовні семінари в різних регіонах країни. Але бюджет і можливості асоціації не дозволяють набрати потрібну кількість кваліфікаційних балів на безкоштовних семінарах, тому адвокатам доводиться регулярно відві­дувати ще й платні (останній такий семінар, проведений неподалік від дніпровського офісу АФ «Династія», коштував 1280 грн. кожному учаснику). На участь у семінарах адвокатам доводиться витрачати близько 5 % робочого неоплачуваного часу щомісяця, що, здавалося б, небагато. Але насправді це лише верхівка айсберга.

Підтримувати кваліфікацію тільки за рахунок участі в семінарах неможливо. За останні три місяці Верховна Рада видала понад 2500 сторінок законів, знання яких принципове для будь-якого практикуючого юриста. Депутати їх, звичайно, не читають, але нам-то доводиться! Здавалося б, ну, замінили один господарський процесуальний кодекс на інший, що тут такого? А те, що новий за обсягом в чотири рази більший за попередній, набагато складніший, і знати його потрібно назубок! В результаті серйозні професіонали зараз додатково витрачають 20–25 % свого часу не на клієнтів, а на вивчення новинок законодавства. Багато наймають нових помічників-аналітиків. Увесь цей час вони продовжують нести витрати на оренду офісів, зарплати технічного персоналу, електроенергію, ліцензійні програми тощо. Оскільки інтенсивність законотворчості не спадає (план з адаптації нашого законодавства до норм ЄС виконаний ледь на 40 %), їм доведеться якось компенсувати ці витрати. Як? Зрозуміло, включивши їх в оплачуваний час, тобто переклавши на плечі клієнтів.

 

Фактор № 2: прийдешнє зменшення кількості випускників юридичних вишів.

Попри те, що найвідомішими юридичними вищими навчальними закладами країни є лише п’ятірка юридичних факультетів в Києві, Харкові, Одесі та Львові, переважну більшість студентів-юристів випускають не вони, а численні ­регіональні університети, інститути та академії. Наприклад, донедавна в силу престижності професії в п’яти найбільш авторитетних вишах Дніп­ра щорічно випускалися 200 молодих юристів, але зараз кількість студентів на потоці скоротилася втричі — до 70–80 чоловік! Причому якість їх професійної підготовки знаходиться в районі нульової позначки як в регіонах, так і в столиці (і це Фактор № 3).

Наприклад, наш базовий тест при працевлаштуванні з елементарними питаннями (з розряду «оберіть загальний строк позовної давності з трьох запропонованих варіантів») 2010 року випускники вишів проходили, даючи від 40 до 50 % правильних відповідей. Сьогодні той, хто правильно відповів на 20 % запитань, — зірка. А на Дні кар’єри для студентів юридичних вишів, що відбувся в Києві в січні, на питання про загальний строк позовної давності правильно відповіли... три людини з 75! Працюючи з групою мотивованих і розумних студентів по нашій корпоративній програмі «Шлях до партнерства», я розумію, що вони не знають елементарних речей...

 

Фактор № 4: Найбільш обдаровані й перспективні молоді юристи дедалі активніше шукають можливість працевлаштування за кордоном, здебільшого разом з отриманням іноземної юридичної освіти.

Інші країни заохочують їх ґрантами, спеціальними програмами розвитку, безкоштовною, але якісною освітою (наприклад, Німеччина). В результаті з відібраних нами молодих талантів велика частина прагне виїхати — до Китаю, Німеччини, Польщі, США (в нашому колективі вже виїхали деякі з молодих «зірочок»).

 

Фактор № 5: Конкуренція за високопрофесійний допоміжний офісний персонал.

Багато знайомих підприємців сьогодні скаржаться, що неможливо знайти комірника, охоронця або робочого на конвеєр дешевше ніж за 500 доларів на місяць. Те ж саме відбувається і з юридичними секретарями, молодшими юристами та допоміжними фахівцями, тільки цінують вони себе вище робочого. Сьогодні їх зарплати в Києві впевнено переходять позначку в 1000 доларів на місяць, а в регіонах наближаються до неї, і цей процес відбувається дуже різко. Збільшені зарплати в прокуратурі (30–40 тисяч гривень на місяць) і в суді (після проходження кваліфікаційного оцінювання — 70–80 тисяч гривень на місяць) вперше змушують нас утримувати кращих молодих адвокатів від переходу на державну службу, піднімаючи їх доходи. І ці витрати теж включаються до складу гонорарів за юридичні послуги та лягають на плечі клієнтів.

За розумних, відповідальних й організованих людей з хорошим знан­ням іноземної мови ми вже зараз починаємо боротися з іншими ринками праці. Якщо ми запропонуємо фаховому секретарю-перекладачеві зарплату в 600 доларів, то готель в Цюріху за роботу на рецепції заплатить йому вже 3000 швейцарських франків, а офіс міжнародної юридичної фірми у Відні — 2500 євро. Зростання зарплат припиниться, тільки коли ставки наблизяться до європейських. Але яка середня ставка адвоката в Європі, що покриває ці витрати? 300 євро за годину?

Отже, що ми маємо на останок?

Попит на професіоналів на ринку зростає, але «динозаврів» юриспруденції, що вибувають з ринку, замінити практично нікому. Їх доступний робочий час скорочується через постійне перенавчання, а витрати на утримання офісу ростуть. Усі ці фактори впливатимуть на конкуренцію клієнтів за кращих юристів і будуть штовхати ставки на ринку вгору, включно з витратами на утримання корпоративних юридичних служб.

Звичайно, настане день, коли ситуація на ринку вирівняється, але це буде вже зовсім інший ринок...

-->