Репортаж: Ділові пропозиції

Євгенія РУЖЕНЦЕВА

Польські інвестори очікують від українського уряду рішучих реформ, дерегуляції бізнесу та боротьби з корупцією на всіх рівнях

Підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також відкритість Польщі та України до економічної співпраці стали передумовою для проведення щорічних міжнародних бізнес-форумів в обох країнах. Ця ідея віце-президента Польсько-української господарчої палати, керуючого партнера Міжнародного правового центру EUCON Ярослава Романчука була підтримана дипустановами та окремими державними органами обох країн. Перший такий захід відбувся 6 листопада минулого року у Києві, а другий — Міжнародний форум «День українського бізнесу» — 14—15 травня 2015 року у Варшаві.

Форум працював у приміщенні Міністерства економіки Республіки Польща під патронатом Посольства Республіки Польща в Україні та Посольства України в Республіці Польща і зібрав понад 200 учасників. Організаторами виступили Польсько-українська господарча палата, Міжнародний правовий центр EUCON і Міжнародний аудиторський союз.

Готовність українського уряду до проведення реформ, спрямованих на євроінтеграцію України відповідно до стандартів ЄС, а також створення стимулів для активізації ділової активності та поліпшення інвестиційного клімату — ось ті ключові питання, що задали тон першому дню форуму. У його роботі з української сторони взяли участь заступник міністра фінансів України Олена Макєєва, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Юлія Клименко, заступник голови правління Національного банку України Владислав Рашкован, голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця, народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Михайло Хміль, представники Державної фіскальної служби України та інші.

З польської сторони спікерами Форуму були заступник міністра економіки Республіки Польща Анджей Диха, заступник міністра фінансів Республіки Польща Артур Радзівіл, екс-міністр національної оборони Республіки Польща Януш Онишкевич, віце-президент польського Агентства з інформації та іноземних інвестицій Анна Полак-Коцінська та заступник директора КУКЕ Піотр Мацішек.

Відкриваючи форум, Ярослав Романчук наголосив, що світова спільнота очікує від українського уряду структурних реформ та рішучих кроків у питанні удосконалення регуляторного середовища для бізнесу, боротьби з корупцією на всіх ланках владних структур.

Співголова Польсько-україн­сь­кої господарчої палати Яцек П’єхота зазначив, що польські інвестори вбачають великий потенціал в Україні. І нинішнє складне політико-економічне становище країни, і сьогоднішню кризу розглядають як нові можливості. Він закликав своїх польських колег активніше лобіювати розвиток польсько-українських економічних відносин і звернув увагу представників уряду України на необхідність зменшення кількості бар’єрів на шляху до економічної співпраці між обома країнами.

Останнім часом намітилися позитивні тренди у сприйнятті України у світі, що відбивається у різноманітних рейтингах, поділився спостереженнями віце-президент Польсько-української господарчої палати Олег Дубіш. Водночас навіть за найоптимістичніших прогнозів, з його слів, очікується падіння ВВП країни на 5,5 %. Україна сьогодні отримала позитивний зовнішньоекономічний баланс, однак у польсько-українських торгово-економічних відносинах спостерігається спад, скорочується обсяг польських інвестицій в українську економіку, констатував пан Дубіш. Розвитку торговельних відносин перешкоджає низка бар’єрів: від зарегульованості бізнесу, від якої давно відмовилися європейці, до горезвісної корупції.

Учасники Форуму обговорили також можливості економічної співпраці в окремих регіонах України. Зокрема, представники мерій Києва, Харкова, Одеси та Дніпропетровська мали змогу донести до потенційних польських інвесторів географічні, інфраструктурні та соціально-економічні особливості й переваги для ведення бізнесу у своїх містах та областях.

Керівники великих міжнародних компаній і банків, які вже працюють в Україні, зі свого боку, поділилися практичним досвідом освоєння ук­раїнського ринку та його бюрокра­тичних державних механізмів. Польські інвестори-першопрохідці закликали колег не боятися вкладати кошти в українську економіку, незважаючи на складні політичні обставини та навіть бойові дії на частині території України і запевняли, що не пошкодували, що свого часу розпочали тут бізнес. Сьогодні вони рекомендують колегам звернути більше уваги на аграрний сектор, інформаційні технології, промисловість України як найперспективніші з точки зору інвестування сфери, а також активно використовувати дешеву, але високо освічену робочу силу нашої країни, оптимізуючи таким чином витрати на виробництво.

Пан Романчук пообіцяв, що Форум стане щорічним: у Києві відбуватиметься Польський бізнес-день, а в Польщі, відповідно, — Український. І вже наступний захід, у рамках якого буде обговорено питання виходу на європейські ринки через польську юрисдикцію, заплановано провести в Києві в першій декаді жовтня цього року.

-->