Тема: Зміна уповільненої дії

Сергій ПОПОВ,
партнер KPMG Law Ukraine

Рік, що минає, не вплинув суттєво на розстановку сил на юрринку, але підготував підґрунтя для подальших змін

На фоні чергових етапів судової реформи і законодавчих змін у напрямі монополії адвокатури в Україні з’явилися додаткові вимоги до, як ми жартуємо, українських «баристерів», тобто адвокатів. Юридичні компанії зробили ставку на виховання своїх адвокатів або ж на розширення штату, запрошуючи на роботу спеціалістів, які вже отримали відповідне свідоцтво. Також цей фактор вплинув і на роботу інхаусів, адже ті, хто не встиг отримати адвокатське свідоцтво, будуть змушені віддавати супровід судових справ на аутсорс консультантам.

 

Зміни у законодавчому полі

У зв’язку із частими змінами до плану-графіка проведення документальних планових перевірок ДФС (за рік внесено додатково понад 600 підприємств), зовнішні юристи та юридичні відділи компаній змушені були реагувати на велику кількість «раптових» виходів податківців на перевірки, часом з недотримання базових умов щодо початку і процедури їх проведення. Звичайно, це вплинуло на обсяги роботи адвокатів, які, оскаржуючи незаконність дій щодо зміни плану-графіка документальних перевірок та початку її проведення, отримали успішну для бізнесу судову практику на рівні судів першої і другої інстанцій.

Відчутними були і нові зміни до законодавства, що регулює корпоративний напрям, це позитивно вплинуло на ринок M&A та інші послуги корпоративного управління, йдеться про нову редакцію закону про товариства з обмеженою відповідальністю, корпоративні договори та механізми squeeze-out та sell-out.

Зміни не обійшли й податкове законодавство. Імплементація плану BEPS, напевно, є однією з найбільш обговорюваних тем серед експертів. Два основних аспекти, які заклали фундамент для змін до українського законодавства, — це підписання Мінфіном Багатосторонньої конвенції про імплементацію деяких кроків плану BEPS, документ чекає на ратифікацію парламентом, та законопроект Мінфіну про імплементацію норм плану BEPS.

Зміни у законодавчому полі протягом року не мали значного впливу на бізнес-процеси, але не відомо, яким чином вплине на ринок затверджений у парламенті Указ Президента України № 393/2018 про введення воєнного стану. Дія цього стану викликає занепокоєння з багатьох аспектів, однак назвемо найголовніші. По-перше, очевидно, ускладниться логістика із тими клієнтами, місцезнаходження яких на територіях, де обмежено дію ряду конституційних норм. По-друге, поки є незрозумілим рівень загрози для приватних активів (нерухомості, заощаджень) і навіть фізичного захисту персоналу ряду компаній. Вочевидь, пошук відповідей на ці виклики призведе до пошуку нових напрямів в юридичних послугах, які можуть включати і надання захисту цивільному населенню, а не лише бізнесу.

 

Індикатори активності

Незважаючи на згадане вище, ми бачимо відновлення економічної активності, повернення уваги інвесторів як зовнішніх, так і внутрішніх до ведення бізнесу в Україні.

У свою чергу, з боку держави цього року ми спостерігали активну роботу Антимонопольного комітету України, Державної фіскальної служби України, Генеральної прокуратури України.

Процеси злиттів та поглинань торкнулися не тільки бізнесу, але й великих юридичних колективів. У 2017-му тренд злиття юридичних компаній задали «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» і Trusted Advisors, а у 2018 році його підтримали знакові фірми на юридичному ринку — Asters та «ЄПАП», Integrites та «Правочин», Avellum та A.G.A. Partners. Це дасть змогу колегам розширити продуктову лінійку, бути для клієнтів one stop shop юридичними фірмами. Ми за таким принципом працюємо досить давно і важливо відзначити, що укрупнення дещо уповільнює робочі процеси, робить їх більш бюрократичними, але це й непогано з іншого боку, адже уберігає бізнес від помилок.

Як фактор, який позначився на юрбізнесі, можна відзначити міграцію кадрів з держслужби у комерцію та навпаки. Ми цю тенденцію простежили навіть у нас в компанії, коли до нашої команди приєднався Микола Мішин, у минулому керівник управління перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту ­аудиту ДФС.

У нас в компанії ми спостерігаємо значне зростання портфоліо клієнтів судової практики з податкових спорів та митних питань. Це, як ми вже зазначали, пов’язано як з активністю податкових органів, так і з бажанням бізнесу віддавати спори на аутсорс консультантам.

Ми виокремлюємо нову категорію спорів з трансфертного ціноутворення, з питань дотримання принципу «витягнутої руки». Бачимо постійне зростання кількості спорів з питань застосування концепції бенефіціарного власника та пільгової ставки податку на доходи нерезидентів. Супровід у цих категоріях справ передбачає глибоке розуміння складової міжнародного оподаткування і застосування угод про уникнення подвійного оподаткування.

Стабільність розвитку та, відповідно, кількості запитів, як і раніше, притаманна фармакологічній індустрії, аграрному сектору, IT. Пожвавився і ринок нерухомості.

Говорячи про індустрії, відзначимо, що галузь енергетики має свої тренди — ми бачимо, що процеси unbundling знаходяться на початковій стадії, юридична робота, яка зараз проводиться, стосується супроводу відкритих газових аукціонів, впровадження систем комплаєнсу. Привабливими для інвесторів є газовий сектор та альтернативна енергетика.

Оскільки в Україні досить вигідний «зелений тариф», один із найвищих у Європі, гарантований державою, який буде замінено на аукціонну систему, про яку йшлося вище, відповідно в інвесторів, які хочуть отримувати хороший прибуток за гарантованим державою «зеленим тарифом», залишилося дуже мало часу для того, щоб побудувати електростанції, які працюють на відтворюваних ресурсах. Відтак, ми бачимо попит на послуги з придбання greenfield проектів відновлюваної енергетики. Це цікаво як зовнішнім, так і внутрішнім інвесторам. Інте­рес до ринку демонструють турецькі, китайські інвестори та представники скандинавських країн.

Також є перманентне відчуття, що ринок «розігрівається» з точки зору IT, наприклад технологія блокчейн. Ще декілька років тому про це майже ніхто не говорив, а вже сьогодні велику кількість продуктів та послуг намагаються створювати на основі блокчейну.

-->