Тема: Навчання без кордонів

Ірина МАРУШКО,
партнер ЮФ «Лавринович і Партнери»

Усе більше молодих юристів намагаються доповнити свої професійні здобутки академічним ступенем іноземного університету, розглядаючи навчання за кордоном як один із важливих кроків на шляху до успішної кар’єри в юридичному бізнесі

Останнім часом надзвичайної популярності набуло здобуття юридичної освіти за кордоном. Досвід навчання за кордоном надає набагато більше, аніж звичайний «плюс» у резюме. Він розширює світогляд, створює базу для міжнародного юридичного нетворкінгу та збільшує шанси потрапити на стажування або роботу до відомих іноземних компаній. Якщо ж юрист вирішує продовжити кар’єру в Україні, закордонна освіта дає змогу зрозуміти суть багатьох процесів і транзакцій, з якими йому доведеться працювати при наданні консультацій іноземним клієнтам або структуруванні угод за іноземним законодавством. Так чи інакше, юридична освіта за кордоном є вдалою інвестицією у власне майбутнє, що згодом може принести значні професійні «дивіденди».

 

Організаційні питання

Як і кожен важливий кар’єрний крок, навчання за кордоном потребує серйозного попереднього планування. Одним із перших питань, що можуть виникнути у майбутнього абітурієнта, є вибір країни навчання. Для здобуття юридичної освіти українці, як і раніше, найчастіше обирають США та країни Європи — Велику Британію, Нідерланди, Францію та Німеччину. Інші європейські країни також пропонують цікаві можливості для навчання, серед яких Central European University в Угорщині та College of Europe в Бельгії.

Одночасно з вибором країни нав­чання необхідно прийняти рішення щодо університету. Аби зробити правильний вибір, доведеться врахувати низку факторів, як-то рейтинг та репутація навчального закладу, нап­рями та програми навчання, які він пропонує, умови відбору студентів, мова навчання, його ціна та вартість проживання в обраній країні, наявність грантів та стипендій. Не менш важливо знайти відповідь на запитання, які професійні перспективи може відкрити той чи інший заклад або програма навчання, чи дозволятимуть вони складати екзамени на право практикувати в обраній іноземній країні, якщо ви бажаєте набути такого досвіду.

При плануванні бюджету не варто забувати про можливість одержання стипендії або гранту від обраного університету, міжнародних програм та організацій. Фінансування освіти за кордоном пропонують, зокрема, програми Chevening Scholarships — для ­Великої ­Британії та програма імені Фулбрайта (Fulbright) — для США. Фінансову підтримку навчання за кордоном також можна отримати в рамках освітньої програми «Всесвітні студії» (WorldWideStudies) Фонду Віктора Пінчука, що орієнтується на найкращі університети світу та може покрити частину вартості навчання.

Зазвичай стипендії та знижки пропонують і самі університети. Найкращим студентам також можуть запропонувати місце проживання в університетському гуртожитку. Студентам, які не отримали стипендії, університети часто пропонують так звані Tuition Scholarships, коли нав­чальний заклад самостійно покриває частину вартості навчання, а іноді повністю звільняє студента від її оплати.

Отримати стипендію іноді буває нелегко, проте цілком можливо, якщо завчасно підготуватися до подання документів, правильно скласти резюме, надати перелік пуб­лікацій, конференцій та інших заходів, в яких ви брали участь. Про це свідчить і мій особистий досвід. У 2004 році я отримала стипендію Chevening Scholarship для навчання в University of London, University College of London, за магістерською програмою (LL.M.). Завдяки навчанню в Лондоні я змогла потрапити на стажування до департаменту ринків капіталу лондонського офісу міжнародної юридичної фірми White & Case, що стало неоціненним професійним досвідом.

 

Інші можливості

На жаль, працюючі юристи не завжди можуть залишити роботу та країну майже на рік. У таких випадках можна скористатися можливостями дистанційного навчання, яке пропонує ряд іноземних університетів, як, наприклад, міжнародні програми University of London. Варто зазначити, що дистанційне навчання давно перетворилося з легкого способу одержати «корочку» на зручний спосіб здобути освіту «без відриву від виробництва», особливо коли йдеться про відомі іноземні університети. Головною перевагою такого навчання є те, що студент може навчатися, залишаючись при цьому в Україні та зручно поєднуючи освіту з роботою. У випадку дистанційної освіти від студента не завжди вимагається закінчити програму протягом часу, відведеного на неї для студентів, які безпосередньо відвідують пари в університеті. Навпаки, навчання можна рівномірно розподілити на декілька років та самостійно конт­ролювати своє навантаження. Крім цього, у багатьох випадках дистанційне навчання є вигіднішим у фінансовому плані. Водночас воно в жодному разі не звільняє студентів від необхідності складати передбачені програмою тести та екзамени, які вони можуть пройти у схвалених університетом екзаменаційних центрах. Наприк­лад, екзаменаційними центрами для міжнародних програм University of London в Україні є офіси Британської Ради.

Після одержання магістерського ступеня в іноземному університеті багато хто замислюється над подальшим продовженням освіти за кордоном. Одним із можливих варіантів є вступ на докторську програму (Ph.D.), яку переважно обирають ті, кого цікавить саме академічна кар’єра.

Альтернативою Ph.D. програмам можуть стати різноманітні літні школи, семінари та конференції, що зосереджуються на окремих питаннях юридичної практики, або навчальні курси, що пропонуються багатьма міжнародними інститутами та організаціями. Наприклад, у рамках WIPO Academy різноманітні курси пропонує Всесвітня організація інтелектуальної власності. Нерідко такі курси розраховані саме на фахівців у відповідній галузі, які бажають поглибити свої знання та здобути нову кваліфікацію. Свій вибір я зробила на користь Арбітражної академії для Центральної та Східної Європи при Міжнародній Торговій Палаті (ICC Advanced Arbitration Academy for Central and Eastern Europe), де нав­чаюся вже другий рік. Курс розрахований на юристів старшого рівня, які мають досвід у сфері арбітражу в Центральній та Східній Європі, хоча їхня основна спеціалізація може бути іншою, та мають намір у майбутньому виступати арбітрами. Навчальна програма поділена на вісім модулів, кожен з яких присвячений окремому питанню або комплексу питань. Як і в багатьох західних університетах, система навчання передбачає попередню підготовку до кожного модуля, без чого брати участь у дискусіях з викладачами майже неможливо, а також виконання практичних завдань. Усе навчання пронизує один кейс, насичений різного роду проблематикою.

Ще одним цікавим варіантом для юристів, які вже займають керівні посади, є одержання ступеня МВА. Такі програми є неюридичними, водночас вони допоможуть розвинути інші якості та навички, необхідні для ефективної побудови та управління бізнесом. Освітні прог­рами МВА пропонує широке коло університетів — від близького до нас CEU Business School у Будапешті до INSEAD з кампусами у Франції, Сінгапурі та Абу-Дабі.

Загалом, незалежно від обраного напряму та способу навчання, іноземна освіта може стати вдалою інвестицією у власне майбутнє, принести нові знання, досвід, контакти та бажання неодмінно продовжити навчання.

-->