Фокус: Зимові канікули

Ніка ГЛАЗУНОВА

Нарівні з курортами Швейцарії, Австрії, Франції, Італії останнім часом туристи все частіше зупиняють свій вибір на сусідній Польщі

Любителі активного відпочинку прагнуть провести новорічні канікули на гірськолижних спусках Європи, віддаючи перевагу Швейцарії, Австрії, Франції та Італії. Проте останнім часом усе більшу популярність серед туристів завойовують курорти Польщі. Це — живописні ландшафти, сучасні готелі, розвинена інфраструктура і чудові умови для катання. Кількість обладнаних гірськолижних трас з кожним роком збільшується, відкриваючи для туристів нові можливості. Прихільники спокійнішого відпочинку можуть насолодитися вишуканою європейською архітектурою Варшави та Кракова, відвідати оздоровчі комплекси тощо.

Серце зимових розваг

На думку експертів, Польща — це хороший сервіс за прийнятні кошти та стрімко зростаюча інфраструктура гірськолижних центрів, а рівень катання тут анітрохи не гірший, ніж у знаменитій своїми гірськолижними курортами Чехії. На території Польщі знаходяться найвищі гори альпійського типу — Татри (їх називають мініатюрними Альпами), де можна зустріти різноманітні рельєфи: від крутих скель до трав’янистих схилів.

Зимовою столицею Польщі по праву вважається Закопане — найкращий і найпрестижніший гірськолижний курорт на півдні Польщі, що височіє на 750—1 100 метрів над ­рівнем моря, розташований у вузькій улоговині біля підніжжя Татр. Це — затишне старовинне містечко, центр зимового спорту, туризму й альпінізму з величезними можливостями для активного відпочинку.

Гірськолижні спуски на будь-який смак

Неповторна природа, своєрідний гуральський фольклор і живописна дерев’яна архітектура збирає зимою тисячі туристів з різних країн світу. У Закопане завжди багато снігу. Лижний сезон тут триває з грудня по травень. Є шість основ­них зон катання в діапазоні висот 860—2 000 м різного рівня складності. Усього понад 60 підйомників, загальна довжина трас перевищує 65 км. Станції підйомників зв’язані автобусним сполученням і лініями мікроавтобусів.

Найбільш масовий район катання — гора Каспрови Верх, розташована в національному парку Татранському. Цей схил належить до досить складних, як і північний схил гори Носаль, розташований на південному сході міста. Простіші траси — на Губаловці, Поляні Шимошковій та Буторовому Верху. Гірськолижникам-початківцям, туристам з дітьми та прихильникам тихого родинного катання місто пропонує велику кількість бугельних підйомників, встановлених на приватних схилах. У Закопане працюють гірськолижні школи та інструктори, передбачений прокат і ремонт будь-якого гірськолижного спорядження. Курорт популярний і у сноубордистів — рівні схили без каменів є ідеальним покриттям для катання на сноубордах, є також траси для бігових лиж і декілька прижкових трамплінів.

Прокат комплекту: лижі, палиці, черевики на 1 день обійдеться в 25 злотих. Інструктор навчає початківців кататися за 15 євро за годину або 60 євро на день. Вартість підйомників — у межах 3—5 злотих за один спуск. Курс злотого до гривні складає 2,38. З метою економії можна придбати ski pass на кількість підйомів або тривалість катання. Так, досвідчений лижник по картці, терміном дії 3 години, може спуститися більшу кількість разів, заощадивши фінанси. При цьому в Польщі гроші за невикатані пункти повертаються, а термін дії картки не обмежується одним днем.

Особливості національної кухні

Для тих, хто байдужий до зимових видів спорту, Закопане запропонує затишні та комфортабельні пансіонати і готелі, а також традиційну польську гостинність. Місто має розвинену інфраструктуру. На центральній вулиці Закопане Крупувки розташовані магазинчики, кіоски з усілякими дрібничками, намети з традиційними для Закопане сувенірами. Увечері можна чудово провести час у ресторані, де пропонуються страви національної кухні.

Польська кухня досить різноманітна й оригінальна. За багатьма компонентам вона схожа з українською і російською, але при цьому відчуваються елементи кулінарних традицій німецьких і прибалтійських народів. Страви зазвичай дуже ситні, вміст приправ і спецій невисокий, але використовуються вони з умінням. З м’ясних страв добре відомі знамениті ковбаси, «фляки» — смажений рубець з відвареними овочами, «пожиброда» — капуста з копченою грудинкою, «зраж» — м’ясо в сметанному соусі та знаменитий «бігос» — страва із різних сортів м’яса і квашеної капусти. Особлива увага в раціоні приділяється супам. Тут готують їх сотні видів. Не менш популярними є і страви з риби — знаменита печена щука, короп по-польськи, фрикадельки з риби в соусі з корнішонами тощо. Найпопулярнішою польською стравою швидкого приготування є «запіканка» — довга булочка, запечена з цибулею, сиром і грибами. Традиційним польським десертом є кекс «мазурек», «маков­ник», кренделі з маком, пісочний рулет з горіховою начинкою, пряники, а також джеми, торти й інша випічка. З напоїв перевага традиційно віддається горілці і різним настоянкам.

Другим за популярністю польським зимовим курортом є Щирк у Силезському Беськиді. Тут майже немає потужних вітрів, характерних для Татр, а курорт лідирує за кількістю підйомників у Беськидах, і його особлива гордість — чудово обладнані спускові траси, а також чотири трампліни. Для любителів невеликих лижних центрів Силезський Беськид пропонує й інші курорти — Вісла, Бельсько-Бяла, Шиндзельна та Клімчок. Популярні також Корбелюв, де сніг лежить до травня, і Шклярська-Поремба в Судетах, яка приймає лижників до другої половини квітня. Січневими змаганнями за кубок Польщі із сноуборду відомий Карпач, а головним центром для лижників у Судетах є Зеленець, де розташовано близько двадцяти підйомників.

Культурно-історична спадщина

Цінителям культурно-історич­ного туризму Польщі також є що запропонувати. На сході країни збереглися єдині в Європі нетронуті людиною ліси — Біловезька пуща, Пенінський парк, Отцовський національний парк, в якому викликають захоплення розташовані на вапнякових горах середньовічні замки. Серед живописних пагорбів і лісів Мазури на півночі країни тягнеться ланцюг озер. У столиці Польщі Варшаві діють понад 30 музеїв. З архітектурних пам’яток можна виділити Королівський замок, Старе місто, палацово-парковий ансамбль Лазенки — літній палац короля Станіслава II (ХVII—ХVIII сторіччя) з пам’ятником Шопену і розарієм, готичний собор Св. Яна (XIV сторіччя) і костел Святого Хреста (XVI сторіччя). У Кракові рекомендуємо відвідати Вавельський замок (XIII сторіччя) з державною колекцією предметів мистецтва, собор Св. Станіслава (1359 рік), костел Св. Марії (1223 рік) із знаменитим вівтарем Віта Ствоша і «Печеру дракона». Також варто завітати до музею соляних копалень (ХIII сторіччя) у Величці, в підземних залах якого знаходяться скульптури, висічені з солі. У Гданьську — польський морський музей, костел Св. Марії (1343—1505 років), ратуша в готичному стилі, будівля біржі (1379 рік). Познань славиться готичними соборами, ратушею XVI сторіччя і старою частиною міста, яка добре збереглася. В Уязді знаходяться розвалини величезного замку Кжиштопор, побудованого за аналогією з календарем — 365 вікон і 52 зали. Торунь знаменитий залишками замку тевтонських лицарів (1231 рік), особняками готичного стилю і бароко, ратушами (XIII—XIV сторіч). Безліч цікавих пам’яток архітектури знаходиться в містах, які в XIII—XIV сторіччях належали до Тевтонського ордена: чудовий замок у Мальборці, укріплений кафедральний комплекс у Фромборці, замок у Голубь-Добжині, де і сьогодні проходять рицарські турніри, міські укріплення в Пачкові, палацово-паркові комплекси: Курпик під Познанню, Вілянув під Варшавою, Ланцут на південному сході.

Цілющі термальні басейни та SPA

Спокійний відпочинок й оздоровчі SPA-процедури туристи також знайдуть у Польщі. Історія польських термальних курортів бере початок у XIII сторіччі. Цілющі грязі і мінеральні води ось вже декілька сторіч дають змогу лікувати тут багато захворювань. Проте нинішні польські курорти приймають переважно туристів, що бажають не стільки лікуватися, скільки отримати якісні релакс-процедури європейського рівня, в спокійному курортному місці. Понад 40 районів Польщі раді вітати гостей упродовж року. Провідне місце в польському SPA-списку займають курорти Балтійського моря. Особливим успіхом у туристів користується Колобжег, що славиться родовищами лікувальної грязі та соляними джерелами. Європейці полюбляють зупинятися в оздоровчому комплексі ARKA MEDICAL SPA 4*. Вибір пропонованих SPA-програм — величезний. При цьому ціни приємно дивують. Детальніше про програми і ціни можна дізнатися на сайті комплексу: www.arka-mega.pl. Там же гостям запропонують віртуальну екскурсію центром. Польський курорт Криниця Здруй, що розташувався на схилах Судецьких Бескидів, в оточенні хвойних лісів, — визнана в Європі бальнеологічна здравниця. Саме тут збудувала однойменний SPA-готель відома косметична клініка «Доктор Ірена Еріс». У кліниці кожен відпочивальник має можливість обрати індивідуальну авторську програму — схуднення, омолодження або релаксації. Детальніша інформація — на сайті: www.drirenaerisspa.com. Ще один відомий польський курорт — Цехоцинек — в долині Вісли. Найвідоміша SPA-клініка курорту знаходиться на території готелю Villa Park 4*. Оздоровчі програми «Бальнеологічна регенерація» і «Тиждень здоров’я» користуються особливим успіхом у туристів. Детальну інформацію можна отримати на сайті клініки: www.villapark.pl.

Останнім часом багато готелів, розташованих у гірськолижних зонах Польщі, пропонують власні SPA-програми. Яскравим прикладом є готель Wierchomla Ski & Spa Resort, розташований у гірському селищі неподалік багатокілометрових гірськолижних трас. Окрім стандартного набору послуг, готель пропонує своїм постояльцям відвідини SPA-кабіне­тів, авторизованих французькими косметичними марками Thal’ion і Isabelle Lancray Paris. Філософія SPA свідчить: тіло і розум повинні залишатися в рівновазі. На перший план сьогодні виходить не лише вміння добре працювати, але й якісно розслаблятися. Для цього польські курорти створюють чудові умови.

Лояльна візова політика

Польща досить лояльна по відношенню до громадян України. Так, зокрема, нещодавно наша сусідка скасувала вимогу підтвердження фінансової спроможності, а також надавати довідку з місця роботи, що суттєво полегшило процедуру здобуття віз. Багато туристів через територіальну близькість Польщі вважають за краще оформляти візу самостійно. В Україні діє п’ять консульств — в Києві, Харкові, Львові, Луцьку та Одесі. Візу видають відповідно до регіону реєстрації. Туристи, які зареєстровані в іншому регіоні, але працюють у Києві, можуть оформити візу в столичному консульстві за умови надання довідки з місця роботи. Київське консульство працює з 8.30 до 15.00. Впровадження електронної системи реєстрації заявки на оформлення візи значно упорядкувало роботу співробітників консульства і практично ліквідовувало черги. Вартість візи — 35 євро. Рішення про видачу візи приймається впродовж 4 робочих днів.

-->