№06 Червень 2015 року → У вільний час

Post Scriptum: Тенденції практики private clients

Олексій ДЕМ’ЯНЕНКO,
партнер ЮФ «Астерс

Економічна ситуація в Україні, девальвація національної валюти, а також труднощі, пов’язані з плануванням бізнесу та виконанням показників рентабельності, сприяють тому, що значна частина осіб, які акумулювали приватний капітал, включаючи власників промислових компаній та виробничих підприємств, розмістили або розглядають можливість розміщення коштів за межами України. Вкладення можуть бути реалізовані, зокрема, шляхом участі в капіталі іноземних компаній, придбання нерухомості та цінних паперів.

Ряд програм дають право оформлення посвідки на проживання для інвестора, а також членів його родини. До країн, що користуються помітним попитом, належать Іспанія, Португалія, Великобританія, Мальта, Латвія, Угорщина та Словаччина. Вибір залежить від географічних та кліматичних вподобань, оцінки стабільності та перспектив економічного розвит­ку, свободи безвізового пересування, планів на майбутнє, в тому числі навчання дітей, а також фінансових очікувань та можливостей вкладника.

Виїзд з України на постійній основі може бути пов’язаний з оформленням іноземного громадянства. Так, Мальта пропонує громадянство особам, які прид­бають нерухомість вартістю 300 тисяч євро або облігації уряду на суму 150 тисяч євро. 650 тисяч євро сплачуються як бюджетний внесок. Пропозиція громадянства має обмежений характер і розрахована на 1 800 осіб.

Частина фінансових вкладень не розрахована на оформлення посвідки на проживання чи зміну громадянства, а має на меті отримання стабільного доходу в іноземній валюті або збереження коштів та їхній захист від девальвації. Великобританія, наприклад, пропонує інвестиції у місця паркування автомобілів на території аеропорту. Середня вартість становить 30 тисяч євро, що приносить річний дохід протягом перших двох років у розмірі 8 %.

Накопичений капітал може бути розміщений в іноземному банку, який пропонує послугу wealth management. Банк здійснює вкладення від імені свого клієнта, забезпечуючи прибутковість рахунку. Дохід залежить від ризику об’єкта інвестицій, який враховує побажання та встановлюється за погодженням клієнта. Банки, як правило, включають у портфель активів значну кількість фондів та споріднених об’єктів інвестування, в тому числі акції та боргові цінні папери. Відштовхуючись від показників стабільності та надійності, банки Швейцарії, Австрії та Люксембургу мають традиційно високу довіру вкладників. Згода банку на роботу з клієнтом пов’язана з проходженням процедури KYC. Відомі випадки відмови у відкритті рахунку, що були мотивовані винятково фактом українського громадянства заявника. Починаючи з 2017 року, вступають у силу норми щодо автоматичного обміну банківською інформацією. Очікується, що обмін стосуватиметься інформації про власників рахунків та кошти, які зберігаються у банку. Положення поширюються, зокрема, на країни Старої Європи, а також велику кількість офшорних зон і територій. Мета — боротьба з ухиленням від сплати податків. Україна на сьогодні положення договору не підписала, тобто інформація про рахунки громадян України не підлягає передачі до Національного банку України.

Інвестування за межі України та відкриття рахунку і зарахування на нього грошових коштів пов’язано з виконанням вимог валютного законодавства, зокрема направленням повідомлення до Національного банку та отриманням валютних ліцензій. Враховуючи необхідність підтримки обмінного курсу гривні та банківської системи, можливість інвестиційних операцій громадян України підпорядкована ряду поточних заборон та обмежень. Порушення валютного законодавства, включаючи придбання нерухомості без ліцензії Національного банку, має наслідком фінансові санкції — штраф у розмірі інвестиції.

-->